(Prawie) wszystko o USB

Prawie wszędzie można natknąć się na porty USB. Znajdują się w komputerach, smartfonach, drukarkach i telewizorach. Korzystając z naszych porad i przedstawionych narzędzi, możesz optymalnie korzystać z możliwości tego interfejsu.


USB jest najprawdopodobniej najbardziej rozpowszechnionym interfejsem wszech czasów. Występuje nie tylko w komputerach, lecz również w urządzeniach przenośnych takich jak tablety czy smartfony, a nawet w urządzeniach peryferyjnych (chociażby w dyskach zewnętrznych, drukarkach, pendrive'ach, zewnętrznych przystawkach TV, czytnikach kart pamięci, klawiaturach i myszach). Oprócz tego rynek obfituje w przeróżne gadżety podłączane do portu USB – wystarczy pomyśleć o miniaturowych wentylatorkach czy podręcznych lampkach LED. Jednak port portowi nie równy. Poszczególne typy różnią się między sobą pod względem kształtu i parametrów technicznych. Tymczasem nadal są w użyciu wszystkie wersje standardów USB, które zostały wprowadzone do obiegu. Nie powinno więc dziwić, że nie zawsze wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli masz problemy z prawidłowym podłączeniem lub nie udaje ci się uzyskać pełnej wydajności danego urządzenia, zapoznaj się z naszymi poradami. Powinny pomóc ci znaleźć właściwe rozwiązanie. Oprócz praktycznych wskazówek zapewniamy rozdział poświęcony aspektom technicznym. Opisujemy w nim poszczególne standardy i objaśniamy, co kryje się za symbolami widniejącymi w logo USB. Nie pomijamy najnowszego złącza USB typu C i radzimy, jak doposażyć sprzęt w porty USB. Materiał zapewnia w zasadzie wszystko, co warto wiedzieć o interfejsie USB.

Interfejs USB – porady

W teorii wszystko brzmi bardzo łatwo. Wystarczy podłączyć urządzenie do portu USB, a Windows wykryje je i zainstaluje odpowiedni sterownik, umożliwiając korzystanie z nowego sprzętu. Jednak w praktyce nie zawsze wszystko idzie tak gładko. Ewentualne nieprawidłowości mają przeważnie jedną z czterech przyczyn. Wina leży zazwyczaj po stronie sterownika, przewodu USB, gniazda lub braku zasilania. Poniższe wskazówki pomogą ci nie tylko radzić sobie z takimi kłopotami, lecz ponadto rozwiązywać problemy związane ze zbyt niską wydajnością połączeń i poprawiać bezpieczeństwo danych.

(Prawie) wszystko o USB

Narzędzie USBDeview wyświetla listę wszystkich urządzeń USB, które są lub były kiedykolwiek podłączone do komputera. Te, które nie są oznaczone zielonym kolorem, mogły pozostawić po sobie uszkodzone sterowniki utrudniające podłączenie nowego sprzętu.

Komputer nie wykrywa podłączanego urządzenia USB

Rozwiązanie. Jeśli system Windows nie jest w stanie znaleźć właściwego sterownika do podłączonego sprzętu USB, określa je jako Nieznane urządzenie w Menedżerze urządzeń i opatruje ikoną z wykrzyknikiem lub opisem błędu. W takie sytuacji zaleca się odwiedzić internetową witrynę producenta danego urządzenia i na własną rękę poszukać odpowiedniego sterownika. Jeśli nie znasz producenta, bo nie jest podany na obudowie urządzenia, i już nie masz instrukcji obsługi, ustalisz go za pomocą Menedżera urządzeń. Uruchom menedżer z poziomu Panelu sterowania, po czym zaznacz nieznane urządzenie prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Właściwości. Przeskocz na kartę Szczegóły. Wybierz opcję Identyfikator sprzętu w polu listy Właściwość. Skopiuj sekwencję cyfr i liter, która pojawi się w oknie Wartość. Następnie wklej ją w witrynie PCIDatabase. Portal ten pomoże ci ustalić nazwę producenta.

Jeśli jednak Windows w ogóle nie wykryje, że zostało podłączone jakieś urządzenie, przyczyną może okazać się usterka przewodu lub gniazdka. Spróbuj podłączyć urządzenie innym przewodem – najlepiej jak najkrótszym. Ponadto możesz przełożyć wtyczkę do innego gniazda USB. Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden port USB, sprawdź zamocowanie gniazda w obudowie. Być może wysunęło się lub obluzowało. Upewnij się, że plastikowe języczki są ustawione prosto.

Gdy występuje problem z zewnętrznym dyskiem twardym, być może interfejs USB zapewnia zbyt niskie natężenie prądu. Korzystając z portu USB 2.0, urządzenie może pozyskiwać prąd o maksymalnym natężeniu 500 mA (miliamperów). Natężenie to może okazać się zbyt niskie – przede wszystkim, gdy dysk twardy pracuje na wysokich obrotach. W tym wypadku są dwa rozwiązania. Możesz podłączyć dysk zewnętrzny przewodem typu Y (a więc wyposażonym w jedną wtyczkę z jednej i dwie z drugiej strony) lub skorzystać z zewnętrznego zasilacza.

Lista urządzeń USB podłączanych do komputera

Rozwiązanie. Gdy zechcesz przywołać zestawienie wszystkich urządzeń USB, które były kiedykolwiek podłączone do twojego komputera, użyj narzędzia USBDeview. Zainstaluj wersję odpowiednią do swojego systemu operacyjnego (32- lub 64-bitową). Po uruchomieniu programu ujrzysz spis urządzeń USB, które zostały choć raz podłączone do komputera. Urządzenia oznaczone zieloną kropką są aktywne w danej chwili. Miej na uwadze, że niektóre z nich mogą stanowić wewnętrzne podzespoły USB.

W kolumnie Device Type program podaje rodzaj poszczególnych urządzeń. Na przykład kategoria Mass Storage obejmuje wymienne nośniki danych takie jak pendrive'y i zewnętrzne dyski twarde, zaś HID urządzenia do wprowadzania danych – klawiatury i myszy. W kolumnie Last Plug / Unplug Date widnieje data ostatniego podłączenia. Aby usunąć sterownik przysparzający problemów, należy odinstalować wszystkie urządzenia, które w danej chwili nie są podłączone do komputera.

Zaznacz w tym celu wpisy stosownych urządzeń w oknie USBDeview, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Następnie wskaż menu File | Uninstall Selected Devices.

(Prawie) wszystko o USB

Ten nośnik USB może uzyskać większą wydajność. W Windows 10 nawet Eksplorator informuje, że urządzenie ze złączem USB 3.0 podłączono do portu USB 2.0.

Komputer nie wykrywa smartfona podłączonego do portu USB

Rozwiązanie. Gdy komputer nie wykrywa smartfona podłączonego do portu USB, należy odłączyć urządzenie przenośne od przewodu USB i wyłączyć je na chwilę. Po wykonaniu tej czynności podłącz ponownie smartfon przewodem USB i włącz go. Teraz Windows powinien wykryć urządzenie i zainstalować odpowiedni sterownik. Jeśli system w dalszym ciągu nie będzie wykrywał smartfona, przyczyną może okazać się konflikt sterowników. Wówczas zaleca się usunąć zgromadzone wpisy wszystkich urządzeń USB podłączonych kiedykolwiek do komputera. Uruchom w tym celu Menedżer urządzeń (menu Start | Wszystkie aplikacje | System | Panel sterowania | Menedżer urządzeń), przywołaj menu Widok | Pokaż ukryte urządzenia i rozwiń gałąź Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Znajdź wpis danego modelu smartfona i usuń go klawiszem [Delete].

Po wykonaniu tych czynności zrestartuj system i raz jeszcze podłącz smartfon do portu USB w komputerze. Moduł aktualizujący Windows powinien samoczynnie znaleźć i zainstalować stosowny sterownik – warunkiem jest jednak nawiązane uprzednio połączenie z internetem.

W wypadku starszych modeli smartfonów i środowiska Windows 7 mogą występować problemy z odnalezieniem właściwego sterownika. Prawdopodobnie wymagany sterownik nie wchodzi w skład domyślnych sterowników systemu Windows, a funkcja aktualizowania nie jest w stanie go pobrać. W zaistniałej sytuacji trzeba odwiedzić witrynę producenta i na własną rękę poszukać sterownika do danego smartfona.

Istotne jest, aby Windows wykrył smartfon jako urządzenie multimedialne. Wówczas system przesyła dane za pośrednictwem protokołu MTP (Media Transfer Protocol). Tego samego protokołu używa do i wyświetlania zawartości wewnętrznej pamięci smartfona. W tym celu przeciągnij pasek stanu w dół na pulpicie Androida. Kliknij ikonę USB, po czym zaznacz pole wyboru Urządzenie multimedialne (MTP).

Komputer ładuje smartfon, lecz system go nie wykrywa

Rozwiązanie. W opisanej sytuacji zamień przewód, którym podłączyłeś smartfon do komputera. Najlepiej zastosuj przewód dołączony przez producenta. Niektóre przewody micro USB są przeznaczone wyłącznie do ładowania urządzeń przenośnych. Brakuje w nich linii do przesyłania danych.

(Prawie) wszystko o USB

Gdy jedno z urządzeń USB chwilowo odmawia posłuszeństwa, przyczyna może leżeć w ustawieniach zasilania. Jeśli nowy sterownik nie rozwiąże problemu, trzeba wyłączyć tryb energooszczędny.

Karta 4G nie działa w tablecie z Androidem

Rozwiązanie. Urządzenia peryferyjne wymagają stosowania sterowników nie tylko w systemie Windows, lecz także w środowisku Android. Jednak w wypadku urządzeń przenośnych nie można ot tak sobie pobrać i doinstalować potrzebnego sterownika. Wszystkie sterowniki wchodzą domyślnie w skład systemu operacyjnego. O dostępności sterownika w systemie decyduje nie tylko podstawowa wersja Androida, w którą jest wyposażony dany tablet, lecz także zmiany wprowadzone przez jego producenta. Od tych czynników zależy więc, czy w systemie jest dostępny sterownik modemu 4G. Aby to sprawdzić, trzeba po prostu wypróbować możliwości swojego sprzętu. Alternatywnie możesz poszukać stosownej informacji w specyfikacji technicznej urządzenia. To samo dotyczy przystawki WLAN do telewizora (podłączanej poprzez USB), która umożliwia transmisję treści multimedialnych w domowej sieci bezprzewodowej. Wielu producentów odbiorników TV oferuje odpowiednie przystawki, firmując je własną nazwą. Jednak oryginalne modele są przeważnie droższe od alternatywnych rozwiązań. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, upewnij się, czy twój telewizor obsługuje niemarkowe przystawki WLAN.

Dysk twardy obsługujący USB 3.0 działa zbyt wolno

Rozwiązanie. Nowsze wersje systemu Windows (począwszy od edycji 8) powiadamiają użytkownika od razu, czy podłączony dysk USB 3.0 jest w stanie uzyskać swoją nominalną wydajność. Informacja ta pojawia się bezpośrednio w Eksploratorze. Wskaż wpis Ten komputer w lewej kolumnie okna, a następnie wybierz żądany nośnik USB po prawej stronie. Teraz wybierz opcję Okienko szczegółów w rubryce Układ na karcie Widok. Z prawej strony pojawi się informacja, czy dysk USB jest podłączony do właściwego portu. W przeciwnym razie pod ikoną nośnika ujrzysz komunikat Urządzenie może działać szybciej po podłączeniu do portu USB 3.0..

(Prawie) wszystko o USB

Bezpłatny USB Device Tree Viewer zdradzi ci nominalną przepustowość podłączonych urządzeń USB. Ponadto pomoże ustalić, czy dysk zewnętrzny jest podłączony do portu zarządzanego przez kontroler EHCI.

Czytnik kart działa niezwykle wolno

Rozwiązanie. Nowoczesne karty pamięci uzyskują wydajność rzędu 100 MB/s przy sekwencyjnym odczycie lub zapisie danych. Czytnik kart, który osiąga nominalną wydajność USB 2.0, staje się wąskim gardłem podczas transmisji (dużych) ilości danych. Aby ustalić przepustowość czytnika w swoim laptopie, zajrzyj do instrukcji obsługi. Alternatywnie możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia USB Device Tree Viewer. Program ten wyświetla pełny spis zewnętrznych urządzeń USB w postaci drzewa. W lewej kolumnie są wyszczególnione wszystkie porty. Wskaż ten, do którego jest podłączony czytnik kart pamięci. W prawym panelu okna powinna pojawić się obszerna lista właściwości urządzenia. Znajdź na niej rubrykę Connection Information, a w niej wiersz Device Bus Speed.

Jeśli na końcu wiersza widnieje wpis (High-Speed), maksymalna przepustowość czytnika odpowiada standardowi USB 2.0, a to stanowczo za mało jak na możliwości współczesnych kart pamięci.

Jeżeli nie znajdziesz czytnika kart w zestawieniu programu USB Device Tree Viewer, przypuszczalnie jest podłączony do płyty głównej poprzez magistralę USB Express. Oznacza to, że zapewnia dostateczną wydajność. Jednak na wszelki wypadek warto sprawdzić rodzaj połączenia. Uruchom w tym celu Menedżer urządzeń i wskaż menu Widok | Urządzenia według połączeń. Rozwiń gałąź ACPI x64-based PC | System zgodny ze standardem Microsoft ACPI | Zespół główny PCI Express. Jeśli czytnik kart pamięci jest wyszczególniony w obrębie jednego z portów głównych PCI Express, jest podłączony do podzespołów komputera właśnie za pośrednictwem tej magistrali. Nawet w wersji 2.0, dysponując tylko jedną linią (kanałem transmisji danych) o maksymalnej przepustowości 500 MB/s, interfejs ten oferuje wystarczającą wydajność jak na osiągi współczesnych kart pamięci.

Prawidłowo podłączony dysk twardy USB 3.0 nie uzyskuje pełnej wydajności

Rozwiązanie. Do uzyskania wysokich prędkości transmisji danych nie wystarczy mieć komputera z portami USB w wersji 3.0. Oprócz tego musi być włączony kontroler USB 3.0 w chipsecie lub jednym ze slotów PCI Express na płycie głównej. W niektórych modelach płyt można sprawdzić stan kontrolera w BIOS-ie. Kontroler USB 3.0 działa na podstawie specyfikacji xHCI (eXtensible Host Controller Interface). Dlatego przy parametrze takim jak xHCI Mode w BIOS-ie nie może być ustawiona opcja Disabled.

Jeśli konfiguracja kontrolera USB 3.0 w BIOS-ie nie budzi zastrzeżeń, a dysk twardy nie osiąga spodziewanej wydajności, przyczyna leży zapewne w sterowniku. Uruchom ponownie aplikację USB Device Tree Viewer (patrz wyżej). Jeśli program wskazuje, że zewnętrzny dysk twardy jest podłączony do portu, który figuruje w lewej kolumnie w obrębie kontrolera EHCI, napęd działa w trybie USB 2.0. W zaistniałej sytuacji trzeba zainstalować najnowszy sterownik kontrolera USB 3.0. Z reguły sterownik ten wchodzi w skład sterownika chipsetu. Dlatego najlepiej szukać stosownych plików w internetowej witrynie producenta płyty głównej lub chipsetu (a więc np. Intela lub AMD). Po zainstalowaniu sterownika i zrestartowaniu systemu kontroler EHCI powinien samoczynnie podjąć pracę. Narzędzie USB Device Tree Viewer wskaże, iż dysk zewnętrzny jest podłączony do portu, którym zarządza kontroler EHCI.

(Prawie) wszystko o USB

Wygodniejszy niż domyślne narzędzia Windows – USB Disk Ejector odłącza bezpiecznie urządzenia USB za jednym kliknięciem myszy.

Zewnętrzna karta WLAN zrywa raz po raz połączenie

Rozwiązanie. Za częste zrywanie połączeń bezprzewodowych może być odpowiedzialna błąd w implementacji trybu energooszczędnego. Wówczas przystawka przechodzi w stan uśpienia, choć transmisja danych nie dobiegła jeszcze końca. Albo nie wybudza się na czas, aby rozpocząć przetwarzanie kolejnego zlecenia transmisji danych. Jeśli nie uda ci się zażegnać problemu przez zaktualizowanie sterownika, po prostu wyłącz tryb energooszczędny portu USB. Uruchom w tym celu aplet Opcje zasilania w Panelu sterowania. Kliknij polecenie Zmień ustawienia planu przy zaznaczonym schemacie ustawień, a następnie polecenie Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Rozwiń gałąź Ustawienia USB | Ustawienie wstrzymania selektywnego USB. Zależnie od potrzeb ustaw opcję Wyłączone w wierszu Zasilanie bateryjne, Podłączony lub w obu. W komputerze przenośnym trzeba być może powtórzyć te czynności przy innym planie zasilania, jeśli laptop automatycznie zmienia bieżący plan podczas wyciągania lub wkładania wtyczki do gniazda zasilania.

Windows odmawia bezpiecznego odłączenia pendrive'a

Rozwiązanie. Bezpieczne wysunięcie pendrive'a z gniazda USB jest możliwe dopiero wtedy, gdy są zamknięte wszystkie aplikacje, które z niego korzystają. Mogą to być programy uruchomione bezpośrednio z pamięci USB lub narzędzia przetwarzające jeden z plików zapisanych na nośniku USB. Do bezpiecznego odłączania sprzętu USB służy oddzielna ikona w obszarze powiadomień na pasku zadań, lecz szybciej i wygodniej możesz wykonywać tę czynność narzędziem USB Disk Ejector. Program wyświetla listę podłączonych pamięci USB. Aby odłączyć jedną z nich, wystarczy kliknąć ją dwukrotnie lub zaznaczyć i nacisnąć klawisz [Enter]. Możesz umieścić okno programu w dowolnym miejscu pulpitu lub przypiąć je do jednego z narożników ekranu. Wskaż w tym celu menu More | Options | Positioning. W menu Hotkeys można ponadto zdefiniować skróty klawiszowe w celu błyskawicznego odłączania urządzeń USB.

Brak ikony bezpiecznego odłączania urządzeń

Rozwiązanie. Przy lewym końcu obszaru powiadomień znajduje się strzałka (wskazuje w górę). Kliknij ją, a ujrzysz niewielkie okno m.in. z ikoną do bezpiecznego odłączania urządzeń USB. Aby przypiąć ją na stałe do paska zadań, wystarczy przeciągnąć ją i upuścić w żądanym miejscu.