Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.

Spis treści

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.

Początek roku, zawsze obfitował w promocje i był dobrym okresem dla osób pragnących zaktualizować swoje stanowisko komputerowe. Przeważnie w tym okresie sklepy często obniżały znacząco ceny, by zachęcić, klientów do zakupów, mimo wydatków świątecznych w grudniu. Niestety ciągłe podwyżki, których doświadczamy w ostatnim okresie mogą znacząco ostudzić nasz zapał przez co będziemy jeszcze bardziej przyglądać się każdej wydanej złotówce. Dodatkowo występujące problemy z dostępnością elektroniki nie minęły, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki wraz z nowym rokiem. Pomimo wszystkich trudności, postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Zobacz również:

  • Gdzie kupisz najwydajniejszy komputer? Porównujemy ceny gotowych zestawów do gier w sklepach [Aktualizacja 09.12.2021]
  • Wyprzedaż kart graficznych! Oszczędź nawet do 2400 zł

Styczeń 2022 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Jak już wspomnieliśmy na wstępie tego materiału, dalej zmagamy się z tymi samymi problemami, co przez ostatnie 5 miesięcy. Styczeń nadal nie jest dobrym momentem na złożenie nowego komputera. Choć podczas aktualizowania naszego arkusza z cenami nie zauważyliśmy wyraźnych wzrostów cen towarów, to nie można powiedzieć, że wszystko wróciło do normy. Niestety ceny kart graficznych wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i dalej spora część modeli jest po prostu niedostępna. Radeon’y RX 6600 XT, które jeszcze w październiku ubiegłego roku kosztowały niecałe 3 000 zł, dziś ich cena wynosi już bliżej 4 000 zł. Dla przypomnienia mówimy tu o karcie, która umożliwia płynną rozgrywkę w rozdzielczości FullHD. Nie ma co się dziwić, że coraz większą popularnością wśród graczy cieszy się konsola Xbox Series S. W cenie niecałych 1300 zł dostajemy całą “jednostkę” umożliwiającą płynną rozgrywkę w rozdzielczości nawet 1440p. W tej cenie nie jesteśmy nawet w stanie zakupić GTX 1650. Takie ceny mocno ograniczają możliwości złożenia komputera, który poradziłby sobie z nowymi grami, na wyższych ustawieniach graficznych.

Grudniowa (ponowna) premia RTX 2060 wyposażonego w 12 GB VRAM, również nie przyniosła oczekiwanych zmian na rynku. Nowych-starych układów wciąż nie ma na półkach sklepowych. Można tylko przypuszczać, że trafiły one głównie do koparek, ponieważ Nvidia nie zdecydowała się na implementację rozwiązania LHR w tym modelu.

Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy targów CES, odbywających się w Las Vegas na początku roku. Swoje konferencje, na których miały zostać zaprezentowane nowe produkty zapowiedziało AMD, Nvidia i Intel. Choć początkowo dość optymistycznie oglądaliśmy każdy z pokazów, nasza nadzieja na poprawę przemijała z minuty na minutę. Choć na styczeń AMD i Nvidia planują wypuszczenie nowych układów graficznych w postaci RX 6500 XT czy RTX 3050, doświadczenia z poprzednich miesięcy podsuwają wątpliwości zarówno co do dostępności tych układów jak i utrzymania przez nie sugerowanych cen detalicznych. Nowy GeForce został wyceniony na 249 dolarów ( w Polsce 1349 zł), Radeon natomiast o 50 dolarów taniej. Przeglądając oferty sklepów można śmiało zauważyć, że w takiej cenie, w chwili obecnej nie ma co liczyć nawet o GTX 1660 czy 3 letniego RTX’a 2060, a co nową dopiero debiutująca kartę graficzną.

Również na rynku procesorów nie ma co oczekiwać drastycznych zmian. Zgodnie z oczekiwaniami AMD zaprezentowało swoją odpowiedź na procesory Intela z rodziny Alder Lake, w postaci modelu wyposażonego w 3Dcache. Mówimy tu o Ryzen 7 5800X3D, który na chwilę obecną pozostaje jedynym zapowiedzianym układem wyposażonym w tą technologię. Niestety na jego premierę musimy poczekać do wiosny. Odświeżone modele procesorów APU wyposażone w rdzenie ZEN3+ oraz zintegrowany układ RDNA2 zostały wyłącznie zarezerwowane dla rozwiązań mobilnych.

Również Intel zaprezentował pełną ofertę procesorów desktopowych 12 generacji oraz chipsetów płyt głównych. Jednak po raz kolejny nazbyt optymistycznie podchodziliśmy do zaprezentowanych sugerowanych cen. Choć zablokowane układy Alder Lake są już dostępne w sklepach, podobnie jak płyty wyposażone w chipset B660, ich zakup wydaje na chwilę się mało opłacalny. Pozostaje mieć nadzieje, że ceny są efektem szybkiej premiery i w niedługim czasie zaczną spadać.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Ceny płyt głównych B660 nie rozpieszczają, i znacząco nie odbiegają od modeli wyposażonych w chipset Z690

Zwykle osobom, które są zmuszone do zakupu komputera w tym trudnym okresie, polecaliśmy wyposażenie go w GeForce’a GT 1030. Jednak w obecnej sytuacji, nawet to może być utrudnione. Te leciwe już karty powoli znikają ze sklepów, co niestety przekłada się na wzrost ich ceny. W chwili obecnej GT 1030 w skrajnych przypadkach kosztuje ponad 500 zł, co dobitnie pokazuje w jakiej sytuacji znajduje się obecnie rynek komponentów. Mimo wszystko karta ta wciąż jest najtańszą opcją dla osób składających komputer z nowych podzespołów. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, jeżeli nie dysponujemy zintegrowanym układem graficznym.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej:

Przejdźmy zatem do omawiania przygotowanych zestawów. Styczeń to kolejny miesiąc, który nie wprowadza wielkich zmian. Układy AMD wciąż nie są w stanie konkurować z procesorami Intela - zarówno pod względem ceny zwłaszcza w najtańszych zestawieniach. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3, mimo premiery 12 generacji Intela wiąż trzymają wysokie ceny.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Postanowiliśmy zmienić sposób prezentacji cen proponowanych podzespołów. Teraz przy produkcie znajdziecie link z ceną kierująca bezpośrednio do sklepów: X-Kom, Euro RTV AGD czy Komputronik. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których produkt wciąż jest dostępny w porównywarce cenowej, pomimo że został już wycofany z oferty sklepu.

Styczeń 2022 Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 1960,38 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Podobnie jak w poprzednim miesiącu musieliśmy zrezygnować z procesora Core i3-10105F na rzecz o 100 MHz słabszego modelu i3-10100F. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Szybsza jednostka została wyprzedana w większości sklepów. Prezentowany zestaw to dalej propozycja dla osób potrzebujących komputera do pracy, nauki czy oglądania multimediów. Umożliwi on również uruchomienie prostych gier online czy starszych tytułów. Mimo ograniczonego budżetu zdecydowaliśmy się na dwa dyski twarde - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier. Jeżeli jednak nie potrzebujemy tak dużej przestrzeni, bądź posiadamy już dysk twardy to warto rozważyć rozszerzenie pamięci RAM o dodatkowe 8 GB. Proponowany zestaw to również dobra baza do przyszłej rozbudowy o wydajniejszą kartę graficzną czy nawet o mocniejszy, 6-rdzeniowy procesor.

Styczeń 2022 Komputer do 3500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 3268,38 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Niestety kwota 3500 zł nie pozwala w obecnej sytuacji zaszaleć z konfiguracją komputera. Prezentowany zestaw to po raz kolejny przykład możliwości rozbudowy pierwszej konfiguracji. Zmianie uległa karta graficzna oraz zwiększona pamięć RAM. Konfiguracja ta będzie w stanie obsłużyć większość gier w rozdzielczości 1080p przy ustawieniach średnich.

Styczeń 2022 Komputer do 5000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 5039 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W zestawie za 5000 zł postanowiliśmy wymienić układ graficzny. Na miejsce mającego swoje lata GeForca RTX 2060 wpisaliśmy Radeona RX 6600. Ten nowy układ od AMD powinien średnio zapewnić ok. 10-15% lepszą wydajność w stosunku do propozycji z ubiegłego miesiąca. Reszta konfiguracji nie uległa zmianom. Jednostka dalej bazuje na 6-rdzeniowym procesorze Intela i5-10400F oraz 16 GB pamięci RAM.

alternatywna karta graficzna:

Styczeń 2022 Komputer do 7000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 6937,38 zł

Również w droższej propozycji, bazującej na 6-rdzenniowym procesorze i5-11400F, postanowiliśmy wymienić układ graficzny na rozwiązanie od AMD. Niestety karty GeForce RTX 3060 kosztująca obecnie powyżej 4 000 zł, nie jest już najbardziej korzystnym wyborem. Z tego powodu postawiliśmy po raz kolejny na Radeona RX 6600 XT, który powinien zapewnić nawet wyższa wydajność niż rozwiązanie Nvidii.

alternatywna karta graficzna:

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Styczeń 2022 Komputer do 8500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 8457 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W najdroższym, proponowanym przez nas zestawie, nie zaszły żadne zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na chwilę obecną najwyższą wydajność w grach zapewniają procesory Intela 12 generacji. Z tego powodu sercem jednostki jest układ i5-12600K. Ten hybrydowy procesor jest w stanie obsłużyć do 16 wątków wykorzystując do tego aż 10 rdzeni (6C+4c). Podobnie jak w poprzednim miesiącu korzystamy z pamięci DDR4, co pozwala zmieścić się w planowanym budżecie. Bazą komputera jest płyta MSI Z690A - jedna z najtańszych konstrukcji bazujących na chipsecie Z690. Mimoatrakcyjnej ceny dysponuje ona aż 4 gniazdami m.2 i 2,5 gigabitową kartą sieciową LAN. Dalej niestety zmuszeni jesteśmy wykorzystać RTX 3060 Ti, tym razem w wersji Ventus OC od MSI. Zestaw ten idealnie sprawdzi się do grania nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale również 1440p.

alternatywna karta graficzna:

Styczeń 2022 Podsumowanie

Choć w sklepach, nie ma aż takich dużych problemów z dostępnością jakich doświadczyliśmy w ubiegłym miesiącu, to nie można powiedzieć, że jest lepiej. Ostatnio głośno mówi się o braku pamięci DDR5, jednak wysoka bazowa cena tych modułów i tak wyklucza proponowanie ich w polecanych zestawach. Największe problemy wciąż dotyczą - kart graficznych, których średnia cena jest prawie 2-krotnie wyższa od tej sugerowanej. Nie mówimy tu tylko o modelach RTX wykorzystujących architekturę Amper, ale nawet o 5 letnich GTX 1050 Ti sprzedawanych po 1400 zł. Kończąc ten materiał pozostaje życzyć sobie na ten nowy rok powrotu do normalności. Choć i to pewnie nie nastąpi w przeciągu najbliższych miesięcy.

Możecie wyczekiwać aktualizacji zestawienia w połowie miesiąca. Nowy poradnik oddamy na Wasze ręce z początkiem lutego.

Grudzień 2021

Grudzień, to okres który od zawsze kojarzony jest z większymi zakupami. To przecież w tym miesiącu kupujemy prezenty dla znajomych, rodziny, a czasem i dla siebie. Jak jednak wpłyną na nasze decyzje dalsze problemy z dostępnością towarów w sklepach. ? Pomimo wszystkich trudności, postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Grudzień 2021 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Od razu przejdziemy do sedna. Grudzień nie jest dobrym momentem na zakup komputera. Podczas aktualizacji naszego arkusza po raz kolejny zauważaliśmy wzrosty cen kart graficznych. Ponadto coraz więcej modeli jest po prostu niedostępnych. Na chwilę obecną nie ma co liczyć na zakup Radeonów RX 6600 czy RX 6600 XT. Podobną sytuację możemy zauważyć w przypadku GTX 1660. Ten jeśli już jest dostępny, to kosztuje ponad 2600 zł. Nawet GTX 1650 po raz kolejny podrożał i jego cena wynosi już 1800 zł. Niestety podwyżki dotknęły również najwydajniejsze układy przez co RTX 3060 podrożały średnio o 500 zł, a RTX 3070 nawet o 1000 zł. Takie ceny mocno ograniczają możliwości złożenia w przystępnej cenie komputera, który poradziłby sobie z nowymi grami w rozdzielczości FullHD, na wyższych ustawieniach graficznych.

Niestety wszystko wskazuje, że nawet planowana na początek grudnia premiera odświeżonego RTX 2060, wyposażonego w 12 GB pamięci VRAM, nie wiele zmieni. Jeżeli karta ta nie będzie wyposażona w poprawioną blokadę wydobycia kryptowalut, dość szybko zostanie wykupiona właśnie przez górników. Ciężko też liczyć na lepszą dostępność słysząc kolejne doniesienia rozwijającej się pandemii i wiedząc jaki wpływ ma ona na transport towarów.

Jak można było oczekiwać, największa obniżką zostały objęte procesory Intela, 10 oraz 11 generacji. Główna przyczyna tego stanu to premiera jednostek Alder Lake. Nowa rodzina procesorów Intela nie obejmuje jednak modeli z niskiej półki cenowej, przez co starsze układy stanowią uzupełnienie oferty. Szkoda, że AMD nie zdecydowało się na obniżenie cen swoich układów, zwłaszcza po tym jak straciło miano producenta najwydajniejszych procesorów do gier.

Zwykle osobom, które są zmuszone do zakupu komputera, polecaliśmy wyposażenie go w GeForce’a GT 1030. Jednak w obecnej sytuacji, nawet to może być utrudnione. Te leciwe już karty powoli znikają ze sklepów, co niestety przekłada się na wzrost ich ceny. W chwili obecnej GT 1030 w skrajnych przypadkach kosztuje ponad 500 zł, co dobitnie pokazuje w jakiej sytuacji znajduje się obecnie rynek komponentów. Mimo wszystko karta ta wciąż jest najtańszą opcją dla osób składających komputer z nowych podzespołów. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, jeżeli nie dysponujemy zintegrowanym układem graficznym.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej:

Przejdźmy zatem do omawiania przygotowanych zestawów. Grudzień to kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych zestawieniach. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3, mimo premiery 12 generacji Intela wiąż trzymają wysokie ceny.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Postanowiliśmy zmienić sposób prezentacji cen proponowanych podzespołów. Teraz przy produkcie znajdziecie link z ceną kierująca bezpośrednio do sklepów: X-Kom, Euro RTV AGD czy Komputronik. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których produkt wciąż jest dostępny w porównywarce cenowej, pomimo że został już wycofany z oferty sklepu.

Grudzień 2021 Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 1975,38 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W pierwszym proponowanym zestawie, musieliśmy zrezygnować z procesora Core i3-10105F na rzecz o 100 MHz słabszego modelu i3-10100F. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Szybsza jednostka została wyprzedana w większości sklepów na promocjach z okazji czarnego piątku. Prezentowany zestaw to dalej propozycja dla osób potrzebujących komputera do pracy, nauki czy oglądania multimediów. Umożliwi on również na uruchomienie prostych gier online czy starszych tytułów. Jest to również dobra baza do przyszłej rozbudowy o wydajniejszą kartę graficzną czy nawet o mocniejszy, 6-rdzeniowy procesor. Mimo ograniczonego budżetu zdecydowaliśmy się na dwa dyski twarde - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier. Jeżeli jednak nie potrzebujemy tak dużej przestrzeni, bądź posiadamy już dysk twardy to warto rozważyć rozszerzenie pamięci RAM o dodatkowe 8 GB.

Grudzień 2021 Komputer do 4000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 3748,38 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Zestaw ten to przykład możliwości rozbudowy pierwszej konfiguracji. Dalej jest ona oparty o 4-rdzeniowy procesor i3-10100F, sparowany w tym przypadku z 16 GB pamięci RAM DDR4 pracującej w trybie dual chanel. Dodatkowo płyta główna na chipsecie B560 umożliwia podkręcenie pamięci operacyjnej, co pozwala na uzyskanie wyższej wydajności w grach. Dzięki obecności GTX 1650 w zestawie, bez problemu uruchomimy nawet nowe tytuły, choć w ich przypadku nie ma co liczyć na najwyższe ustawienia graficzne. Całość została przez nas zamknięta w dobrze wentylowanej obudowie SilentiumPC Ventum VT4 TG.

Grudzień 2021 Komputer do 5000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 4962 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Po raz kolejny w zestawie w tym budżecie jesteśmy zmuszeni wykorzystać nadal dostępnego RTX’a 2060. Jednak ilość dostępnych modeli tej karty graficznej jest mocno ograniczona, a złudnym wydaje się liczenie na poprawę sytuacji po premierze modelu wyposażonego w 12 GB pamięci. Mimo wszystko RTX 2060 to wciąż wydajna karta graficzna, która umożliwi uruchomienie większości nowych tytułów na przyzwoitych ustawieniach graficznych. Nie zapominajmy, że układ ten obsługuje również DLSS, co znacząco poprawia płynność rozgrywki. Całość zestawu została uzupełniona o 6-rdzeniowy procesor i5-10400F umożliwi nawet streamowanie naszej rozgrywki.

Grudzień 2021 Komputer do 7000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 6730,38 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Chcąc zaprezentować zestaw zapewniający znaczącą różnicę wydajności w stosunku do poprzednika, zmuszeni byliśmy podnieść budżet o 2000 zł. Dzięki temu jesteśmy w stanie złożyć komputer wyposażony w wydajną 6-rdzeniową jednostkę 11 generacji Intela i co najważniejsze, kartę graficzną Nvidia RTX 3060. Mimo, że model Aorus Elite należy do najwydajniejszych na rynku, to pozostaje on jednym z najtańszych dostępnych. Niestety zestaw za 7000 zł mimo wysokiej ceny to nadal jest to komputer, który możemy polecić wyłącznie do gier w rozdzielczości FullHD.

Grudzień 2021 Komputer do 8500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 8497 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W tym najwydajniejszym proponowanym przez nas zestawie zaszły spore zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Skoro ma on oferować najwyższą wydajność w grach to wybór był prosty - musimy wykorzystać procesor Alder Lake. Wybór padł na hybrydową jednostkę i5-12600K, wyposażonej w sumie w aż 10 rdzeni (6C+4c) i obsługującej do 16 wątków. W naszej recenzji udowodnił, że jest on w stanie poradzić sobie z każdą grą i nie ogranicza wydajności nawet najwydajniejszych kart graficznych. Chcąc zmieścić się w sugerowanym budżecie zmuszeni jednak byliśmy do zrezygnowania z najnowszych pamięci DDR5. Ich dostępność, cena oraz mała różnica w wydajności spowodowała, że zdecydowaliśmy się na DDR4 oraz płytę MSI Z690A. Mimo, że jest to najtańsza konstrukcja oparta o układ Z690 to dysponuje ona aż 4 gniazdami m.2 i, 2,5 gigabitowym LAN’em. Nie musimy się również martwić o sekcjęe zasalania, bo ta 14 fazowa konstrukcja, poradzi sobie nawet z podkręconą jednostką. Niestety w porównaniu do poprzedniego miesiąca nastąpiła zmiana układu graficznego. Niestety ceny RTX 3070 znacząco wzrosły przez co zmuszenie byliśmy wybrać RTX 3060 Ti, po raz kolejny w wersji Aorus Elite od Gigabyte’a. Zestaw ten idealnie sprawdzi się do grania nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale również 1440p.

Grudzień 2021 Podsumowanie

Czy jest lepiej? Nie. Ceny podzespołów wciąż rosną. Dalej też niestety doświadczamy braków towarów, które dodatkowo zostały pogłębione przez wyprzedaże czarnopiątkowe. Pozostaje liczyć, że udało się Wam zakupić poszukiwany sprzęt w promocji, ponieważ nie ma co się spodziewać poprawy sytuacji do końca roku.

Na tym kończymy zestawienie choć możecie wyczekiwać też aktualizacji w połowie miesiąca. Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku stycznia. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja z dostępnością kart graficznych nie będzie się pogarszać i w nowym roku doczekamy się w końcu stabilizacji.

Listopad 2021

Kolejny miesiąc za nami. Listopad od dobrych kilku lat kojarzony jest przeważnie z wyprzedażami w sklepach, głównie za sprawą Black Friday. Polskie sklepy przyzwyczaiły nas, że promocje wokoło tego wydarzenia prezentują przez cały miesiąc. Zatem czy trafimy na korzystne oferty w tym miesiącu i uda nam się zmieścić budżecie? Niestety poprawie nie uległy problemy, z którymi zmagamy się od ponad roku. Wciąż występują utrudnienia w transporcie, nasilone przez pandemię oraz ogólnoświatowe problemy z dostępnością układów krzemowych. Postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Listopad 2021 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Niestety po raz kolejny zadając pytanie “Czy to jest dobry moment na zakup komputera?”, uzyskujemy odpowiedź przeczącą.

Aktualizując ceny w naszym arkuszu, w pierwszym momencie miałem wrażenie, że musiał się do niego wkraść jakiś błąd. Nie mogłem uwierzyć, że GTX 1650 po raz kolejny podrożał i w chwili obecnej kosztuje już prawie 2000 zł. Podobną sytuację zauważyliśmy w przypadku GTX 1660, który teraz potrafi kosztować nawet ponad 3000 zł. Jak w takich warunkach stworzyć zestaw nadający się do grania, który z czystym sumieniem można polecić? Na pewno nie jest to łatwe zadanie, a każda decyzja o zakupie nowego sprzętu powinna być dokładnie przemyślana. Ciężko wskazać, kiedy poprawi się obecna sytuacja, ale już pojawią się spekulacje, że może ona jeszcze potrwać nawet do końca 2022 roku.

Standardowo osobom, które są zmuszone do zakupu komputera polecamy wyposażenie go w GeForce’a GT 1030. Mamy świadomość, że nie jest to najwydajniejszy układ, ale sprosta on prostym grom online i wręcz idealnie nadaje się do pracy czy oglądania multimediów.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej:

Niestety nadzieje pokładane w premierę Alder Lake, która nastąpi już 4 listopada, zostały ostatecznie rozwiane. Choć same procesory zostały przez Intela bardzo dobrze wycenione, to niestety nie dotyczy to pozostałych kompatybilnych z nimi podzespołów. Przede wszystkim płyty główne obsługujące nowe jednostki, delikatnie mówiąc nie należą do najtańszych. Cena podstawowych modeli zaczyna się w okolicach 1000 zł i mowa tu o modelach obsługujących wciąż pamięć DDR4. Choć biorąc pod uwagę początkową cenę kości DDR5, można śmiało założyć, że szybko w polecanych zestawach ich nie znajdziemy. Ciężko też przewidzieć jaka będzie realna dostępność układów Intela zaraz po premierze. Jeżeli i tu wystąpią problemy można spodziewać się, że procesory również bardzo szybko będą sprzedawane w zawyżonych cenach.

Przejdźmy zatem do omawiania przygotowanych zestawów. Listopad to kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych zestawieniach. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3 wciąż są sporo droższe.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Postanowiliśmy zmienić sposób prezentacji cen proponowanych podzespołów. Teraz przy produkcie znajdziecie link z ceną kierująca bezpośrednio do sklepów: X-Kom, Morele, Komputronik. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których produkt wciąż jest dostępny w porównywarce cenowej pomimo, że został już wycofany ze sklepu.

Listopad 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 1989 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Proponowany zestaw nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na szczęście spora część komponentów potaniała dzięki czemu uzyskaliśmy cenę o 40 zł niższą niż w połowie października. Po raz kolejny postawiliśmy na 4-rdzeniowy procesor Intela - Core i3-10105F. Jednostka bez problemu poradzi sobie z efektywnym wsparciem nawet dość mocnych kart graficznych pokroju RTX 2060 czy GTX 1660. Pozostaliśmy również przy dwóch dyskach twardych - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier.

Listopad 2021 - Komputer do 4000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 3779 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Zwykle w tym miejscu prezentowaliśmy konfiguracje do kwoty 3500 zł, które były rozwinięciem pierwszego zestawu. Niestety drożejące karty graficzne zmusiły nas do podniesienia górnej granicy budżetu. Mimo, że proponowany zestaw jest również identyczny jak w ubiegłym miesiącu kosztuje 230 zł więcej. Konfiguracja ta będzie w stanie obsłużyć większość gier w rozdzielczości 1080p przy ustawieniach średnich.

Listopad 2021 - Komputer do 5000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 4895 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Ten zestaw również podrożał w porównaniu do ubiegłego miesiąca choć ta zmiana będzie mniej dotkliwa dla naszego portfela i wyniesie 40 zł. W obecnej konfiguracji zestaw ten może pochwalić się chyba najlepszą opłacalnością, a to za sprawą RTX 2060, którego możemy kupić taniej niż GTX 1660. Ciężko przewidzieć jak długo taki stan rzeczy się utrzyma. Jeżeli RTX przestałby być dostępny i bylibyśmy zmuszeni do wymiany karty graficznej to cena zestawu przekroczyłaby już zakładany próg 5000 zł. Tutaj jednak sugerowalibyśmy wybranie Radeona RX 6600 XT, którego można zakupić w cenie poniżej 3000 zł.

Listopad 2021 - Komputer do 6000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 6097 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Pierwsza konfiguracja w naszym zestawianiu, która jest tańsza niż w połowie października. Decydując się na ten zastaw w listopadzie oszczędzimy 150 zł. Za 6000 zł otrzymujemy komputer, który bez problemów poradzi sobie nawet z najnowszymi tytułami w rozdzielczości 1080p.

Listopad 2021 - Komputer do 8500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Suma 8542 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Ostatnia proponowana przez nas konfiguracja podrożała przez ostatnie dwa tygodnie o prawie 500 zł. W najwydajniejszym proponowanym zestawie ponownie postawiliśmy na kartę RTX 3070. Układ Nvidii mimo, że dysponuje tylko 8 GB pamięci GDDR6, zapewnia ciut wyższą wydajność niż RX 6700 XT. GeForce sparowany z 6 – rdzeniowym procesorem Ryzen 5 5600X powinien zapewnić dobrą wydajność w najnowszych tytułach nawet przy rozdzielczości 1440p. Dodatkowym atutem rozwiązania z serii RTX może być obsługa DLSS czy wbudowany kodek NVENC, którego możemy użyć przy transmisjach naszych rozgrywek na platformach streamingowych.

Listopad 2021 – Podsumowanie

Czy jest lepiej? Nie, choć na początku października sądziliśmy, że sytuacja powoli się stabilizuje. Ceny układów graficznych wciąż rosną, a ich dostępność jest mocno ograniczona. Na pewno nie pomaga w tym po raz kolejny wydłużony okres przejścia Ethereum na algorytm Proof of Stake. Oznacza to, że karty graficzne dalej mogą być używane do wydobycia tej kryptowaluty, przyczyniając się do ich braków w sklepach.

Czy można spodziewać się dużych promocji w listopadzie? Biorąc pod uwagę jak dużymi podwyżkami zostały dotknięte karty graficzne oraz jakie jest zapotrzebowanie rynku radzilibyśmy zachować rozwagę. Nawet 10% rabat, wciąż może oznaczać, że układ kupimy drożej niż jeszcze w wrześniu czy na początku października.

Na tym kończymy zestawienie choć możecie wyczekiwać też aktualizacji w połowie miesiąca. Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku grudnia. Pozostaje mieć nadzieje, że sytuacja z dostępnością kart graficznych nie będzie się pogarszać i doczekamy się w końcu stabilizacji.

Polecane zestawy komputerowe - październik 2021

W poprzednim miesiącu, dużym wyzwaniem przy złożeniu zestawu było zmieszczenie się w zakładanym budżecie. Spowodowane było to problemami z dostępnością oraz cenami kart graficznych. Koniec sierpnia i początek września też obfitowały w podwyżki. Dalej niestety zmagamy się z kryzysem dostępności układów krzemowych. Sytuacja jest na tyle poważna, że nie dotyczy już tylko podzespołów komputerowych, ale całego rynku elektroniki użytkowej i nawet motoryzacji. Czy w październiku sytuacja uległa poprawie? W celu wskazania odpowiedzi na to pytanie postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Październik 2021 - Sytuacja na rynku – ceny i dostępność sprzętu

Opowiadając na to samo pytanie, które zadaliśmy miesiąc temu: “Czy to jest dobry moment na zakup komputera?”, uzyskamy taką samą odpowiedź - nie. Po raz kolejny zasiedliśmy do aktualizacji cen w naszym arkuszu, i po początkowej nadziei, że jest już lepiej, szybko przyszło otrzeźwienie gdy doszliśmy do sprawdzania dostępności oraz cen kart graficznych. Choć GTX 1650 nie podrożał już bardziej i dalej utrzymuje się w okolicach 1600 zł, to nie ma z czego się cieszyć. Ta karta przecież na premierę, która miała miejsce w 2019 roku, kosztowała połowę taniej. Na chwilę obecną jednak najgorszą sytuację zaobserwowaliśmy w przypadku GTX 1660. Ta karta również sprzedawana jest w ponad dwukrotnie wyższej cenie, osiągając nierzadko pułap 2500 zł. Takie ceny mocno ograniczają możliwości złożenia w przystępnej cenie komputera, który poradziłby sobie z nowymi grami w rozdzielczości FullHD, na wyższych ustawieniach graficznych.

Dlatego dalej polecamy, w przypadku zakupu nowego komputera, wyposażenie go w GeForce’a GT 1030. Mamy świadomość, że nie jest to najwydajniejszy układ, ale sprosta on prostym grom online i wręcz idealnie nadaje się do pracy czy oglądania multimediów.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Choć pokusa sprzedaży, obecnie posiadanej karty w zawyżonej cenie może być dla Was kusząca, to raczej nie róbcie tego. Możecie jej użyć w nowym komputerze. Nawet leciwy GTX 750 Ti czy GTX 950 może okazać się wydajniejszy od GT 1030. Skoro posiadacie już taką kartę, to możecie jej cenę odliczyć od zestawu

Na początku listopada spodziewana jest premiera 12 generacji procesorów Intela – Alder Lake. Tym, którym zależy na najwyższej wydajności i najnowszych rozwiązaniach zalecamy się wstrzymać z zakupem nowego komputera.

Dla osób, które potrzebują sprzętu “na już”, a mimo tego pragną trochę zaoszczędzić, październik może okazać się łaskawym miesiącem. Premiera nowych procesorów Intela oznacza, że już niedługo zaczną się wyprzedaże obecnie dostępnych układów. Tutaj wspomnimy, że większość procesorów od niebieskich już teraz wróciła do cen z sierpnia, a niektóre nawet są sprzedawane taniej.

Przejdźmy zatem do omawiania przygotowanych zestawów. Październik to kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3 wciąż są sporo droższe.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Aktualizacja cen 15.10.2021

Październik 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W proponowanym zestawie do 2000 zł postawiliśmy na szybszy procesor. Zmiana może wydawać się kosmetyczna ponieważ i3-10105F dysponuje tylko 100 MHz więcej, ale skoro jest on dostępny w tej samej cenie to czemu z tego nie skorzystać?. Niestety dalej jest to 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka, ale bez problemu poradzi sobie ona nawet z mocniejszymi kartami pokroju RTX 2060 czy GTX 1660. Pozostaliśmy również przy dwóch dyskach twardych - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier. Mimo zmiany procesora cena za zestaw jest niższa niż z początku września.

Październik 2021 - Komputer do 3500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Po raz kolejny małe zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z racji, że ideą tego zestawu jest rozbudowanie konfiguracji za 2000 zł, wymieniliśmy procesor na i3-10105F. Po raz kolejny postawiliśmy również na obudowę Aerocool’a, która zapewnia dobrą wentylację dzięki 3 wentylatorom w zestawie. Na nasze szczęście GTX 1650 potaniał dzięki czemu cały zestaw jest prawie o 100 zł tańszy niż na początku poprzedniego miesiąca.

Październik 2021 - Komputer do 5000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Jak wspominaliśmy, ceny GTX 1660 (niezależnie w jakim wariancie) oscylują w okolicach 2500 zł, co znacząco utrudniało zmieszczenie się w budżecie. Z tego powodu postanowiliśmy go lekko powiększyć. Początkowo zakładaliśmy, że wciąż będziemy zmuszeni wykorzystać w tym zestawie GTX jednak okazało się, że niewiele drożej można kupić już RTX 2060. Układ ten co by nie mówić jest wydajniejszy, a dodatkowe wsparcie technologii takich jak DLSS, zapewni większą ilość klatek na sekundę w najnowszych tytułach.

Październik 2021 - Komputer do 6500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Nawet przy tak wysokim budżecie byliśmy w stanie w tym miesiącu coś zaoszczędzić. MSI RX 6600 XT Gaming X to najtańszy model Radeona, który w chwili obecnej można zakupić. Nie ma się co oszukiwać - tylko dzięki tej zmianie uzyskaliśmy 200 zł niższą cenę. Niestety nadal jest to komputer, który możemy polecić wyłącznie do gier w rozdzielczości FullHD.

Październik 2021 - Komputer do 8500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Po raz kolejny podnosimy budżet do 8500 zł. W najwydajniejszym zestawie postawiliśmy ponownie na kartę RTX 3070. Układ Nvidii mimo, że dysponuje tylko 8 GB pamięci GDDR6 zapewnia ciut wyższą wydajność niż RX 6700 XT, proponowany w wrześniowym zestawieniu. GeForce sparowany z 6 – rdzeniowym procesorem Ryzen 5 5600X powinien zapewnić dobrą wydajność w najnowszych tytułach nawet przy rozdzielczości 1440p. Dodatkowym atutem rozwiązania z serii RTX może być wbudowany kodek NVENC, którego możemy użyć przy transmisjach naszych rozgrywek na platformach streamingowych.

Październik 2021 - Podsumowanie

Czy jest lepiej? Nie, ale sytuacja powoli się stabilizuje, choć nie dotyczy to kart graficznych. Nie ma co liczyć na rychłą poprawę ich dostępności i obniżki cen. Ta trudna sytuacja może niestety trwać jeszcze przez najbliższe miesiące. Warto nadmienić, że 3 proponowane zestawy udało się złożyć taniej niż jeszcze miesiąc temu. Co prawda wymagało to pewnych zmian w konfiguracji jednak wciąż do dyspozycji mamy taką samą, a czasem nawet i wyższą wydajność.

I choć ciężko być wróżbitą w obecnych czasach to śmiało można przewidywać obniżki cen 10 i 11 generacji procesorów Intela tuż przed premierą, układów Alder Lake. To może być ostania albo przed ostania (Black Friday) okazja, jeżeli liczmy na znaczące obniżki w tym roku. Niestety jak co roku, im bliżej grudnia i świąt, tym ceny będą wyższe.

Polecane zestawy komputerowe - wrzesień 2021

Wrzesień, za sprawą rozpoczęcia roku szkolnego zawsze sprzyjał zakupom nowego komputera potrzebnego do nauki. I choć część z Was przez ostatni rok już zaopatrzyła się w nowe urządzenia, to dalej pewnie pozostało grono osób odkładających zakup na ostatnią chwilę. Niestety nie mamy dobrych nowin. Jak co roku można zauważyć wzrost cen w tym okresie. Dodatkowo najnowsze doniesienia wskazują także, że w najbliższym czasie znów możemy oczekiwać problemów z dostępnością kart graficznych. Pomimo tych trudności, postaraliśmy się przygotować kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam – czytelnicy, czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Wrzesień 2021 - Sytuacja na rynku – ceny i dostępność sprzętu

Czy to jest dobry moment na zakup komputera? – Nie. I tym co naprawdę nie muszą dokonać takiego zakupu, radzimy się wstrzymać bądź rozejrzeć się za laptopami, które można jeszcze kupić nieprzepłacając. Na prawie 300 produktów, których cenę śledzimy w arkuszu stworzonym na potrzeby tego zestawienia ponad 80% podrożało. W skrajnych przypadkach doświadczyliśmy nawet 25 % podwyżki. Nie mówimy tutaj o cenach kart graficznych - je omówimy trochę później, ale podrożały również procesory, pamięci RAM oraz płyty główne. Odbije się to niestety niekorzystnie na wyceny proponowanych zestawów.

Przeglądając oferty sklepów internetowych, czy przeszukując porównywarkę cen, potwierdzają się też informacje o ograniczonej dostępności kart graficznych. Większość sprzedawców prawdopodobnie chcąc uniknąć całkowitego opróżnienia swoich zapasów, znacząco podniosła ceny. Dla przykładu GTX 1650, którego mogliśmy miesiąc temu kupić za niecałe 1200 zł, dziś kosztuje o 300 zł więcej. Im wyższy model GPU, tym różnice są większe. Nie ma zatem co liczyć na RTX 3060 w cenie do 3000 zł, czy RTX 3070 Ti poniżej 5000 zł. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami nawet premiera RX 6600, także nie przyniosła wielkich zmian. Kartę już od dnia premiery można było znaleźć w sklepach w cenie o ponad 1000 zł wyższej od tej sugerowanej przez AMD. Dziś nowe Radeony kosztują już podobnie do wspomnianych RTX 3060, choć zapewniają od nich wyższą wydajność w rozdzielczości Full HD.

Tym co potrzebują głównie komputera do pracy, a w drugiej mierze do rozrywki dalej polecamy zakup komputera z kartą graficzna GT 1030, bądź użycie obecnie posiadanego układu. Mimo, że nie jest to najwydajniejsza karta na rynku spokojnie sprosta zadaniom biurowym, przeglądaniu multimediów, czy tym mniej skomplikowanym grom online.

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Kolejny miesiąc, w którym AMD nie jest w stanie konkurować z procesorami Intela - zwłaszcza w tych najtańszych. Jednostki niebieskich oparte na architekturze Comet Lake, a tym bardziej nowsze Rocket Lake’y, są wydajniejsze od układów ZEN 2. Mimo to pozostają tańsze od konkurencji. Niestety nowsze i wydajniejsze procesory ZEN 3 wciąż są sporo droższe.

Przypominamy, że prezentowane ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Aktualizacja cen 15.09.2021

Wrzesień 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Zestaw identyczny jak ten proponowany w poprzednim miesiącu, niestety o 40 zł droższy. Proponowany zestaw w obecnej konfiguracji idealnie nadaje się do przeglądania Internetu, oglądania multimediów czy odpalenia mniej skomplikowanych lub starszych gier. Procesor Intela Core i3-10100F to solidny początek do przyszłej rozbudowy. Ta 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka, bez problemu może być sparowana z każdą kartą graficzną segmentu średniego (o ile uda się kupić w rozsądnej cenie) i nie będzie jej spowalniała. Mimo ograniczonego budżetu wciąż mamy dwa dyski twarde - szybki SSD na system i programy oraz klasyczny dysk mechaniczny do przechowywania naszych danych czy instalowania gier.

Wrzesień 2021 - Komputer za 3400 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Choć w tym zestawie też niewiele komponentów się zmieniło w stosunku do poprzedniego miesiąca, niestety zapłacimy o 250 zł drożej. Główna przyczyna tego to rosnące ceny kart graficznych. Pomimo wybrania tańszego wariantu GPU od MSI, nie byliśmy w stanie utrzymać ceny. Zestaw pokazuje przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Zmianie uległa obudowa. Konstrukcja Aerocool’a zapewnia lepszą wentylację dzięki 3 wentylatorom w zestawie.

Wrzesień 2021 - Komputer za 4500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Podwyżek ciąg dalszy. Za ten zestaw przyjdzie nam zapłacić prawie 400 zł więcej. Poza kartą graficzną podrożał także procesor. Zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca uległa płyta główna. Zdecydowaliśmy się na nowszy model od Gigabyte’a -, dalej bazujący na chipsecie B560, ale w formacie ATX. Obudowa SilentiumPC to przestronna konstrukcja, która pozwoli w przyszłości zamontować bardziej rozbudowane chłodzenie dla 6-rdzeniowego procesora. Szybki dysk SSD Samsunga o pojemności 500 GB spokojnie pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego oraz kilku gier.

Wrzesień 2021 - Komputer za 6500 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Główna zmiana w tym proponowanym zestawie to karta graficzna. Postawiliśmy na RX 6600, który zapewnia wyższą wydajność w stosunku do RTX 3060. Przeważnie konstrukcję od AMD można kupić w sklepach taniej od konkurencyjnej Nvidii. W konfiguracji z procesorem Core i5-11400F, czyli 6-rdzeniowym układem od Intela, zestaw idealnie sprawdzi w grach w rozdzielczości FullHD.

Wrzesień 2021 - Komputer za 8000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022
Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Mimo wyższej ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca, proponowany komputer jest niestety miej wydajny. Chcąc złożyć maszynę w danym przedziale cenowym, RTX 3070, a tym bardziej wariant Ti jest już dla nas nie osiągalny. Po raz kolejny postawiliśmy na konstrukcję od AMD. RX 6700 XT powinien zapewnić dobrą wydajność w najnowszych tytułach nawet przy rozdzielczości 1440p. W parze z procesorem tego samego producenta (Ryzen 5 5600X) zapewnia wsparcie dla technologii AMD Smart Access Memory czy AMD FSR.

Wrzesień 2021 - Podsumowanie

Po raz kolejny, żaden z prezentowanych zestawów nie zapewni nam komfortowej rozgrywki w rozdzielczości 4K. Rosnące ceny podzespołów skutecznie mogą ostudzić zapał wśród potencjalnych kupujących. Coraz więcej osób rezygnuje przez to z samodzielnego składania komputera, decydując się na zakup laptopa czy gotowego zestawu. I choć rozwiązania te nie są idealne, ograniczając przyszłą rozbudowę, czy nie zapewniając pełnej wydajności w grach, podyktowane są właśnie względami ekonomicznymi.

Polecane zestawy komputerowe -Sierpień 2021

Wydarzenia ostatniego roku wymusiły na wielu osobach konieczność zakupu komputera. Wszyscy pozostali odkładali tą inwestycję na później - ze względu na szalejące ceny sprzętu związane z pandemią i szałem na kryptowaluty. Czy zatem to jest dobry moment na zakup komputera? Nie, choć może i tak lepszego nie być. Jeśli więc odkładasz zakup komputera od dłuższego czasu, to warto wykorzystać ten moment względnego spokoju. Nikt z nas nie posiada kryształowej kuli aby przewidzieć co wydarzy się za dwa bądź cztery miesiące. Dla tych co się wciąż wahają przygotowaliśmy kilka zestawów, które może podpowiedzą Wam czym kierować się przy składaniu komputera w tych trudnych czasach.

Sierpień 2021 - Sytuacja na rynku GPU i wybory platform

Problemy z dostępnością kart graficznych są znacznie mniejsze niż jeszcze miesiąc temu, trudno jednak mówić o powrocie do normalności lub stabilizacji. Zatrzymała się tendencja wzrostu cen a i układy coraz częściej są dostępne da klientów końcowych na półkach sklepów. Dalej niestety sporo przepłacamy - czasem nawet 2-krotnie. Z tego też względu pominęliśmy w polecanych zestawach karty pokroju RTX 3080 / 3080 Ti, które w chwili obecnej kosztują sporo ponad 7000 złotych. Pozostaje nam liczyć, że spadki cen się utrzymają, choć do końca roku proces może ten przebiegać bardzo powoli. W połowie sierpnia zadebiutują nowe karty od AMD. Mowa o układach RX6600, których cena powinna oscylować w okolicach 1500 zł. Jednak nikt nie łudzi się, że tak się właśnie stanie, ale kolejna konstrukcja celująca w średni rynek zawsze się przyda, gdyż chociaż częściowo zapełni zapotrzebowanie wśród graczy.

Tym co potrzebują głównie komputera do pracy, a w drugiej mierze do rozrywki możemy zaproponować zakup podobnych do naszych zestawów, ale z kartą graficzna GT 1030 bądź użycie obecnie posiadanego układu. Mimo że nie jest to najwydajniejsza karta na rynku spokojnie sprosta zadaniom biurowym, przeglądaniu multimediów, czy mniej skomplikowanym grom online.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Poniżej lista kilku polecanych modeli z linkami do porównywarki cenowej

Przez lata AMD było kojarzone z tanim graniem. Jakie było nasze zdziwienie, gdy chcąc zbudować zestaw oparty na procesorze Ryzen 5 3600, zauważyliśmy że jego ceny oscylują w okolicach 900 zł czyniąc go zupełnie nieopłacalnym. Warto podkreślić, że jeszcze niedawno był to jeden z najpopularniejszych wyborów. Tymczasem konkurujące z nim układy Intela jak Core i5-10400F oraz i5-11400F nie dość, że są wydajniejsze nawet o 15% to są tańsze. Sytuacji nie ratuje nawet połączenie Ryzena z tanią płytą główna opartą na chipsecie B450. Tanie granie o dziwo jest w całości na dzień dzisiejszy zdominowany przez procesory Intela. To dobitnie pokazuje zmiany jakie zaszły przez ostatnie lata na rynku procesorów.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów, jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów w jednym z nich. Sytuacja na rynku podzespołów i ich cen jest na tyle niestabilna, że postanowiliśmy przy wybranych przez nas produktach podać linki prowadzące do porównywarki cenowej.

Sierpień 2021 - Komputer do 2000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Czy w obecnej sytuacji jaka panuje na rynku podzespołów da się złożyć komputer do 2000 złotych z myślą o graniu? Jak widać - tak, choć trzeba mieć na uwadze jakimi tytułami jesteśmy zainteresowani. Sercem proponowanego komputera jest procesor Intela Core i3-10100F, czyli 4-rdzeniowy i 8-wątkowy układ pracujący z prędkością nawet 4,3 GHz w trybie turbo. Towarzyszy mu płyta główna na chipsecie B560, która umożliwi ustawienie pamięci powyżej 2666 MHz i zapewni swobodną rozbudowę w przyszłości. Zestaw ten spokojnie poradzi sobie z większością tytułów dostępnych na rynku.

Nie ma co się oszukiwać najsłabszym ogniwem tego komputera jest karta graficzna, a mianowicie GeForce GT 1030. W naszym zestawieniu wybór padł na konstrukcję od Gigabyte posiadający aktywne chłodzenie, ale równie dobrze mógłby tu trafić ZOTAC, ASUS czy MSI. Po prostu wybieramy co w chwili obecnej jest dostępne i najtańsze. Jak pisaliśmy we wstępie, GT 1030 można potraktować jako kartę na przeczekanie, układ ten umożliwia rozgrywkę w większość tytułów esportowcyh (Counter Strike Global Offensive, Fortnite, Valorant, LOL) na poziomie wydajności powyżej 60 klatek na sekundę. Z tytułami AAA sytuacja wygląda niestety mniej optymistycznie. Chcąc utrzymać poziom płynności w okolicach 30 klatek na sekundę w niektórych przypadkach koniecznie będzie ustawienie rozdzielczości poniżej FullHD.

Nawet przy tak ograniczonym budżecie komputer może być wyposażony w szybki dysk NVMe na system i najważniejsze aplikacje, oraz drugi klasyczny nośnik na nasze dane. Przy wyborze zasilacza kierowaliśmy się przyszłą rozbudową zestawu. Model o mocy 550W spokojnie wystarczy biorąc pod uwagę wymianę procesora czy karty graficznej na mocniejszą.

Sierpień 2021- Komputer za 3100 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Komputer do kwoty 3000 zł to przykład tego jak można rozbudować pierwszy zestaw. W pierwszej kolejności podwoiliśmy rozmiar pamięci RAM do 16 GB. Kości Goodrama pracują z częstotliwością 3000 MHz przy opóźnieniach wynoszących 16-18-18, w trybie dual channel. Bez problemów będziemy w stanie osiągnąć te ustawienia na płycie wyposażonej w chipset B560, a nawet będziemy mogli pokusić się o dodatkowe podkręcenie modułów.

Następnie zmianie uległ układ graficzny, postawiliśmy na sporo wydajniejszego GeForce GTX 1650 od MSI z serii Ventus, który może pochwalić się całkiem wydajnym chłodzeniem. Karta ta pozwoli osiągnąć ponad 60 klatek na sekundę w większości dostępnych gier AAA w rozdzielczości FullHD. Starsze tytuły jak Wiedźmin 3, Daying Light czy GTA 5 spokojnie jesteśmy w stanie ograć przy ustawieniach wysokich. Niestety karty GTX 1650 wyposażone są tylko w 4 GB pamięci co mocno ogranicza możliwości w nowych grach, które będą wymuszały na nas obniżenie suwaków na poziom średni.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Ostatnią zmianą na jaką się zdecydowaliśmy to wymiana obudowy. Aerocool Quantum Mesh to dużo większa konstrukcja umożliwiająca zamontowanie w przyszłości układów AIO nawet o wielkości 360 mm. Co wyróżnia obudowę to dołączone do zestawu 3 wentylatory z podświetleniem RGB, z czego 2 zamakietowane są z przodu za panelem zabudowanym siatką mesh. Taka konfiguracja zapewni dobrą wentylację całego zestawu.

Sierpień 2021 - Komputer za 4100 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Kolejny zestaw: w budżecie 4000 złotych przewidujący nadal rozbudowę naszej pierwszej konstrukcji. W pierwszej kolejności zmianie uległ procesor, postawiliśmy tym razem na 6-rdzeniowy układ, także od Intela. Core i5-10400F, mimo że należy do rodziny procesorów Comet Lake, czyli procesorów poprzedniej generacji, to wciąż bardzo wydajna jednostka. Dzięki dwóm dodatkowym rdzeniom i czterem wątkom z jego pomocą nie tylko grać, ale i streamować swoją rozgrywkę.

Zmianie uległa też karta graficzna tym razem postawiliśmy na GeForce GTX 1660 od ZOTAC. Wyposażona w 6 GB pamięci karta bez problemu poradzi sobie z większością tytułów w rozdzielczości FullHD. Natomiast w grach nastawionych na rywalizację z innymi graczami, gdzie niekoniecznie skupiamy się na najwyższych ustawieniach, układ ten będzie idealnie współpracował z monitorami mogącymi wyświetlać 144 Hz.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Postawiliśmy na szybki dysk Samsunga 980 o pojemności 500 GB, oparty na protokole NVMe. Który spokojnie pomieści zarówno system operacyjny jak i kilka gier. Tym którzy jednak myślą o streamowaniu czy udostępnianiu nagrań swojej rozgrywki na YouTube polecamy dokupienie drugiego dysku, (nawet talerzowego) aby to na nim archaizować materiały.

Modularny zasilacz o mocy 600 W to kolejna zmiana. Część odpinanych kabli na pewno ułatwi ich ułożenie w obudowie Ventum VT4 wyposażonej w panel z hartowanego szkła.

Sierpień 2021 - Komputer za 6000 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

W zestawie za 6000 zł postawiliśmy natomiast już na najnowszy układ od Intela Core i5-11400F. Procesor ten zbudowany jest na architekturze Rocket Lake i w stosunku do swojego poprzednika zapewnia nawet o 15% wyższą wydajność. Układ może pracować z maksymalnym zegarem turbo wynoszącym 4,4 GHz dla 1 rdzenia oraz 4,2 GHz przy obciążeniu wszystkich 6 rdzeni. Dodatkowo obsługuje on najnowszy standard PCIe 4 Generacji. Za chłodzenie układu odpowiada Fera 5 od SilentiumPC w wersji z dwoma wentylatorami Fluctus. Radiator ten mimo niskiej ceny spokojnie jest w stanie schłodzić najwydajniejsze jednostki, a w tym przypadku zapewni nam cisze i wyższa kulturę pracy.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Płyta główna również uległa zmianie, tym razem mamy już pełnowymiarową konstrukcję ATX, wyposażoną w chłodzoną sekcję zasilania. Dzięki dwóm portom M.2 jesteśmy w stanie osadzić szybkie dyski NVMe - jeden na system, drugi na nasze gry i dane. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy przejmować się kablami do zasilania napędów, a nasz komputer na pewno lepiej będzie prezentował się w obudowie wyposażonej w panel ze szkła hartowanego.

Największą zmianą jest po raz kolejny karta graficzna. Przy obecnych cenach i dostępności pochłonęła ona prawie połowę naszego budżetu. W stosunku do GTX 1660 mamy do dyspozycji aż 12 GB pamięci GDDR6 i RTX 3060 zapewnia prawie dwukrotnie wyższą wydajność. Układ ten poradzi sobie z ustawieniami ultra w większości najnowszych tytułów. Dodatkowym atutem kart z rodziny RTX jest wsparcie technologii DLSS, która wspomaga renderowanie obrazu. Należy jednak pamiętać, że przy wyższych rozdzielczościach jak 2K część ustawień trzeba będzie przestawić na poziom średni.

Sierpień 2021 - Komputer za 7600 zł

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Najdroższy komputer w naszym zestawieniu oparliśmy o procesor od AMD Ryzen 5 5600x. Jest to 6-rdzeniowa jednostka oparta o architekturę ZEN 3. Układy AMD charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością zarówno w grach jak i w programach użytkowych. Procesor Ryzen 5 5600X to jednostka całkowicie odblokowana, umożliwiająca podkręcanie. Układ osadzamy w płycie w formacie ATX od Asusa należącej do rodziny TUF, wyposażonej w 8+2 sekcje zasilania i opartej na chipsecie B550. Za chłodzenie procesora odpowiada Fera 5 Dual Fan.

Polecane zestawy komputerowe – styczeń 2022

Po raz kolejny lwią część budżetu pochłonęła karta graficzna, mianowicie RTX 3070 Ti od Zotaca ze sporej wielkości chłodzeniem z 3 wentylatorami. Układ ten wyposażony w 8 GB pamięci GDDR6x zapewni płyną rozgrywkę w rozdzielczości 2K przy ustawieniach ultra, największym ograniczeniem przy 4K jest zbyt mała ilość pamięci.

Mając na uwadze jak mocno karty z rodziny RTX potrafią obciążyć zasilacz, zdecydowaliśmy się zamienić na model dysponujący mocą 700 W oraz certyfikat sprawnościi 80 plus Bronze.

Sierpień 2021 - Podsumowanie

Obraz sytuacji w jakiej znajduje się rynek PC jest dobrze uwidoczniony przez dwa ostatnie zaprezentowane zestawy. Nawet ten droższy, kosztujący prawie 8000 złotych nie może pochwalić się płynną i bezproblemową rozgrywką w rozdzielczości 4K, czyli tym co potrafią konsole nowej generacji jak PlayStation 5 czy Xbox Series X.

#