Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


Wrzesień, za sprawą rozpoczęcia roku szkolnego, zawsze sprzyja zakupom nowego komputera potrzebnego do nauki. I choć część z Was pewnie już się zaopatrzyła w nowe urządzenia, to zapewne pozostało grono osób odkładających zakup na ostatnią chwilę. Czy warto czekać dalej? Jeszcze raz postaraliśmy się odpowiedzieć na pytanie “czy to jest dobry moment na złożenie PC?” Z tego względu przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Wrzesień 2022 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Obecna sytuacja na rynku części komputerowych ustabilizowała się. W przypadku większości komponentów nie odnotowaliśmy zmiany cen. Niestety - dotyczy to również kart graficznych, zwłaszcza tych od Nvidii. W ich przypadku dalej średnia różnica w cenie wynosi ok. 20%. Jedyne modele, które są sprzedawane poniżej ceny sugerowanej, to RTX 3090, jednak ich cena została obniżona w połowie lipca. Przyczyn tego stanu jest wiele, wysoka inflacja czy słaby kurs złotówki. Trudno się jednak odnieść do tego wszystkiego, słysząc plotki o tym, że Nvidia wyprodukowała za dużo kart graficznych Ampere (seria RTX 3000). Ma być to również główna przyczyna przesunięcia premiery nowych jednostek Ada Lovelace (RTX 4000).

Zobacz również:

Dużo lepiej z całą sytuacją radzi sobie AMD. Ich karty nierzadko przez ostatnie miesiące gościły w naszym zestawianiu właśnie za sprawą świetnej dostępności i przystępnej ceny. Dobrym przykładem jest choćby RX 6600 XT, który śmiało może konkurować z RTX 3060, a wielu tytułach jest nawet wydajniejszy od karty NVIDII. Dalej można kupić tą kartę w promocji nawet w cenie poniżej 1700 zł, gdy konstrukcja konkurencji kosztuje prawie 2000 zł. Podobną sytuację widzimy w przypadku RX 6700 XT czy nawet najwydajniejszego Radeona, jakim jest RX 6900 XT. Tego konkurenta RTX 3090 znajdziemy w sklepach nawet poniżej 4000 zł.

No cóż - koniec sierpnia nie przyniósł wyczekiwanej premiery układów Arc od Intela. Producent dalej próbuje rozwiązać liczne problemy z sterownikami kart Alchemist, zanim ujrzą one światło dzienne i trafią do szerszego grona odbiorców. Pozostaje sobie zadać pytanie czy nie jest za późno?

Przejdźmy zatem do omówienia zbliżających się premier. Już pod koniec września będziemy mogli zakupić wyczekiwane procesory AMD, zbudowane w oparciu o architekturę ZEN4. Na chwilę obecną czerwoni zdecydowali się na wypuszczenie czterech modeli.

Model Liczba rdzeni / wątków Maksymalne taktowanie w trybie Boost / bazowe Całkowita poj, pamięci podręcznej
(cache)
Współczynnik TDP CENA MSRP
AMD Ryzen 9 7950X 16/32 5,7 / 4,5 GHZ 80 MB 170 W 699 USD
AMD Ryzen 9 7900X 12/24 5,6 / 4,7 GHZ 76 MB 170 W 549 USD
Ryzen 7 7700X 8/16 5,4 / 4,5 GHZ 40 MB 105 W 399 USD
AMD Ryzen 5 7600X 6/12 5,3 / 4,7 GHZ 38 MB 105 W 299 USD

Te nowe jednostki będą wymagały zakupu nowej płyty głównej z gniazdem AM5 oraz pamięciami DDR5. Oznacza to znaczące koszty dla chętnych do zakupu nowej platformy. Wielu użytkowników cieszy się również z tego, że AMD nie podniosło ceny za nowe jednostki. Jednak pamiętajmy, że dolar obecnie kosztuje prawie 4,8 zł a nie 3,8 zł, jak miało to miejsce przy premierze Ryzenów serii 5000. Pamiętajmy też, że we wrześniu zadebiutują tylko najwyższe modele płyt głównych opartych o chipset X670. Na tańsze warianty bazujące na układzie B650, będziemy musieli poczekać do połowy października. Jednym słowem trzeba być przygotowanym, że na początku będzie drogo.

Wygląda na to, że procesory od AMD będą jedynymi, które zadebiutują we wrześniu. Co prawda Intel na 27. września (data sklepowej premiery Ryzenów 7000) przewidział konferencję, na której przedstawi układy Raptor Lake. Te jednak do sprzedaży trafią dopiero pod koniec października.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku i wyczekiwane na premiery nowych układów, w proponowanych zestawach na wrzesień nie zaszły większe zmiany w porównaniu do poprzednich miesięcy. Dalej wykorzystujemy obniżkę cen procesorów Ryzen 5000 od AMD, aby stworzyć alternatywne konfiguracje, które - mamy nadzieję - ułatwią wam wybór. W najtańszych propozycjach dalej jednak bezkonkurencyjne zostają jednostki od niebieskich, zapewniające najlepszą wydajność w grach w stosunku do ceny.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów - jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich elementów. Pamiętajcie o wykorzystaniu naszego narzędzia do prezentacji ofert. Nie tylko umożliwi wyszukanie najlepszych okazji na podzespoły w większej ilości sklepów. Jego największą zaletą jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki temu zawsze, kiedy skorzystacie z naszego poradnika, macie pewność że jest ona obowiązująca. By zobaczyć pełną listę ofert, wystarczy kliknąć w nazwę interesującego was produktu.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 2500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

W najtańszym zestawie nie zaszły drastyczne zmiany. Dalej bazuje on na czterordzeniowym procesorze od Intela - Core i3-12100F. Układ ten zapewnia dodatkowo obsługę ośmiu wątków i oferuje nawet 30% wyższą wydajność w grach, niż swój poprzednik i3-10100F. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny.

W tak ograniczonym budżecie jedyna kartą graficzną, jaką możemy zainstalować, pozostaje leciwa już GeForce GT 1030. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, zwłaszcza, że proponowany przez nas procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Po raz kolejny postawiliśmy na obudowę od Genesis. Model Irid 513, dzięki dołączonym do zestawu dwóm wentylatorom, powinien zapewnić dużo lepsze temperatury naszego komputera, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę o mocniejszą kartę graficzną.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 3500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

W komputerze do kwoty 3500 zł również nie zaszły większe zmiany. Dalej jest to przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Po raz kolejny postawiliśmy na połączenie procesora Core i3-12100F z Radenem RX 6500XT. Dzięki pełnej obsłudze PCIE 4.0 przez jednostkę Intela oraz płyty głównej od Gigabyte nie musimy się martwić obniżoną wydajnością układu graficznego od AMD. Postawiliśmy również na jeden szybki dysk SSD od WD o pojemności 1 TB, który pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows i nawet kilku dużych gier.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 5000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Zestaw w kwocie 5000 zł oparty o procesor od AMD doczekał się kilku istotnych zmian. Przede wszystkim postawiliśmy na Ryzen 5 5600. Jednostka ta posiada rdzenie wykonane w architekturze ZEN3 i w pełni obsługuje standard PCIe 4.0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na płytę główną z chipsetem B550 od MSI. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5600 może być konieczna aktualizacja BIOS. W parze z wydajną karta Radeon RX 6600 XT od PowerColora zestaw ten spokojnie poradzi sobie z najnowszymi grami w rozdzielczości FullHD. Jak już nieraz wspominaliśmy, karty od AMD zapewniają odpowiedni poziom wydajności, pod warunkiem, że nie włączymy opcji Ray Tracing.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 5000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Również i w zestawie za 5000 zł nie zaszły wielkie zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Dalej jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor Intela i5-12400F oraz płytę od Gigabyta B660M DS3H. Jednak w przypadku tego komputera postanowiliśmy postawić domyślnie na RTX 3060 w wersji od MSI. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 6000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

W cenie 6 000 otrzymujemy jednostkę bazującą na sześciordzeniowym procesorze od Intela i5-12400F. Jak już wcześniej zauważyliśmy, ceny RTX 3060 Ti nie należą do najniższych. Mimo wszystko udało nam się zmieścić w budżecie dzięki konstrukcji od PNY. Karta serii XLR8, mimo niskiej ceny, powinna zapewnić również wysoką wydajność nawet w najnowszych grach.

Raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Asusa - model PRIME B660-PLUS D4. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 6000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Zestaw ten powstał jako alternatywa dla konfiguracji w cenie 6000 zł, bazującej na procesorze od Intela. Jak widać, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie od AMD, dostajemy sporo tańszą bazę, przez co mogliśmy pozwolić sobie na zastosowanie Radeona RX 6700 XT. Dzięki temu całościowy zestaw w niektórych grach może nawet okazać się szybszy od propozycji bazującej na układzie Intela. Wszystko opiera się na sześciordzeniowym procesorze Ryzen 5 5600X. Układ ten zapewnia pełne wsparcie dla dwunastu wątków dzięki obsłudze SMT. Warto nadmienić, że jeszcze na początku roku podobną konfigurację proponowaliśmy jako zestaw w cenie 8 000 zł. To dobitnie pokazuje jak znacząco uległa poprawie sytuacja na rynku komputerów osobistych.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 8000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Najdroższe zestawienie zostało przygotowane tak, aby poradziło sobie z najbardziej wymagającymi tytułami growymi, jak i podczas pracy. Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na dwunastordzeniowego Ryzena 9 5900X w parze z płytą główna ASROCK na chipsecie X570. Całość uzupełnia dostępny w stosunkowo niskiej cenie RTX 3070 od MSI. Śmiało możemy założyć, że zestaw ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami nawet w rozdzielczości 1440p.

Przypominamy, że jeżeli jednak pragniecie wykorzystać komputer głównie do gier, to warto rozważyć tańszy procesor, jakim jest ośmiordzeniowy Ryzen 7 5800X, dzięki czemu zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych.

Wrzesień 2022 – Zestaw do 8000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022
Polecane zestawy komputerowe – wrzesień 2022

Najszybszy i zarazem najdroższym proponowanym przez nas zestawem pozostaje ten na procesorze Intela. Tym razem jednak postawiliśmy na Core i7-12700K. Ten hybrydowy procesor, obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż dwanaście rdzeni (8C+4c), zapewni najwyższy poziom wydajności nie tylko w grach, ale również w zaawansowanych programach, np. do obróbki wideo. Mimo sporych obniżek cenowych pamięci DDR5 nadal nie mieszczą się w naszym budżecie. Z tego względu pozostajemy przy standardzie DDR4. Mimo że płyta MSI Z690A to budżetowa konstrukcja dla socketu LGA1700, to może pochwalić się aż czterema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy obecnością 2,5 Gbit LAN’u. Proponujemy zestaw wyposażony w taniego RTX 3070 od MSI.

Podobnie jak w przypadku zestawu AMD, jeżeli będzie wykorzystywać komputer wyłącznie do rozrywki to możecie rozważyć wymianę procesora na tańszy model, jakim jest dziesięciordzeniowy Core i5-12600K.

Podsumowanie

Kolejny miesiąc możemy podsumować dwoma słowami: “jest lepiej”. Po raz kolejny proponowane zestawy nie tylko gwarantują wyższą wydajność niż jeszcze kilka miesięcy temu. Są również dostępne w dużo lepszej cenie. Pozostaje trzymać kciuki, że wszystkie problemy z dostępnością komponentów już za nami. Warto wykorzystać chwilowe uspokojenie rynku na zakup nowego sprzętu, zwłaszcza przez tych użytkowników, którzy od dłużnego czasu wstrzymywali się z tym zamiarem.

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku października.