Problem z wolnym komputerem - jak rozwiązać?

Z pewnością każdy użytkownik komputera zauważył, że im dłużej używamy naszą maszynę, tym bardziej staje się ona wolniejsza - poczynając od samego uruchamiania systemu, kończąc na otwieraniu programów i aplikacji. Jak przywrócić optymalną szybkość naszej maszynie?

Jednym z najczęstszych powodów wolnego uruchamiania się systemu jest zbyt duża ilość aplikacji uruchamianych wraz z jego startem. Gdy instalujemy programy na komputerze, wiele z nich dodaje się do start-upu, nie informując nas o tym. Przyda się zrobić z tym porządek, do czego można wykorzystać jeden z wielu programów dostępnych na naszych stronach (o czym na końcu tej porady), a jeśli nie mamy ochoty na pobieranie, możemy użyć narzędzia systemowego. Otwieramy okno konsoli (START, a następnie URUCHOM), a następnie wpisujemy tam msconfig. Wciskamy ENTER i przechodzimy do zakładki "Uruchamianie", gdzie sprawdzamy, które aplikacje uruchamiają się wraz z systemem. Niepotrzebne odznaczamy, a zmiany zatwierdzamy poprzez wciśnięcie "Zastosuj". Następnie resetujemy komputer.

Problem z wolnym komputerem - jak rozwiązać?

Start-up

Kolejną rzeczą, jaka może spowalniać działanie naszego sprzętu, może być dysk twardy. W tym przypadku polecamy wykonanie defragmentacji, która rozmieści ponownie dane na nim, powodując, że system będzie miał łatwiejszy i szybszy dostęp do niezbędnych informacji. O problemach z dyskiem twardym traktuje osobna porada, którą można znaleźć tutaj. Na koniec warto również sprawdzić Menadżera Urządzeń, ponieważ uszkodzone lub też przestarzałe sterowniki mogą być przyczyną nie tylko spowolnienia systemu, ale również doprowadzić do poważniejszej awarii. Klikamy na Mój Komputer prawym przyciskiem myszki, wybieramy Właściwości, a potem zakładkę Sprzęt. Wybieramy Menadżera Urządzeń i sprawdzamy, czy na liście komponentów któryś nie jest oznaczony ostrzegawczym symbolem.

Zobacz również:

  • Nowy komputer - jak przygotować do działania? [PORADA]
Problem z wolnym komputerem - jak rozwiązać?

Menadżer Urządzeń

Jeśli tak jest, klikamy na dany komponent prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcję "Aktualizuj sterownik". Potem postępujemy według wskazówek wyświetlanych na ekranie.

W naszym dziale Download znajduje się mnóstwo programów służących do optymalizacji systemu operacyjnego za pomocą ledwie kilku kliknięć. Polecić można wiele z nich, a szczególnie cieszący się olbrzymią popularnością CCleaner, który zawiera narzędzie do optymalizacji systemu, czyszczenia rejestru, ustawiania start-upu czy też kasowanie zbędnych plików z dysku twardego. Polecamy wypróbować!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: