Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


Planujesz zakup nowego komputera w najbliższym miesiącu? To dobrze się składa! Jak zwykle na początku miesiąca przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Maj - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Kwietniowa premiera RTX 4070 przyniosła sporo zmian na rynku kart graficznych. Samego debiut Nvidia nie może zaliczyć do najbardziej udanych. Z wielu zarzutów wobec nowego GPU, najczęściej wymienianym jest spora różnica w wydajności pomiędzy modelami RTX 4070, a RTX 4070 Ti. Ta sięga często ponad 20%, a to bardzo dużo. Przypomnijmy, że w przypadku poprzedniej generacji taką różnicę byliśmy w stanie zaobserwować pomiędzy RTX 3080 a RTX 3090 Ti. Dodatkowo sama Nvidia w swoich materiałach promocyjnych za bardzo skupiała się na promowaniu wydajności przy włączonym DLSS 3.0, a musimy pamiętać, że przecież nie każda gra obsługuję tę technologię.

Zobacz również:

  • Jaki komputer do Wo Long: Fallen Dynasty? Sprawdź, jakie zestawy przygotowaliśmy
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Choć najnowszy GeForce sam nie osiągnął większego sukcesu, a “zieloni” poniekąd zmuszeni byli do redukcji produkcji tego układu, to gracze powinni być zadowoleni. “Najtańszy” układ Ada Lovalace spowodował znaczące obniżki cen kart poprzedniej generacji. Obecnie bez problemu kupimy RTX 3060 poniżej 1600 zł i to w wariancie 12 GB, czy model Ti za niecałe 2000 zł. Jak łatwo można przewidzieć, potaniały również RTX 3070 oraz RTX 3080, choć w przypadku tych drugich bardziej mam na myśli egzemplarze używane.

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Radeony RX 6950 XT stały się cenową konkurencją dla debiutujących w kwietniu RTX 4070

Również konkurencja w postaci AMD nie śpi. “Czerwoni” obniżyli ceny swoich układów poprzedniej generacji. I tak rywalem cenowym dla RTX 4070 stał się RX 6950. Tak, najmniejszego Radeona ubiegłej generacji możemy zakupić już poniżej 3000 zł! Nie trzeba wspominać, że model ten pokonuje GeForce RTX 4070 w każdym aspekcie, nawet w wydajności przy włączonym Ray Tracingu. Karta Nvidii broni się wyłącznie obsługą DLSS, w tym DLSS 3.0. Jednak jak już pisaliśmy - nie każdy tytuł posiada wsparcie dla rozwiązania od Nvidii, a AMD w niedługim czasie powinno zaprezentować swoją odpowiedź na generator klatek “zielonych”.

Czego możemy oczekiwać zatem w maju? Cóż wszystko wskazuje, że w końcu doczekamy się premiery RTX 4060 Ti. Plotki wskazują, że model ten ma posiadać 4352 jednostek CUDA, 8 GB pamięci GDDR6, komunikującej się przez 128-bitową szynę oraz TDP wynoszące zaledwie 160 W. Karta o takich parametrach powinna bez problemu osiągnąć poziom wydajności RTX 3070 Ti. Dodatkowym atutem będzie obsługa najnowszych rozwiązań od Nvidii, w tym kodowania AV1 czy wymienianego wielokrotnie DLSS 3.0. Miłym zaskoczeniem ma być niska, jak na układ Ada Lovalace, cena. Wszystko wskazuje na to, że RTX 4060 Ti będziemy mogli zakupić za ok. 2100 zł. Jednak czy to wystarczy, by przekonać nas do zakupu GPU wyposażonego wyłącznie w 8 GB pamięci? Nowe gry coraz częściej potrzebują zauważalnie większego VRAM’u.

Niestety, dalej nie doczekaliśmy się większych plotek dotyczących nowych modeli Radeonów. Biorąc pod uwagę ostatnie obniżki cen kart poprzedniej generacji, można się zastanawiać, czy “czerwoni” w ogóle wypuszczą na rynek RX 7800 lub RX 7700? Według serwisu Moore’s Law Is Dead, w maju powinniśmy doczekać się natomiast premiery RX 7600. Model ten miałby bazować na rdzeniu Navi 33, posiadać 32 bloki CU i 8 GB pamięci GDDR6. Tak skomponowana karta byłaby co najwyżej konkurencją dla RTX 3060 Ti. Musimy jednak pamiętać, że samo źródło plotek nie jest najbardziej wiarygodne i często “przecieki” nie mają pokrycia z rzeczywistością. Cóż - pozostaje nam czekać do końca miesiąca.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, w proponowanych zestawach na luty nie zaszły większe zmiany w porównaniu do poprzednich zestawień. Te głównie zauważymy w przypadku procesorów. Wykorzystujemy po prostu obniżki cen na te komponenty z zarówno poprzedniej, jak i obecnej generacji, aby zapewnić jak najwyższą wydajność tego komponentu.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów - jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich elementów. Pamiętajcie o wykorzystaniu naszego narzędzia do prezentacji ofert. Nie tylko umożliwi wyszukanie najlepszych okazji na podzespoły w większej ilości sklepów - jego największą zaletą jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki temu zawsze, kiedy skorzystacie z naszego poradnika, macie pewność, że jest ona obowiązująca. Aby zobaczyć pełną listę ofert, wystarczy kliknąć w nazwę interesującego was produktu.

Maj 2023 – Zestaw do 2500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

W najtańszym zestawie nie zaszły drastyczne zmiany. Dalej bazuje on na czterordzeniowym procesorze od Intela - Core i3-12100F. Układ ten zapewnia dodatkowo obsługę ośmiu wątków i oferuje nawet 30% wyższą wydajność w grach, niż swój poprzednik i3-10100F. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny.

W tak ograniczonym budżecie jedyna kartą graficzną, jaką możemy zainstalować, pozostaje leciwa już GeForce GT 1030. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, zwłaszcza, że proponowany przez nas procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Po raz kolejny postawiliśmy na obudowę od Genesis. Model Irid 513, dzięki dołączonym do zestawu dwóm wentylatorom, powinien zapewnić dużo lepsze temperatury naszego komputera, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę o mocniejszą kartę graficzną.

Maj 2023 – Zestaw do 3500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

W komputerze do kwoty 3500 zł zaszły zmiany, które powinny zapewnić nam wyższą wydajność w grach. Dalej jest to przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Tym razem postawiliśmy na połączenie procesora Core i3-12100F z GeForcem GTX 1660. Układ ten jest wydajniejszy od, proponowanego w poprzednich miesiącach, Radeona RX 6500 XT. Postawiliśmy również na jeden szybki dysk SSD od NVMe o pojemności 1 TB, który pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows i nawet kilku dużych gier.

Maj 2023– Zestaw do 3500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Alternatywna konfiguracja w kowcie 3 500 zł w naszym zestawieniu bazuje na sześciordzeniowym procesorze od AMD – Ryzen 5 5500. Mimo że jest to jednostka posiadające rdzenie ZEN3, nie zapewnia ona pełnej obsługi standardu PCIe 4,0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na tańszą płytę główną z chipsetem B450. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5500 może być konieczna aktualizacja BIOS. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach wykorzystujących procesor Intela. Dalej stawiamy na GTX 1660, który niespodziewanie wraca do polecanych zestawów komputerowych.

Maj 2023 – Zestaw do 4500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

W zestaw w kwocie 4500 zł oparty o procesor od AMD postawiliśmy na Ryzen 5 5600. Jednostka ta posiada rdzenie wykonane w architekturze ZEN3 i w pełni obsługuje standard PCIe 4.0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na płytę główną z chipsetem B550. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5600 może być konieczna aktualizacja BIOS. W parze z wydajną karta Radeon RX 6650 XT od Asusa zestaw ten spokojnie poradzi sobie z najnowszymi grami w rozdzielczości FullHD. Jak już nieraz wspominaliśmy, karty od AMD zapewniają odpowiedni poziom wydajności, pod warunkiem, że nie włączymy opcji Ray Tracing.

Maj 2023 – Zestaw do 5000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

W zestawie za 5000 zł zaszły niewielkie zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Został on wyposażony w dziesięciordzeniowy procesor Intela i5-13400F oraz płytę od Gigabyta B760M DS3H. Jednak w przypadku tego komputera postanowiliśmy postawić domyślnie na RTX 3060 w wersji od Asusa. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach.

Maj 2023 – Zestaw do 5500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Zestaw ten powstał jako alternatywa dla konfiguracji w cenie 5500 zł, bazującej na procesorze od Intela. Jak widać, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie od AMD, dostajemy sporo tańszą bazę, przez co mogliśmy pozwolić sobie na zastosowanie Radeona RX 6700 XT. Dzięki temu całościowy zestaw w niektórych grach może nawet okazać się szybszy od propozycji bazującej na układzie Intela. Wszystko opiera się na ośmiordzeniowym procesorze Ryzen 7 5700X. Układ ten zapewnia pełne wsparcie dla szesnastu wątków dzięki obsłudze SMT. Warto nadmienić, że jeszcze na początku ubiegłego roku podobną konfigurację proponowaliśmy jako zestaw w cenie 8 000 zł. To dobitnie pokazuje jak znacząco uległa poprawie sytuacja na rynku komputerów osobistych.

Maj 2023 – Zestaw do 6000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

W cenie 6 000 otrzymujemy jednostkę bazującą na nowym, szesnastordzeniowym procesorze od Intela i5-13500. Jak już wcześniej zauważyliśmy, ceny RTX 3060 Ti nie należą do najniższych. Mimo wszystko udało nam się zmieścić w budżecie dzięki konstrukcji od PNY. Karta serii XLR8, mimo niskiej ceny, powinna zapewnić również wysoką wydajność nawet w najnowszych grach.

Raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Asusa - model PRIME B760-PLUS D4. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą, lepiej chłodzoną sekcję zasilania oraz bezproblemową obsługe procesorów 13 generacji.

Maj 2023 – Zestaw do 8000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Najdroższe zestawienie zostało przygotowane tak, aby poradziło sobie z najbardziej wymagającymi tytułami growymi, jak i podczas pracy. Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na dwunastordzeniowego Ryzena 9 5900X w parze z płytą główną na chipsecie X570. Całość uzupełnia dostępny w stosunkowo niskiej cenie RTX 3070 od Gigabyte'a. Śmiało możemy założyć, że zestaw ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami nawet w rozdzielczości 1440p.

Przypominamy, że jeżeli jednak pragniecie wykorzystać komputer głównie do gier, to warto rozważyć tańszy procesor, jakim jest ośmiordzeniowy Ryzen 7 5800X, dzięki czemu zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych.

Maj 2023 – – Zestaw do 8000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – maj 2023
Polecane zestawy komputerowe – maj 2023

Najszybszy i zarazem najdroższym proponowanym przez nas zestawem pozostaje ten na procesorze Intela. Tym razem jednak postawiliśmy na najnowszą generację - Core i5-13700KF. Ten hybrydowy procesor, obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż szesnaście rdzeni (8C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności nie tylko w grach, ale również w zaawansowanych programach, np. do obróbki wideo. Mimo sporych obniżek cenowych pamięci DDR5 nadal nie mieszczą się w naszym budżecie. Z tego względu pozostajemy przy standardzie DDR4. Mimo że płyta Gigabyte Z790 Gaming X AX to konstrukcja z średniego segmentu dla socketu LGA1700, która może pochwalić się aż czterema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA, obecnością 2,5 Gbit LAN’u czy obsługą Wi-FI 6. Proponujemy zestaw wyposażony w taniego RTX 3070 od Gigabyte.

Podsumowanie

Choć ceny proponowanych zestawów nie uległy większym zmianom, to nie możemy przewidzieć, co przyniosą kolejne tygodnie. Ostanie lata dobitnie nam udowodniły, jak niestabilny jest rynek podzespołów komputerowych i jak trudno przewidzieć jego reakcje. Dlatego, jeśli wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: