Poradnik: surfuj lepiej z Google Chrome


8. Archiwizowanie haseł i danych dostępowych

Na życzenie użytkownika Chrome przechowuje nazwy dostępowe (loginy) łącznie z hasłami używanymi w witrynach internetowych, abyś nie musiał ponownie wypełniać stosownych pól formularzy przy ponownym odwiedzaniu tych samych serwisów. Jeżeli korzystasz często z tej funkcji, powinieneś koniecznie utworzyć zapasową kopię tych danych. Pomoże ci w tym np. angielskojęzyczny program ChromePass (dostępny pod adresem www.nirsoft.net/utils/chromepass.html). Wystarczy rozpakować pobrane archiwum i przywołać plik wykonywalny. Przed rozpoczęciem tworzenia kopii zapasowej, powinieneś zamknąć okno przeglądarki Chrome.

9. Zacieranie po sobie śladów

Specjaliści od ochrony danych ostro krytykowali pierwsze wersje przeglądarki Google Chrome. Wysyłały one numery identyfikacyjne do firmy Google, za pomocą których przedsiębiorstwo było w stanie śledzić nawyki internetowe użytkowników. Począwszy od wersji 4.1 Chrome nie przesyła zdradzieckich informacji, pod warunkiem że w trakcie instalowania przeglądarki usunąłeś zaznaczenie pola wyboru Pomóż ulepszyć aplikację Google Chrome, automatycznie przesyłając statystyki użytkowania i raporty o awariach do Google. W przeciwnym razie możesz to w każdej chwili nadrobić w oknie konfiguracyjnym. Kliknij ikonę klucza maszynowego i wskaż polecenie Opcje. Następnie przeskocz na kartę Dla zaawansowanych i zaznacz wspomniane pole wyboru (figuruje jako ostatnie w rubryce Prywatność).

Zobacz również:

  • Google: ciasteczka zostają w Chrome

Unikaj pozostawiania śladów. A jeśli nie chcesz, żeby na twardym dysku pozostały ślady po twoich internetowych wędrówkach, skorzystaj najlepiej z tzw. trybu incognito (patrz także punkt 5. Uruchamianie Chrome'a z określonymi ustawieniami). Aby go włączyć, kliknij ikonę płaskiego klucza i wskaż polecenie Nowe okno incognito (alternatywnie możesz nacisnąć klawisze [Ctrl Shift N]). To, że dane okno działa w trybie incognito, sygnalizuje ciemniejszy kolor ramki i ikona agenta w trenczu, kapeluszu i ciemnych okularach figurująca w lewym górnym narożniku okna.

Usuwaj osobiste informacje. Możesz usunąć zgromadzone przez przeglądarkę poufne informacje takie jak historia przeglądania, historia pobierania czy zapisane dane formularza. Aby to zrobić, kliknij ikonę płaskiego klucza i wybierz menu Opcje. Następnie przeskocz na kartę Dla zaawansowanych i kliknij przycisk Wyczyść dane przeglądarki. Teraz zaznacz rodzaj danych, których chcesz się pozbyć (hasła, dane formularzy, historię przeglądania/pobierania itd.), a w polu listy Wyczyść dane za tuż poniżej okres czasu, z którego dane chcesz usunąć (ostatnia godzina, dzień, tydzień, miesiąc lub z całego okresu). Potwierdź przyciskiem Wyczyść dane przeglądarki.

Chroń hasła. Ponadto możesz zawczasu zablokować przechowywanie haseł przez przeglądarkę Chrome, aby nie mogły być przechwycone przez niepowołaną osobę. Kliknij w tym celu ikonę płaskiego klucza, wskaż polecenie Opcje, przejdź do karty Prywatne rzeczy, po czym zaznacz opcję Nigdy nie zapisuj haseł w sekcji Hasła.

10. Przenośna wersja przeglądarki Chrome

Jeśli korzystasz z kilku komputerów, zaleca się zainstalować przeglądarkę Chrome w wersji przenośnej na dysku pendrive. Wersję taką możesz pobrać spod adresuhttp://portableapps.com/apps/internet/google_chrome_portable.

Informacje dodatkowe

Ustalanie liczby użytkowników Chrome'a. Jeśli masz swoją własną stronę internetową, możesz sprawdzić, ilu odwiedzających korzysta z przeglądarki Google Chrome. Jest to możliwe za pośrednictwem wysyłanego przez nią identyfikatora. Gdy wpiszesz polecenie about: w polu adresu, identyfikator ten pojawi się w wierszu Klient użytkownika. Informację tę można przekazać do programu analizującego odwiedzających twoją stronę internetową, który dokona stosownych obliczeń.

Mierzenie czasu wczytywania strony. Załóżmy, że masz własną witrynę internetową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile czasu zajmuje jej wczytanie w przeglądarce Google Chrome, możesz przywołać szczegółową, a zarazem przejrzystą listę rezultatów. Otwórz swoją stronę internetową w oknie przeglądarki Chrome, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu strony. Teraz wskaż polecenie Zbadaj element w menu podręcznym. Kliknij pole Resources w dolnej części okna i potwierdź przyciskiem Enable source tracking.

Kilka przydatnych chwytów:

Gdy uruchomisz przeglądarkę Chrome po raz pierwszy, może ci brakować paska zakładek. Możesz go przywoływać i ponownie ukrywać, naciskając klawisze [Ctrl B].

Jeśli chcesz przeskoczyć kilka witryn w historii przeglądania, nie musisz wielokrotnie klikać przycisku Wstecz. Zamiast tego kliknij go prawym przyciskiem myszy, a na ekranie pojawi się lista ostatnio odwiedzonych stron. Teraz możesz przeskoczyć do żądanej witryny.

Gdy zdarzy ci się omyłkowo zamknąć jedną z kart, w której znajdowała się potrzebna ci witryna, przywrócisz ją na ekran, naciskając klawisze [Shift Ctrl T].