Pomocy! Internet Explorer 8 nie działa. "Zasoby systemu są niewystarczające"

PYTANIE: Ilekroć próbuję połączyć się z Internetem, pojawia się komunikat błędu: "C:\Program Files\Internet Explorer.exe. Zasoby systemu są niewystarczające do ukończenia żądanej usługi". Używam Windows XP i Internet Explorera 8. Jak rozwiązać ten problem?


Tak, jak podaje komunikat błędu, Windows nie jest w stanie otworzyć Internet Explorera. Może to być spowodowane brakiem miejsca na dysku, niedoborem pamięci RAM lub słabym procesorem. Z drugiej strony, możliwe, że komputer jest obciążony przez niepotrzebne procesy i usługi.

Posprzątaj CCleanerem

Jeśli wcześniej IE uruchamiał się bez przeszkód, zacznijmy od posprzątania Windows z użyciem programu CCleaner. Spowoduje to usunięcie plików tymczasowych z przeglądarki i "śmieci" z dysku, co zwolni trochę miejsca z pamięci podręcznej.

Sprawdź zużycie procesora

To może nie wystarczyć. W takim wypadku, kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierz polecenie Menedżer zadań (kombinacja klawiszy: Ctrl+Alt+Del).

Menedżer zadań pokazuje w zakładce Wydajność, na jakich obrotach pracuje w danej chwili procesor. Najlepiej, aby w chwili, kiedy nie korzystasz z żadnych programów, zużycie procesora nie przekraczało kilku procent. Ta sama zakładka, w polu Pamięć fizyczna pokazuje ile masz pamięci (RAM) i jak korzysta z niej "pecet". Jeśli pamięci jest mniej niż 1 GB, to właśnie jej niedobór może być przyczyną problemu.

Odinstaluj zbędne programy

Jeśli masz dużo pamięci RAM, ale jej zużycie jest wysokie, wybierz zakładkę Procesy. Sprawdzisz tu, które programy i usługi najbardziej obciążają komputer. Niektóre z nich można zatrzymać lub nawet odinstalować (Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy).

Być może nadal nie możesz uruchomić Internet Explorera 8. Wypróbuj więc alternatywne przeglądarki internetowe: Firefox, Chrome, Opera i Safari.

-----

Użytkowniku Windows 7, polecamy przeglądarkę Internet Explorer 9.