Poradnik: jak kupić laptop dla biznesmena
-
- 03.12.2010, godz. 18:00
Każdy z liczących się producentów laptopów ma przynajmniej kilka modeli tzw. biznesowych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, kupując tego typu urządzenie.
Bezpieczeństwo to podstawa
Przed zakupem laptopa warto zwrócić uwagę na wyposażenie zwiększające stabilność jego pracy czy odporność na czynniki zewnętrzne. Godne polecenia są modele wyposażone w czujniki przeciążeniowe, które automatycznie zabezpieczają głowicę dysku np. podczas raptownych uderzeń lub upadku urządzenia na ziemię. Zaletą będzie również odporna na zalanie obudowa oraz usztywnienie chroniące przed uszkodzeniem wyświetlacz.
Zobacz również:
Odpowiednio skonfigurowany system, który uruchamia się tylko po podaniu hasła, powinien uniemożliwiać osobom niepowołanym dostęp do danych zapisanych w laptopie. Ponadto urządzenie powinno mieć również zabezpieczenie sprzętowe - np. zmontowany obok touchpada czytnik linii papilarnych. Skanowanie linii papilarnych jest dla użytkownika dużo prostsze niż wpisywanie wieloznakowego hasła, a przy tym zapewnia większe bezpieczeństwo (jednak sam, bez wsparcia w postaci wspomnianego hasła do systemu, nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia). Aby mieć stuprocentową pewność, że twoje dane będą bezpieczne nawet w przypadku kradzieży laptopa, skorzystaj z zalet kryptografii. Na przykład bezpłatny TrueCrypt (www.truecrypt.org) potrafi szyfrować całe dyski (łącznie z partycją systemową) w locie, nie powodując przy tym zauważalnego spowolnienia działania komputera.
Wydajność w cenie
Laptop biznesowy powinien mieć odpowiednio dużą wydajność, oczywiście nie stacji graficznej, jednak powinien zapewniać wygodę pracy, np. podczas tworzenia zaawansowanych prezentacji, i odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości (dzisiaj standard to Full HD - 1920x1080). Dlatego warto zainwestować w konfigurację z mocnym procesorem oraz kartą graficzną niekoniecznie szybką, ale dysponującą własną pamięcią. Z procesorów polecamy modele dwurdzeniowe Core i3 oraz Core i5 Intela, a z kart graficznych podstawowe układy graficzne NVIDII (np. GeForce 310 M) lub ATI (np. Radeon HD 5156). Pamięć operacyjna RAM powinna być nie mniejsza niż 4 GB, a pojemność twardego dysku to minimum 500 GB.
Gotowy do drogi
Laptop wykorzystywany często w podróży powinien być wyposażony w wyświetlacz o 13- lub 14-calowej przekątnej, jest bowiem dużo mniejszy i lżejszy od modeli z matrycą 15-calową. Taki ekran, o rozdzielczości co najmniej 1366x768 pikseli, jest wystarczająco wygodny w codziennym użytkowaniu. Ekrany o przekątnych mniejszych niż 13-calowe są niewygodne, o czym się łatwo przekonać, chcąc wyświetlić kilka okien programów.
Czas pracy na baterii
Nie wszyscy producenci podają przybliżony czas pracy laptopa na baterii, ale jak wykazują nasze testy, jej pojemność baterii powinna być nie mniejsza niż 4000 mAh. Wówczas laptop powinien pracować co najmniej trzy godziny bez zasilania sieciowego (standardowa konfiguracja z dwurdzeniowym procesorem i 14-calowym ekranem). Optimum to 5000-5600 mAh, pojemniejsze akumulatory są zwykle zbyt ciężkie. Godnym polecenia rozwiązaniem, stosowanym np. w biznesowych laptopach Fujitsu, jest możliwość zamontowania dodatkowej baterii we wnęce napędu optycznego.
Kombinacja interfejsów
Laptop dla biznesmena nie musi mieć rozbudowanego zestawu najnowszych gniazd, wystarczy, że będzie wyposażony co najmniej w trzy porty USB, złącza HDMI, VGA i LAN. Ważniejsze są bezprzewodowe interfejsy: Bluetooth do konfiguracji danych z telefonem i karta Wi-Fi, najlepiej zgodna ze standardem n, która pozwoli na bezprzewodowe korzystanie z Internetu. Ponieważ nie zawsze będziesz mógł skorzystać z punktu dostępowego (hot spota) Wi-Fi, warto zainwestować w laptop z wbudowanym modemem 3G. Wówczas wszędzie tam, gdzie da się używać komórki, będziesz mieć też dostęp do Internetu.