Problem z kartą graficzną - jak rozwiązać?

Karta graficzna to dość newralgiczny element naszego komputera - jeśli coś złego się jej przydarzy, możemy zapomnieć o oglądaniu filmów, używaniu programów czy też graniu. Co robić, jeśli mamy z nią kłopot?

Choć może wydać się to dość dziwne, wiele problemów powodowanych jest przez... zwykły kurz, który gromadzi się w wiatraczku karty. Zebrane "koty" zmuszają wiatraczek do większego zużywania mocy, za czym idzie szybsze nagrzanie się podzespołu. Zakładając, że dbamy o komputer i regularnie oczyszczamy go z kurzu, jeśli mamy problemy z grafiką, powinniśmy zajrzeć do Menadżera Urządzeń (prawy przycisk myszki na Mój Komputer, Właściwości, Sprzęt, Menadżer Urządzeń). Jeśli koło karty graficznej widnieje żółty ostrzegawczy symbol, oznacza to awarię.

Problem z kartą graficzną - jak rozwiązać?

Menadźer Urządzeń

Jeśli mamy problem, może to oznaczać uszkodzenie sterowników. Wówczas powinniśmy zainstalować je na nowo. Jeśli mamy płytę instalacyjną, znajdują się one na niej, dobrze jednak sprawdzić, czy nie wyszła nowa wersja. Wchodzimy na stronę producenta karty, znajdujemy nasz model i najnowsze sterowniki do niego. Pobieramy plik, a następnie odinstalowujemy obecne sterowniki. W tym celu korzystamy ponownie z Menadżera Urządzeń, klikamy prawym przyciskiem myszki na kartę graficzne i wybieramy Właściwości, a następnie zakładkę Sterownik. Tam wybieramy opcję odinstaluj.

Problem z kartą graficzną - jak rozwiązać?

Sterownik karty graficznej

Uwaga - plik z nowym sterownikiem powinniśmy zapisać bezpośrednio na pulpicie. Dlaczego? Ponieważ po odinstalowaniu sterownika resetujemy komputer i obraz, który ukaże nam się po ponownym uruchomieniu systemu, jest w dość niskiej rozdzielczości, która nie obejmuje całego pulpitu, a co dopiero mówić o szukaniu pliku w folderach i podfolderach. Tak więc po restarcie instalujemy nowy sterownik, znowu reset i gotowe. A co, jeśli problem występuje nadal? Wówczas mamy do czynienia z awarią techniczną. Oznacza to konieczność jej naprawy w wyspecjalizowanym serwisie.