Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


W poprzednim miesiącu, dużym wyzwaniem przy złożeniu zestawu było zmieszczenie się w zakładanym budżecie. Spowodowane było to problemami z dostępnością oraz cenami kart graficznych. Koniec sierpnia i początek września też obfitowały w podwyżki. Dalej niestety zmagamy się z kryzysem dostępności układów krzemowych. Sytuacja jest na tyle poważna, że nie dotyczy już tylko podzespołów komputerowych, ale całego rynku elektroniki użytkowej i nawet motoryzacji. Czy w październiku sytuacja uległa poprawie? W celu wskazania odpowiedzi na to pytanie postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Październik 2021 - Sytuacja na rynku – ceny i dostępność sprzętu

Opowiadając na to samo pytanie, które zadaliśmy miesiąc temu: “Czy to jest dobry moment na zakup komputera?”, uzyskamy taką samą odpowiedź - nie. Po raz kolejny zasiedliśmy do aktualizacji cen w naszym arkuszu, i po początkowej nadziei, że jest już lepiej, szybko przyszło otrzeźwienie gdy doszliśmy do sprawdzania dostępności oraz cen kart graficznych. Choć GTX 1650 nie podrożał już bardziej i dalej utrzymuje się w okolicach 1600 zł, to nie ma z czego się cieszyć. Ta karta przecież na premierę, która miała miejsce w 2019 roku, kosztowała połowę taniej. Na chwilę obecną jednak najgorszą sytuację zaobserwowaliśmy w przypadku GTX 1660. Ta karta również sprzedawana jest w ponad dwukrotnie wyższej cenie, osiągając nierzadko pułap 2500 zł. Takie ceny mocno ograniczają możliwości złożenia w przystępnej cenie komputera, który poradziłby sobie z nowymi grami w rozdzielczości FullHD, na wyższych ustawieniach graficznych.

Zobacz również:

  • Gdzie kupisz najwydajniejszy komputer? Porównujemy ceny gotowych zestawów do gier w sklepach [Aktualizacja 15.10.2021]
  • Windows 10 - jest już łatka likwidująca wycieki pamięci. I nie tylko

Dlatego dalej polecamy, w przypadku zakupu nowego komputera, wyposażenie go w GeForce’a GT 1030. Mamy świadomość, że nie jest to najwydajniejszy układ, ale sprosta on prostym grom online i wręcz idealnie nadaje się do pracy czy oglądania multimediów.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Choć pokusa sprzedaży, obecnie posiadanej karty w zawyżonej cenie może być dla Was kusząca, to raczej nie róbcie tego. Możecie jej użyć w nowym komputerze. Nawet leciwy GTX 750 Ti czy GTX 950 może okazać się wydajniejszy od GT 1030. Skoro posiadacie już taką kartę, to możecie jej cenę odliczyć od zestawu

Na początku listopada spodziewana jest premiera 12 generacji procesorów Intela – Alder Lake. Tym, którym zależy na najwyższej wydajności i najnowszych rozwiązaniach zalecamy się wstrzymać z zakupem nowego komputera.

Dla osób, które potrzebują sprzętu “na już”, a mimo tego pragną trochę zaoszczędzić, październik może okazać się łaskawym miesiącem. Premiera nowych procesorów Intela oznacza, że już niedługo zaczną się wyprzedaże obecnie dostępnych układów. Tutaj wspomnimy, że większość procesorów od niebieskich już teraz wróciła do cen z sierpnia, a niektóre nawet są sprzedawane taniej.

Przejdźmy zatem do omawiania przygotowanych zestawów. Październik to kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3 wciąż są sporo droższe.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Aktualizacja cen 15.10.2021

Październik 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

W proponowanym zestawie do 2000 zł postawiliśmy na szybszy procesor. Zmiana może wydawać się kosmetyczna ponieważ i3-10105F dysponuje tylko 100 MHz więcej, ale skoro jest on dostępny w tej samej cenie to czemu z tego nie skorzystać?. Niestety dalej jest to 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka, ale bez problemu poradzi sobie ona nawet z mocniejszymi kartami pokroju RTX 2060 czy GTX 1660. Pozostaliśmy również przy dwóch dyskach twardych - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier. Mimo zmiany procesora cena za zestaw jest niższa niż z początku września.

Październik 2021 - Komputer do 3500 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Po raz kolejny małe zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z racji, że ideą tego zestawu jest rozbudowanie konfiguracji za 2000 zł, wymieniliśmy procesor na i3-10105F. Po raz kolejny postawiliśmy również na obudowę Aerocool’a, która zapewnia dobrą wentylację dzięki 3 wentylatorom w zestawie. Na nasze szczęście GTX 1650 potaniał dzięki czemu cały zestaw jest prawie o 100 zł tańszy niż na początku poprzedniego miesiąca.

Październik 2021 - Komputer do 5000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Jak wspominaliśmy, ceny GTX 1660 (niezależnie w jakim wariancie) oscylują w okolicach 2500 zł, co znacząco utrudniało zmieszczenie się w budżecie. Z tego powodu postanowiliśmy go lekko powiększyć. Początkowo zakładaliśmy, że wciąż będziemy zmuszeni wykorzystać w tym zestawie GTX jednak okazało się, że niewiele drożej można kupić już RTX 2060. Układ ten co by nie mówić jest wydajniejszy, a dodatkowe wsparcie technologii takich jak DLSS, zapewni większą ilość klatek na sekundę w najnowszych tytułach.

Październik 2021 - Komputer do 6500 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Nawet przy tak wysokim budżecie byliśmy w stanie w tym miesiącu coś zaoszczędzić. MSI RX 6600 XT Gaming X to najtańszy model Radeona, który w chwili obecnej można zakupić. Nie ma się co oszukiwać - tylko dzięki tej zmianie uzyskaliśmy 200 zł niższą cenę. Niestety nadal jest to komputer, który możemy polecić wyłącznie do gier w rozdzielczości FullHD.

Październik 2021 - Komputer do 8500 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Po raz kolejny podnosimy budżet do 8500 zł. W najwydajniejszym zestawie postawiliśmy ponownie na kartę RTX 3070. Układ Nvidii mimo, że dysponuje tylko 8 GB pamięci GDDR6 zapewnia ciut wyższą wydajność niż RX 6700 XT, proponowany w wrześniowym zestawieniu. GeForce sparowany z 6 – rdzeniowym procesorem Ryzen 5 5600X powinien zapewnić dobrą wydajność w najnowszych tytułach nawet przy rozdzielczości 1440p. Dodatkowym atutem rozwiązania z serii RTX może być wbudowany kodek NVENC, którego możemy użyć przy transmisjach naszych rozgrywek na platformach streamingowych.

Październik 2021 - Podsumowanie

Czy jest lepiej? Nie, ale sytuacja powoli się stabilizuje, choć nie dotyczy to kart graficznych. Nie ma co liczyć na rychłą poprawę ich dostępności i obniżki cen. Ta trudna sytuacja może niestety trwać jeszcze przez najbliższe miesiące. Warto nadmienić, że 3 proponowane zestawy udało się złożyć taniej niż jeszcze miesiąc temu. Co prawda wymagało to pewnych zmian w konfiguracji jednak wciąż do dyspozycji mamy taką samą, a czasem nawet i wyższą wydajność.

I choć ciężko być wróżbitą w obecnych czasach to śmiało można przewidywać obniżki cen 10 i 11 generacji procesorów Intela tuż przed premierą, układów Alder Lake. To może być ostania albo przed ostania (Black Friday) okazja, jeżeli liczmy na znaczące obniżki w tym roku. Niestety jak co roku, im bliżej grudnia i świąt, tym ceny będą wyższe.

Na tym kończymy zestawienie choć możecie wyczekiwać też aktualizacji w połowie miesiąca. Następnego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku listopada. Pozostaje mieć nadzieje, że sytuacja z dostępnością kart graficznych nie będzie się pogarszać i doczekamy się w końcu stabilizacji.

Wrzesień 2021

Wrzesień, za sprawą rozpoczęcia roku szkolnego zawsze sprzyjał zakupom nowego komputera potrzebnego do nauki. I choć część z Was przez ostatni rok już zaopatrzyła się w nowe urządzenia, to dalej pewnie pozostało grono osób odkładających zakup na ostatnią chwilę. Niestety nie mamy dobrych nowin. Jak co roku można zauważyć wzrost cen w tym okresie. Dodatkowo najnowsze doniesienia wskazują także, że w najbliższym czasie znów możemy oczekiwać problemów z dostępnością kart graficznych. Pomimo tych trudności, postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

zdj. unsplash.com

Wrzesień 2021 - Sytuacja na rynku – ceny i dostępność sprzętu

Czy to jest dobry moment na zakup komputera? – Nie. I tym co naprawdę nie muszą dokonać takiego zakupu, radzimy się wstrzymać bądź rozejrzeć się za laptopami, które można jeszcze kupić nieprzepłacając. Na prawie 300 produktów, których cenę śledzimy w arkuszu stworzonym na potrzeby tego zestawienia ponad 80% podrożało. W skrajnych przypadkach doświadczyliśmy nawet 25 % podwyżki. Nie mówimy tutaj o cenach kart graficznych - je omówimy trochę później, ale podrożały również procesory, pamięci RAM oraz płyty główne. Odbije się to niestety niekorzystnie na wyceny proponowanych zestawów.

Przeglądając oferty sklepów internetowych, czy przeszukując porównywarkę cen, potwierdzają się też informacje o ograniczonej dostępności kart graficznych. Większość sprzedawców prawdopodobnie chcąc uniknąć całkowitego opróżnienia swoich zapasów, znacząco podniosła ceny. Dla przykładu GTX 1650, którego mogliśmy miesiąc temu kupić za niecałe 1200 zł, dziś kosztuje o 300 zł więcej. Im wyższy model GPU, tym różnice są większe. Nie ma zatem co liczyć na RTX 3060 w cenie do 3000 zł, czy RTX 3070 Ti poniżej 5000 zł. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami nawet premiera RX 6600, także nie przyniosła wielkich zmian. Kartę już od dnia premiery można było znaleźć w sklepach w cenie o ponad 1000 zł wyższej od tej sugerowanej przez AMD. Dziś nowe Radeony kosztują już podobnie do wspomnianych RTX 3060, choć zapewniają od nich wyższą wydajność w rozdzielczości Full HD.

Tym co potrzebują głównie komputera do pracy, a w drugiej mierze do rozrywki dalej polecamy zakup komputera z kartą graficzna GT 1030, bądź użycie obecnie posiadanego układu. Mimo, że nie jest to najwydajniejsza karta na rynku spokojnie sprosta zadaniom biurowym, przeglądaniu multimediów, czy tym mniej skomplikowanym grom online.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3 wciąż są sporo droższe.

Przypominamy, że prezentowane ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Aktualizacja cen 15.09.2021

Wrzesień 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Zestaw identyczny jak ten proponowany w poprzednim miesiącu, niestety o 40 zł droższy. Proponowany zestaw w obecnej konfiguracji idealnie nadaje się do przeglądania Internetu, oglądania multimediów czy odpalenia mniej skomplikowanych lub starszych gier. Procesor Intela Core i3-10100F to solidny początek do przyszłej rozbudowy. Ta 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka, bez problemu może być sparowana z każdą kartą graficzną segmentu średniego (o ile uda się kupić w rozsądnej cenie) i nie będzie jej spowalniała. Mimo ograniczonego budżetu wciąż mamy dwa dyski twarde - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier.

Wrzesień 2021 - Komputer za 3400 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Choć w tym zestawie też niewiele komponentów się zmieniło w stosunku do poprzedniego miesiąca, niestety zapłacimy o 250 zł drożej. Główna przyczyna tego to rosnące ceny kart graficznych. Pomimo wybrania tańszego wariantu GPU od MSI, nie byliśmy w stanie utrzymać ceny. Zestaw pokazuje przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Zmianie uległa obudowa. Konstrukcja Aerocool’a zapewnia lepszą wentylację dzięki 3 wentylatorom w zestawie.

Wrzesień 2021 - Komputer za 4500 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Podwyżek ciąg dalszy. Za ten zestaw przyjdzie nam zapłacić prawie 400 zł więcej. Poza kartą graficzną podrożał także procesor. Zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca uległa płyta główna. Zdecydowaliśmy się na nowszy model od Gigabyte’a -, dalej bazujący na chipsecie B560, ale w formacie ATX. Obudowa SilentiumPC to przestronna konstrukcja, która pozwoli w przyszłości zamontować bardziej rozbudowane chłodzenie dla 6-rdzeniowego procesora. Szybki dysk SSD Samsunga o pojemności 500 GB spokojnie pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego oraz kilku gier.

Wrzesień 2021 - Komputer za 6500 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Główna zmiana w tym proponowanym zestawie to karta graficzna. Postawiliśmy na RX 6600, który zapewnia wyższą wydajność w stosunku do RTX 3060. Przeważnie konstrukcję od AMD można kupić w sklepach taniej od konkurencyjnej Nvidii. W konfiguracji z procesorem Core i5-11400F, czyli 6-rdzeniowym układem od Intela, zestaw idealnie sprawdzi w grach w rozdzielczości FullHD.

Wrzesień 2021 - Komputer za 8000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]
Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Mimo wyższej ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca, proponowany komputer jest niestety miej wydajny. Chcąc złożyć maszynę w danym przedziale cenowym, RTX 3070, a tym bardziej wariant Ti jest już dla nas nie osiągalny. Po raz kolejny postawiliśmy na konstrukcję od AMD. RX 6700 XT powinien zapewnić dobrą wydajność w najnowszych tytułach nawet przy rozdzielczości 1440p. W parze z procesorem tego samego producenta (Ryzen 5 5600X) zapewnia wsparcie dla technologii AMD Smart Access Memory czy AMD FSR.

Wrzesień 2021 - Podsumowanie

Po raz kolejny, żaden z prezentowanych zestawów nie zapewni nam komfortowej rozgrywki w rozdzielczości 4K. Rosnące ceny podzespołów skutecznie mogą ostudzić zapał wśród potencjalnych kupujących. Coraz więcej osób rezygnuje przez to z samodzielnego składania komputera, decydując się na zakup laptopa czy gotowego zestawu. I choć rozwiązania te nie są idealne, ograniczając przyszłą rozbudowę, czy nie zapewniając pełnej wydajności w grach, podyktowane są właśnie względami ekonomicznymi.

Na tym kończymy zestawienie na ten miesiąc. Następnego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już w kolejnym. Pozostaje mieć nadzieje, że sytuacja z dostępnością kart graficznych nie będzie się pogarszać i doczekamy się w końcu stabilizacji.

Sierpień 2021

Wydarzenia ostatniego roku wymusiły na wielu osobach konieczność zakupu komputera. Wszyscy pozostali odkładali tą inwestycję na później - ze względu na szalejące ceny sprzętu związane z pandemią i szałem na kryptowaluty. Czy zatem to jest dobry moment na zakup komputera? Nie, choć może i tak lepszego nie być. Jeśli więc odkładasz zakup komputera od dłuższego czasu, to warto wykorzystać ten moment względnego spokoju. Nikt z nas nie posiada kryształowej kuli aby przewidzieć co wydarzy się za dwa bądź cztery miesiące. Dla tych co się wciąż wahają przygotowaliśmy kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Sierpień 2021 - Sytuacja na rynku GPU i wybory platform

Problemy z dostępnością kart graficznych są znacznie mniejsze niż jeszcze miesiąc temu, trudno jednak mówić o powrocie do normalności lub stabilizacji. Zatrzymała się tendencja wzrostu cen a i układy coraz częściej są dostępne da klientów końcowych na półkach sklepów. Dalej niestety sporo przepłacamy - czasem nawet 2-krotnie. Z tego też względu pominęliśmy w polecanych zestawach karty pokroju RTX 3080 / 3080 Ti, które w chwili obecnej kosztują sporo ponad 7000 złotych. Pozostaje nam liczyć, że spadki cen się utrzymają, choć do końca roku proces może ten przebiegać bardzo powoli. W połowie sierpnia zadebiutują nowe karty od AMD. Mowa o układach RX6600, których cena powinna oscylować w okolicach 1500 zł. Jednak nikt nie łudzi się, że tak się właśnie stanie, ale kolejna konstrukcja celująca w średni rynek zawsze się przyda, gdyż chociaż częściowo zapełni zapotrzebowanie wśród graczy.

Tym co potrzebują głównie komputera do pracy, a w drugiej mierze do rozrywki możemy zaproponować zakup podobnych do naszych zestawów, ale z kartą graficzna GT 1030 bądź użycie obecnie posiadanego układu. Mimo że nie jest to najwydajniejsza karta na rynku spokojnie sprosta zadaniom biurowym, przeglądaniu multimediów, czy mniej skomplikowanym grom online.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Przez lata AMD było kojarzone z tanim graniem. Jakie było nasze zdziwienie, gdy chcąc zbudować zestaw oparty na procesorze Ryzen 5 3600, zauważyliśmy że jego ceny oscylują w okolicach 900 zł czyniąc go zupełnie nieopłacalnym. Warto podkreślić, że jeszcze niedawno był to jeden z najpopularniejszych wyborów. Tymczasem konkurujące z nim układy Intela jak Core i5-10400F oraz i5-11400F nie dość, że są wydajniejsze nawet o 15% to są tańsze. Sytuacji nie ratuje nawet połączenie Ryzena z tanią płytą główna opartą na chipsecie B450. Tanie granie o dziwo jest w całości na dzień dzisiejszy zdominowany przez procesory Intela. To dobitnie pokazuje zmiany jakie zaszły przez ostatnie lata na rynku procesorów.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów w jednym z nich. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Sierpień 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Czy w obecnej sytuacji jaka panuje na rynku podzespołów da się złożyć komputer do 2000 złotych z myślą o graniu? Jak widać - tak, choć trzeba mieć na uwadze jakimi tytułami jesteśmy zainteresowani. Sercem proponowanego komputera jest procesor Intela Core i3-10100F, czyli 4-rdzeniowy i 8-wątkowy układ pracujący z prędkością nawet 4,3 GHz w trybie turbo. Towarzyszy mu płyta główna na chipsecie B560, która umożliwi ustawienie pamięci powyżej 2666 MHz i zapewni swobodną rozbudowę w przyszłości. Zestaw ten spokojnie poradzi sobie z większością tytułów dostępnych na rynku.

Nie ma co się oszukiwać najsłabszym ogniwem tego komputera jest karta graficzna, a mianowicie GeForce GT 1030. W naszym zestawieniu wybór padł na konstrukcję od Gigabyte posiadający aktywne chłodzenie, ale równie dobrze mógłby tu trafić ZOTAC, ASUS czy MSI. Po prostu wybieramy co w chwili obecnej jest dostępne i najtańsze. Jak pisaliśmy we wstępie, GT 1030 można potraktować jako kartę na przeczekanie, układ ten umożliwia rozgrywkę w większość tytułów esportowcyh (Counter Strike Global Offensive, Fortnite, Valorant, LOL) na poziomie wydajności powyżej 60 klatek na sekundę. Z tytułami AAA sytuacja wygląda niestety mniej optymistycznie. Chcąc utrzymać poziom płynności w okolicach 30 klatek na sekundę w niektórych przypadkach koniecznie będzie ustawienie rozdzielczości poniżej FullHD.

Nawet przy tak ograniczonym budżecie komputer może być wyposażony w szybki dysk NVMe na system i najważniejsze aplikacje, oraz drugi klasyczny nośnik na nasze dane. Przy wyborze zasilacza kierowaliśmy się przyszłą rozbudową zestawu. Model o mocy 550W spokojnie wystarczy biorąc pod uwagę wymianę procesora czy karty graficznej na mocniejszą.

Sierpień 2021- Komputer za 3100 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Komputer do kwoty 3000 zł to przykład tego jak można rozbudować pierwszy zestaw. W pierwszej kolejności podwoiliśmy rozmiar pamięci RAM do 16 GB. Kości Goodrama pracują z częstotliwością 3000 MHz przy opóźnieniach wynoszących 16-18-18, w trybie dual channel. Bez problemów będziemy w stanie osiągnąć te ustawienia na płycie wyposażonej w chipset B560, a nawet będziemy mogli pokusić się o dodatkowe podkręcenie modułów.

Następnie zmianie uległ układ graficzny, postawiliśmy na sporo wydajniejszego GeForce GTX 1650 od MSI z serii Ventus, który może pochwalić się całkiem wydajnym chłodzeniem. Karta ta pozwoli osiągnąć ponad 60 klatek na sekundę w większości dostępnych gier AAA w rozdzielczości FullHD. Starsze tytuły jak Wiedźmin 3, Daying Light czy GTA 5 spokojnie jesteśmy w stanie ograć przy ustawieniach wysokich. Niestety karty GTX 1650 wyposażone są tylko w 4 GB pamięci co mocno ogranicza możliwości w nowych grach, które będą wymuszały na nas obniżenie suwaków na poziom średni.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Ostatnią zmianą na jaką się zdecydowaliśmy to wymiana obudowy. Aerocool Quantum Mesh to dużo większa konstrukcja umożliwiająca zamontowanie w przyszłości układów AIO nawet o wielkości 360 mm. Co wyróżnia obudowę to dołączone do zestawu 3 wentylatory z podświetleniem RGB, z czego 2 zamakietowane są z przodu za panelem zabudowanym siatką mesh. Taka konfiguracja zapewni dobrą wentylację całego zestawu.

Sierpień 2021 - Komputer za 4100 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Kolejny zestaw: w budżecie 4000 złotych przewidujący nadal rozbudowę naszej pierwszej konstrukcji. W pierwszej kolejności zmianie uległ procesor, postawiliśmy tym razem na 6-rdzeniowy układ, także od Intela. Core i5-10400F, mimo że należy do rodziny procesorów Comet Lake, czyli procesorów poprzedniej generacji, to wciąż bardzo wydajna jednostka. Dzięki dwóm dodatkowym rdzeniom i czterem wątkom z jego pomocą nie tylko grać, ale i streamować swoją rozgrywkę.

Zmianie uległa też karta graficzna tym razem postawiliśmy na GeForce GTX 1660 od ZOTAC. Wyposażona w 6 GB pamięci karta bez problemu poradzi sobie z większością tytułów w rozdzielczości FullHD. Natomiast w grach nastawionych na rywalizację z innymi graczami, gdzie niekoniecznie skupiamy się na najwyższych ustawieniach, układ ten będzie idealnie współpracował z monitorami mogącymi wyświetlać 144 Hz.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Postawiliśmy na szybki dysk Samsunga 980 o pojemności 500 GB, oparty na protokole NVMe. Który spokojnie pomieści zarówno system operacyjny jak i kilka gier. Tym którzy jednak myślą o streamowaniu czy udostępnianiu nagrań swojej rozgrywki na YouTube polecamy dokupienie drugiego dysku, (nawet talerzowego) aby to na nim archaizować materiały.

Modularny zasilacz o mocy 600 W to kolejna zmiana. Część odpinanych kabli na pewno ułatwi ich ułożenie w obudowie Ventum VT4 wyposażonej w panel z hartowanego szkła.

Sierpień 2021 - Komputer za 6000 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

W zestawie za 6000 zł postawiliśmy natomiast już na najnowszy układ od Intela Core i5-11400F. Procesor ten zbudowany jest na architekturze Rocket Lake i w stosunku do swojego poprzednika zapewnia nawet o 15% wyższą wydajność. Układ może pracować z maksymalnym zegarem turbo wynoszącym 4,4 GHz dla 1 rdzenia oraz 4,2 GHz przy obciążeniu wszystkich 6 rdzeni. Dodatkowo obsługuje on najnowszy standard PCIe 4 Generacji. Za chłodzenie układu odpowiada Fera 5 od SilentiumPC w wersji z dwoma wentylatorami Fluctus. Radiator ten mimo niskiej ceny spokojnie jest w stanie schłodzić najwydajniejsze jednostki, a w tym przypadku zapewni nam cisze i wyższa kulturę pracy.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Płyta główna również uległa zmianie, tym razem mamy już pełnowymiarową konstrukcję ATX, wyposażoną w chłodzoną sekcję zasilania. Dzięki dwóm portom M.2 jesteśmy w stanie osadzić szybkie dyski NVMe - jeden na system, drugi na nasze gry i dane. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy przejmować się kablami do zasilania napędów, a nasz komputer na pewno lepiej będzie prezentował się w obudowie wyposażonej w panel ze szkła hartowanego.

Największą zmianą jest po raz kolejny karta graficzna. Przy obecnych cenach i dostępności pochłonęła ona prawie połowę naszego budżetu. W stosunku do GTX 1660 mamy do dyspozycji aż 12 GB pamięci GDDR6 i RTX 3060 zapewnia prawie dwukrotnie wyższą wydajność. Układ ten poradzi sobie z ustawieniami ultra w większości najnowszych tytułów. Dodatkowym atutem kart z rodziny RTX jest wsparcie technologii DLSS, która wspomaga renderowanie obrazu. Należy jednak pamiętać, że przy wyższych rozdzielczościach jak 2K część ustawień trzeba będzie przestawić na poziom średni.

Sierpień 2021 - Komputer za 7600 zł

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Najdroższy komputer w naszym zestawieniu oparliśmy o procesor od AMD Ryzen 5 5600x. Jest to 6-rdzeniowa jednostka oparta o architekturę ZEN 3. Układy AMD charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością zarówno w grach jak i w programach użytkowych. Procesor Ryzen 5 5600X to jednostka całkowicie odblokowana, umożliwiająca podkręcanie. Układ osadzamy w płycie w formacie ATX od Asusa należącej do rodziny TUF, wyposażonej w 8+2 sekcje zasilania i opartej na chipsecie B550. Za chłodzenie procesora odpowiada Fera 5 Dual Fan.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021 [Aktualizacja cen 15.10.2021]

Po raz kolejny lwią część budżetu pochłonęła karta graficzna, mianowicie RTX 3070 Ti od Zotaca ze sporej wielkości chłodzeniem z 3 wentylatorami. Układ ten wyposażony w 8 GB pamięci GDDR6x zapewni płyną rozgrywkę w rozdzielczości 2K przy ustawieniach ultra, największym ograniczeniem przy 4K jest zbyt mała ilość pamięci.

Mając na uwadze jak mocno karty z rodziny RTX potrafią obciążyć zasilacz, zdecydowaliśmy się zamienić na model dysponujący mocą 700 W oraz certyfikat sprawnościi 80 plus Bronze.

Sierpień 2021 - Podsumowanie

Obraz sytuacji w jakiej znajduje się rynek PC jest dobrze uwidoczniony przez dwa ostatnie zaprezentowane zestawy. Nawet ten droższy, kosztujący prawie 8000 złotych nie może pochwalić się płynną i bezproblemową rozgrywką w rozdzielczości 4K, czyli tym co potrafią konsole nowej generacji jak PlayStation 5 czy Xbox Series X.

Na tym kończymy zestawienie na ten miesiąc. Następnego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już w kolejnym. Pozostaje mieć nadzieje, że karty graficzne dalej będą tanieć.

#