Porady WLAN - bezprzewodowo, beztrosko, bezpłatnie
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Thomas Rau,
- 17.09.2009, godz. 08:01
Ruter - dostęp do menu

Zabezpiecz ruch w sieci, wybierając właściwe szyfrowanie i zmień domyślne hasło
Bezpieczeństwo - szyfrowanie
Aby uniemożliwić innym dostęp do swojej sieci, powinieneś uaktywnić szyfrowanie. Poszukaj stosownej opcji w sekcji zabezpieczeń menu rutera. W niektórych modelach szyfrowanie jest włączone fabrycznie.
Zobacz również:
W sieciach WLAN stosuje się różne metody szyfrowania. Zaleca się wybrać standard WPA2, który występuje również pod nazwami WPA2-Personal i WPA2-PSK. Zauważ, że powinny obsługiwać go wszystkie pozostałe urządzenia podłączone do sieci WLAN. W przeciwnym razie zaznacz w menu rutera opcję TKIP lub ustaw szyfrowanie WPA-Personal. Może to jednak obniżyć prędkość transmisji danych. Aby móc korzystać z połączeń szyfrowanych WPA-2, musisz ewentualnie wgrać do Windows XP poprawkę Service Pack 3 lub zaktualizować sterownik i narzędzie konfiguracyjne swojego adaptera WLAN.
Bezpieczeństwo - dobór hasła

Korzystanie z Universal Plug and Play jest wygodne, lecz ryzykowne. Lepiej wyłączyć tę funkcję.
Bezpieczeństwo - szybki i bezpieczny WPA2
Za stosowaniem szyfrowania metodą WPA2 przemawia nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa. Wiele z dostępnych obecnie na rynku ruterów umożliwia szybszą transmisję danych przy wykorzystaniu tego szyfrowania. Niektóre chipsety WLAN wykonują obliczenia algorytmu AES (Advanced Encryption Standard), który jest wymagany przez szyfrowanie WPA2, za pomocą specjalnych jednostek logicznych. Tymczasem w wypadku algorytmu TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), który jest stosowany w szyfrowaniu WPA, muszą włożyć więcej wysiłku w obliczenia, więc nie mogą w pełni poświęcić się transferem danych. Wskutek tego spada prędkość transmisji danych. Nasze pomiary wykazały, że niektóre rutery przesyłały dane z szyfrowaniem WPA o połowę wolniej niż z zastosowaniem szyfrowania WPA2.
Bezpieczeństwo - WPS

Aktualizując firmware, możesz usunąć luki w zabezpieczeniach rutera.
Jeśli masz adapter WLAN obsługujący WPS, lecz nie jest on wyposażony w przycisk WPS, znajdziesz na jego obudowie lub w instrukcji obsługi numer PIN. Trzeba go wpisać w menu rutera w polu WPS. W odróżnieniu od takich rozwiązań jak AOSS firmy Buffalo WPS działa także pomiędzy urządzeniami różnych producentów.
Bezpieczeństwo - luki w ruterze
Za pomocą powyższych rad zabezpieczyłeś swoją sieć WLAN. Teraz powinieneś jeszcze pozamykać w ruterze luki, przez które mogą doń wtargnąć hakerzy.
Wyłącz zdalne konfigurowanie. Opcja, która umożliwia dostanie się do menu rutera z poziomu Internetu, kryje się pod nazwą Remote Access lub podobną. Jeśli chcesz koniecznie zdalnie konfigurować ruter, musisz zmienić jego hasło (patrz wyżej). Ponadto w niektórych ruterach możesz ustanowić, że zdalny dostęp może być zrealizowany tylko poprzez bezpieczne połączenie HTTPS i/albo tylko ze ściśle określonego zewnętrznego adresu IP.
Wyłącz UPnP. W większości ruterów jest domyślnie włączone Universal Plug'n'Play (UPnP). Ta technologia pozwala programom i urządzeniom modyfikować ustawienia rutera, abyś nie musiał za każdym razem własnoręcznie zmieniać konfiguracji. Jest to, co prawda, wygodne, lecz ryzykowne. Na przykład przemycony do sieci WLAN trojan mógłby w ten sposób poprzestawiać ustawienia rutera. Dlatego zaleca się wyłączyć UPnP. W niektórych modelach można zabronić zmieniania opcji zabezpieczeń przez UPnP - wówczas nie trzeba całkowicie rezygnować z tej funkcji.
Aktualizuj firmware. Odwiedzaj w regularnych odstępach czasu witrynę producenta, sprawdzając, czy jest nowa wersja firmware'u do swojego rutera. Aktualizacje w wielu wypadkach usuwają nowo odkryte luki w zabezpieczeniach urządzenia.