Poradnik kupującego komputer All-in-One


Sterowanie dotykiem

Poradnik kupującego komputer All-in-One

Wirtualna klawiatura pozwala na pisanie z wykorzystaniem ekranu dotykowego.

Bardzo ciekawą grupą komputerów All-in-One są te wyposażone w dotykowe ekrany multi-touch. Zazwyczaj ten element wyposażenia spotkamy w komputerach najdroższych. Tańsze modele pozbawione są tej funkcjonalności (Benq nScreen i221, Dell Inspirion One) chociaż np. komputer Lenovo, który jest jednym z najdroższych produktów również dysponuje standardowym ekranem.

Dotykowy ekran na niewiele się przyda, gdy nie będziemy korzystać z najnowszego systemu Windows 7 lub dołączonych przez producenta aplikacji specjalnie przygotowanych dla ekranów dotykowych. To właśnie one sprawiają, że nawet gdy komputer sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP (nie obsługuje on technologii multi-touch) interfejs dotykowy jest dostępny.

Poradnik kupującego komputer All-in-One

Przydatną opcją zaimplementowaną w Windows 7 jest możliwość rozpoznawania odręcznego pisma.

Acer np. do swojego komputera Aspire Z5600 dołącza programową nakładkę Acer TouchPortal - za pośrednictwem której mamy dostęp do aplikacji sterowanych dotykiem.

Zestaw składa się z programów: TouchMedia Share (zarządzanie zdjęciami), TouchMemo ("samoprzylepne" karteczki, na których użytkownik może odręcznie pisać lub rysować odręczne notatki), TouchPhotoShow (zarządzanie zdjęciami, tworzenie albumów, pokazów slajdów), TouchFriends (aplikacja automatycznie pobiera listy znajomych użytkownika z serwisów Flickr i Facebook), TouchMusic (organizowanie, przeglądanie oraz odtwarzania plików muzycznych).

Technologia Multi-touch

Ekran z zaimplementowaną technologia Multi-dotyku pozwala na proste zmniejszanie, przeglądanie zdjęć za pomocą gestów.

Multi-touch, czyli jednoczesna obsługa wielu punktów sterowania (np. dwóch palców czy rysików) na ekranie dotykowym to technologia, która została spopularyzowana przez Apple dzięki implementacji jej w telefonie iPhone.

Ciekawostką jest fakt, że Apple posiada patent na technologię multi-touch, więc inni producenci komputerów czy telefonów, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania w swoich urządzeniach muszą zapłacić. Patent obowiązuje tylko w USA, w związku z czym producenci potrafią zaoferować dwie wersje tego samego urządzenia: amerykańską bez multi-touch i europejską, która korzysta z tej technologii.

Rozwiązanie to wprowadzono także w systemie Windows 7 i została eksperymentalnie włączona np. w linuksowej dystrybucji Fedora 12. Firma Ciplex we współpracy z Microsoftem przy użyciu wtyczki Silverlight do Windows 7 opracowała już nawet pierwszą stronę internetową zaprojektowaną specjalnie dla urządzeń wykorzystujących multi-touch.

Tabela przedstawia opis gestów dotykowych systemu Windows (źródło Microsoft)