Programy do odtwarzania muzyki - który odtwarzacz jest najlepszy?

Na stronach naszego portalu można znaleźć dziesiątki aplikacji do słuchania muzyki. Czy da się wskazać wsród nich najlepszą?

Odpowiedź może byc tylko jedna: nie. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie poszukuje użytkownik. Jeśli jest on nastawiony na odsłuchiwanie muzyki w chmurze, będzie z pewnością szukać innego programu niż osoba chcąca cieszyć się wyłącznie zbiorami na twardym dysku. Inny zaś może poszukiwać odtwarzacza muzyki, dzięki któremu nagra piosenki nadawane strumieniowo przez radiostacje internetowe. Jednak mimo tych wszystkich różnic można zauwazyć, że kilka aplikacji wybija się popularnością z tłumu.

Foobar - to jeden z liderów na rynku programów do odtwarzania muzyki. Za jego powstanie odpowiada Peter Pawlowski, współtwórca innego popularnego odtwarzacza multimediów - Winampa. Gdyby wymienić główne cechy popularności Foobara, byłyby to z pewnością: wsparcie dla olbrzymiej liczby formatów audio, niskie zużycie zasobów systemowych, świetna jakość odtwarzanej muzyki oraz minimalistyczny interfejs. No i oczywiście dostajemy go za darmo. Na minus można policzyć brak equalizera, więc uzytkownik musi zdać się na domyślne ustawienia.

Programy do odtwarzania muzyki - który odtwarzacz jest najlepszy?

Foobar

AIMP to również dość minimalistyczny interfejs. Mimo tego znajdziemy tu takie możliwości jak konwersja formatów plików, edytowanie tagów, a nawet ripowanie płyt. Wszystko to przy dość niskim zuzyciu pamięci RAM. Rzecz najważniejsza - czyli samo brzmienie dźwięku - to również dziedzina, w której program mozna tylko pochwalić. Dla osób słuchających muzyki strumieniowo przydatna okaże się funkcja nagrywania, pozwalająca zachowac na twardym dysku audycje i utwory w formie plików.

Programy do odtwarzania muzyki - który odtwarzacz jest najlepszy?

AIMP

Trzeci odtwarzacz muzyki na naszej liście to Winamp. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak wciąż broni się swoimi możliwościami. Wśród nich znajdziemy ripowanie płyt audio CD, generator list odtwarzania, importowanie plików z biblioteki programu iTunes czy też bezprzewodową synchronizacja pulpitu z Winampem dla Androida. Jednym z największych plusów tego odtwarzacza jest equalizer, pozwalający na regulowanie jakości dźwięku. Większość osób, które porzuciły Winampa na rzecz innych playerów, narzeka na czasami spore zużycie zasobów systemowych oraz nadmierne przeładowanie dodatkami. Czy mają rację? Jako że aplikacja jest darmowa (choc ma też komercyjne wydanie Pro), można się o tym przekonać osobiście.

Programy do odtwarzania muzyki - który odtwarzacz jest najlepszy?

winamp

Warte opisania są także takie programy do odtwarzania muzyki jak VLC Media Player, KM Player, Tomahawk Player czy "klasyczny" Windows Media Player.  Zapraszam jednak do własnego proponowania aplikacji, zasługującej na tytuł najlepszego odtwarzacza muzyki. Których używacie i dlaczego?