Porady WLAN - bezprzewodowo, beztrosko, bezpłatnie

Słaba wydajność, wątpliwe bezpieczeństwo i ciągłe zerwania połączeń? Nie w twojej sieci! Za pomocą naszych porad i bezpłatnych narzędzi od samego początku skompletujesz właściwe wyposażenie i skonfigurujesz szybką, bezpieczną sieć bezprzewodową.


Niektórzy uważają, że sieć bezprzedowa to słabo działający gadżet. To nieprawda! Radzimy jak skonfigurować sieć bezprzewodową tak, aby cieszyć się ze stabilnego i bezpiecznego dostępu do Internetu.

Wyposażenie - standardy WLAN

Urządzenia WLAN działają zgodnie z określonym standardem WiFi. Najnowsze wykorzystują 802.11n. Największą popularnością cieszą się obecnie podzespoły zgodne z nieco starszym standardem 802.11g, więc są stosunkowo tanie. Za to powinieneś omijać dużym łukiem urządzenia obsługujące przestarzały standard 802.11b, który zapewnia bardzo niską prędkość transmisji danych. Najmniejsze znaczenie ma 802.11a, który wykorzystuje pasmo 5 GHz, podczas gdy pozostałe pasmo 2,4 GHz.

Wyposażenie - wybierz jeden standard

Maksymalną wydajność i największy zasięg osiągniesz tylko wtedy, gdy zastosujesz urządzenia obsługujące ten sam standard. Poszczególne standardy różnią się pod względem maksymalnej przepustowości, częstotliwości i dopuszczonej mocy nadawania. Logo WiFi umieszczone na opakowaniu zdradza, który standard obsługuje urządzenie.

Najbardziej pasują do siebie urządzenia z tej samej serii produkcyjnej tego samego producenta. W tym wypadku masz pewność, że mają ten sam chipset i to samo oprogramowanie.

Wyposażenie - zgodność urządzeń

Potwierdzona jakość - wszystkie urządzenia z logo WiFi są ze sobą zgodne.

Potwierdzona jakość - wszystkie urządzenia z logo WiFi są ze sobą zgodne.

Zasadniczo także urządzenia o odmiennych standardach WiFi potrafią wymieniać się danymi, pod warunkiem, że nadają na tej samej częstotliwości. Jednak wówczas najwolniejsze z nich ustala maksymalną prędkość transmisji. Możesz więc skonstruować sieć z podzespołów 802.11b, 802.11g i 802.11n, bo wykorzystują pasmo 2,4 GHz. Urządzenia 802.11a mogą komunikować się tylko z innymi składnikami sieci WLAN, które nadają na częstotliwości 5 GHz.

Wyposażenie - 802.11n

Bieżące urządzenia obsługujące ten standard są oparte o projekt wstępny Draft 2.0. Teoretycznie jest ryzyko, że obecne urządzenia nie będą całkowicie zgodne z zatwierdzoną specyfikacją. Prawie wszyscy producenci zapewniają, że ich sprzęt Draft 2.0 będzie w 90 procentach odpowiadał ostatecznemu standardowi i że będzie można uzyskać 100 procent zgodności, aktualizując wewnętrzne oprogramowanie (firmware).