Poradnik: surfuj lepiej z Google Chrome


5. Uruchamianie Chrome'a z określonymi ustawieniami

Można zdefiniować określone ustawienia, które będą obowiązywały już w trakcie uruchamiania przeglądarki Chrome. Może okazać się to przydatne w razie ewentualnych awarii. Stosowny parametr należy umieścić na samym końcu przywołania pliku Chrome.exe. Na przykład w Windows XP polecenie przywołania wraz z pełną ścieżką dostępu może mieć następującą postać:

C:\Documents and Settings\<użytkownik>\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Chrome\Application\chrome.exe -disable-javascript

Najprościej możesz skorzystać z tego i innych opisanych poniżej parametrów, kopiując skrót do Chrome'a widniejący na pulpicie i modyfikując go. Kliknij w tym celu ikonę Chrome'a prawym przyciskiem myszy, przeciągnij w inne miejsce i wskaż polecenie Kopiuj tutaj (alternatywnie możesz zaznaczyć ikonę Chrome, po czym nacisnąć klawisze [Ctrl C] i [Ctrl V]). Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy skopiowany w ten sposób skrót i wybierz polecenie Właściwości. Na karcie Skrót ujrzysz w polu Element docelowy pełną ścieżkę dostępu do pliku Chrome.exe. Za tym przywołaniem możesz żądane parametry startowe. Jeśli ścieżka dostępu jest ujęta w cudzysłów, pozostaw go bez zmian. Przywołanie pliku Chrome.exe powinno być oddzielone spacją od parametru startowego.

Zobacz również:

  • Google: ciasteczka zostają w Chrome

Listę wszystkich parametrów startowych znajdziesz pod tym adresem internetowymhttp://src.chromium.org/viewvc/chrome/trunk/src/chrome/common/chrome_switches.cc. A oto najciekawsze z nich:

-incognito Ten parametr uruchamia przeglądarkę w tzw. trybie incognito, w którym Chrome nie zapisuje na twardym dysku użytkownika żadnych informacji mogących zdradzić przywoływane przez niego witryny. Tryb ten jest porównywalny z przeglądaniem w trybie prywatnym w Firefoksie, z trybem InPrivate w Internet Explorerze i trybem przeglądania prywatnego w Operze.

-disable-extensions Za pomocą tego bardzo przydatnego parametru wyłączysz wszystkie zainstalowane dodatki. Przydaje się to bardzo w razie problemów z uruchomieniem przeglądarki Chrome.

- disable-javascript Ten argument startowy wyłącza obsługę języka JavaScript. W ten sposób podniesiesz bezpieczeństwo przeglądarki, bo będzie mniej narażona na ataki cyberprzestępców, za to wiele witryn internetowych nie będzie wyświetlanych w poprawny sposób.

-omnibox-popup-count=10 Po uruchomieniu Chrome'a z tym parametrem będzie wyświetlał dziesięć podpowiedzi, gdy zaczniesz wpisywać coś w pasku adresu.

-bookmark-menu W prawym górnym narożniku okna pojawi się dodatkowa ikona z wysuwaną listą zakładek. Ten parametr okazuje się bardzo cenny, gdy ze względu na brak miejsca zrezygnujesz z wyświetlania paska zakładek.

Jeśli podoba ci się nie tylko jeden z przedstawionych parametrów startowych, utwórz więcej skrótów, nadając im stosowne nazwy. Pamiętaj także, że możesz stosować więcej niż jeden parametr startowy w jednym przywołaniu.

6. Upiększanie przeglądarki Chrome

Poradnik: surfuj lepiej z Google Chrome
Jeśli lubisz interfejsy mieniące się pełną gamą barw, możesz upiększyć okno przeglądarki Chrome za pomocą tzw. motywów. Są to gotowe schematy elementów graficznych. Galerię gromadzącą bogaty zbiór motywów znajdziesz, klikając przycisk płaskiego klucza i wskazując menu Opcje. Na karcie Prywatne rzeczy widnieje sekcja Motywy. Kliknij w niej odnośnik Pobierz motywy. Alternatywnie możesz przywołać witrynę internetowąhttps://tools.google.com/chrome/intl/pl/themes/google.html. A gdy zechcesz odtworzyć pierwotny wygląd okna Chrome, ponownie przywołaj okno opcji. Przeskocz na kartę Prywatne rzeczy i kliknij przycisk Przywróć motyw domyślny.

Poradnik: surfuj lepiej z Google Chrome
Równie barwne są strony internetowe Google Experiments. Znajdziesz tu demonstracje witryn, które mają zaprezentować wysoką wydajność przeglądarki Chrome, mimo iż mają atrakcyjny wygląd i są złożone graficznie. Przegląd tych witryn znajdziesz pod adresem www.chromeexperiments.com. Godna uwagi jest m.in. prezentacja Starfield (http://www.chromeexperiments.com/detail/starfield/).

7. Przywoływanie wewnętrznych informacji

Niestety, Chrome nie dysponuje specjalną stroną konfiguracyjną taką jak np. jego konkurent Firefox. Gdy wpiszesz w jego pasku adresu polecenie about:config, ujrzysz stronę, która pozwoli ci bardzo precyzyjnie dostosować Firefoksa do własnych potrzeb. Wprawdzie Chrome także został wyposażony w strony about:, jednak służą one tylko w celach informacyjnych. Mimo to zawarte w nich informacje mogą przydać się doświadczonym użytkownikom. W bieżącej wersji przeglądarki dostępne są m.in. następujące strony:

- about:cache wyświetla wszystkie pliki zawarte w buforze przeglądarki;

- about:dns wyświetla przywołane dotychczas adresy internetowe;

- about:memory wyświetla obciążenie pamięci RAM;

- about:plugins wyświetla listę wszystkich zainstalowanych dodatków (wtyczek);

- about:version wyświetla numer wersji i kilka dodatkowych informacji.