Programy do laptopa. 11 świetnych, bezpłatnych aplikacji

Musisz mieć właściwe programy do laptopa, aby wyciągnąć z niego więcej. Większa wydajność, szybsza transmisja danych w sieci WLAN i dłuższy czas pracy na akumulatorze – przedstawiamy najlepsze narzędzia dla zaawansowanych użytkowników i radzimy, jak z nich korzystać.


Do uzyskania maksymalnych osiągów w laptopie są potrzebne specjalne programy. W komputerze przenośnym nie powinno zabraknąć, rzecz jasna, najlepszego antywirusa ani aplikacji do przeprowadzania porządków. Jednak wbrew pozorom nie stosuje się w nim tych samych narzędzi optymalizujących, których używa się w modelach stacjonarnych. Gdy zechcesz podnieść częstotliwość taktowania procesora w wersji do laptopa, zmniejszyć hałasy dobywające się z wentylatora, wydłużyć czas pracy na baterii lub zwiększyć prędkość transmisji danych w sieci bezprzewodowej, nie obejdziesz się bez programów przeznaczonych do optymalizowania podzespołów laptopa. W poniższym materiale przedstawiamy najlepsze oprogramowanie tego typu i objaśniamy sposób jego stosowania.

Programy do laptopa – podstawowe czynności optymalizacyjne

Pierwszy krok na drodze do zwiększenia wydajności laptopa prowadzi przez aktualizację wersji BIOS-u i najnowsze wersje sterowników. W zdobyciu ich pomagają narzędzia zainstalowane fabrycznie. Prawie każdy producent dostarcza oprogramowanie, które sprawdza dostępność nowszych wersji sterowników lub przywołuje witrynę internetową, z której można ją pobrać. Jeśli jednak nie znajdziesz takiej aplikacji w laptopie, musisz na własną rękę szukać poszczególnych sterowników w dziale pomocy technicznej na stronach internetowych producenta.

Jeszcze świeższe wersje sterowników można zazwyczaj otrzymać bezpośrednio od producenta chipsetu, wbudowanej karty graficznej lub karty WLAN. Aby wydobyć większą wydajność z laptopa, trzeba poznać dokładne nazwy podzespołów, w które jest wyposażony. Pełne zestawienie składników sprzętowych komputera uzyskasz za pomocą narzędzia HWiNFO. Po uruchomieniu tego programu pojawia się domyślnie rubryka System Summary. Znajdziesz w niej podstawowe parametry procesora i pamięci RAM. Oprócz nazwy i funkcji jednostki CPU ujrzysz minimalną i maksymalną częstotliwość taktowania, a także częstotliwość w trybie Turbo Boost.

W odrębnym oknie niewielkich rozmiarów HWiNFO podaje na bieżąco częstotliwość taktowania procesora, która (tak samo jak jego napięcie robocze) zależy od chwilowego obciążenia komputera. W rubryce Sensors aplikacja zdradza więcej przydatnych informacji o konfiguracji sprzętu – chociażby maksymalną, minimalną i średnią częstotliwość taktowania procesora, jego temperaturę i tzw. thermal throttling (software'owe obniżanie częstotliwości taktowania w celu zapobiegania przegrzaniu sprzętu). Przy maksymalnej częstotliwości taktowania powinna być podana częstotliwość procesora w trybie Turbo Boost. Programowe zmniejszanie częstotliwości procesora (throttling) nie powinno mieć miejsca. Wówczas masz pewność, że system odprowadzania ciepła jest w stanie sprostać zadaniu, a procesor może pracować z pełną wydajnością.

Programy do laptopa. 11 świetnych, bezpłatnych aplikacji

Nawet jeśli nie można przetaktować procesora twojego laptopa, warto uruchomić narzędzie Intel Extreme Tuning Utility, bo podaje ciekawe informacje takie jak temperatura jednostki CPU i częstość wymuszania niższego taktowania (throttling).

Aktualizacja BIOS-u. Aby zoptymalizować działanie laptopa, należy przede wszystkim zaktualizować BIOS. Nowsza wersja tego oprogramowania może umożliwić laptopowi lepsze wykorzystanie funkcji wpływających na wydajność i oszczędność energii. Producenci dostrajają ponadto sterowanie wentylatora za pośrednictwem BIOS-u. Wgrywając nowszą wersję, możesz więc wyciszyć zbyt szybko obracający się wentylator. Pliki aktualizacyjne BIOS-u są dostępne w dziale pomocy technicznej na internetowej stronie producenta laptopa. Zwróć jednak uwagę na wersję BIOS-u – powinna być odpowiednia do konkretnego modelu laptopa. Informacja, która wersja BIOS-u jest obecnie zainstalowana w laptopie, widnieje w sekcji System Summary programu HWiNFO.