Programy komputerowe w służbie MŚP

Ustawodawca nakłada na przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Problem w tym, że przerost biurokracji to jeden z największych hamulców rozwoju firm w Polsce. Dobry program komputerowy może więc istotnie ułatwić rozliczanie podatków i odprowadzanie składek ubezpieczeniowych. Na które aplikacje warto zwrócić uwagę?


Ustawodawca nakłada na przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Problem w tym, że przerost biurokracji to jeden z największych hamulców rozwoju firm w Polsce. Dobry program komputerowy może więc istotnie ułatwić rozliczanie podatków i odprowadzanie składek ubezpieczeniowych. Na które aplikacje warto zwrócić uwagę?

Na polskim rynku działa co najmniej kilkudziesięciu producentów programów komputerowych dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Każdy z nich oferuje kilka niezależnych lub powiązanych ze sobą aplikacji, które wspomagają procesy biznesowe w różnych obszarach funkcjonowania firmy: handlu i gospodarki magazynowej, finansach i księgowości, kadrach i płacach oraz rozliczeniach produkcji.

Do przeglądu wybraliśmy 11 aplikacji dla biznesu. Sprawdzamy ofertę czołowych producentów oprogramowania dla MŚP – firm InsERT, Sage (producent popularnej w Polsce Symfonii) oraz Streamsoft. System Streamsoft Prestiż jest rozwiązaniem klasy ERP wspierającym procesy biznesowe firm produkcyjnych, handlowych i usługowych.

Uzupełnienie artykułu stanowią luźne opisy programów przydatnych w prowadzeniu firmy, jak SendSystem usprawniający nadawanie przesyłek, JZK Hotel dla wynajmujących miejsca noclegowe czy JZK Gabinet Dental dla gabinetów stomatologicznych. Zaczynamy.

SAMozatrudnienie

SAMozatrudnienie to niedrogi program dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczających się na podstawie KPiR lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Producentem aplikacji jest polska firma FORMAT.

Aplikacja zapewnia pełną obsługę dokumentów sprzedaży, w tym faktur RR (dokumentuje nabycie produktów rolniczych), faktur – marża, faktur masowych, rachunków, paragonów oraz dokumentów WZ. Nowością jest opcja wystawiania faktur w językach angielskim i niemieckim. Program umożliwia prowadzenie rejestrów sprzedaży i zakupów VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Programy komputerowe w służbie MŚP

Widok okna Rejestry VAT w programie SAMozatrudnienie firmy FORMAT.

SAMozatrudnienie wylicza podatek dochodowy (miesięcznie lub kwartalnie) oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Umożliwia generowanie deklaracji podatkowych, w tym PIT-28A/B dla osób rozliczających się ryczałtem, deklaracji rozliczeniowych ZUS (DRA i RSA) oraz zeznań VAT, w szczególności e-deklaracji VAT-7, którą możesz przesłać do US drogą elektroniczną.

Ciekawą funkcją programu jest Plan kont, który pozwala księgować koszty (np. reklamy, transportu, utrzymania) i przychody sprzedaży ze względu na rodzaj lub miejsce powstawania, aby szybciej przeszukiwać dokumenty i wygodnie pozyskiwać informacje niezbędne do skutecznego zarządzania firmą. Program ma wbudowany generator planu kont dla różnych typów działalności, rodzajów zakupu i kosztów.

JZK Druczek

Alternatywą dla SAMozatrudnienia może być Druczek. Jest to prosty w użyciu program do obsługi małej firmy, szczególnie zalecany osobom samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą. Producentem aplikacji jest JZK.

Program sprzedawany jest w trzech wersjach funkcjonalnych różniących się zakresem dostępnych modułów: Start, Pro oraz Ultimate. JZK chwali się blisko 100 tysiącami sprzedanych stanowisk.

Druczek Start przeznaczony jest dla małych firm pracujących na jednej tożsamości, które nie potrzebują korzystać z funkcji księgowych. Większość właścicieli wybierze wersję Druczek Pro z możliwością prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów, rejestrów sprzedaży i zakupu VAT, ewidencji środków trwałych oraz przejazdów i samochodów. Ta wersja programu umożliwia drukowanie różnego rodzaju zestawień oraz deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych, a także tworzenie i rozliczanie umów o pracę oraz cywilno-prawnych.

Programy komputerowe w służbie MŚP

Wystawianie faktury w programie Druczek. Okno Kameleon zmienia swoją zawartość w zależności od wybranego rodzaju faktury.

Na krótkie opisanie wszystkich funkcji Druczka potrzebowalibyśmy kilka stron w czasopiśmie. Druczek Ultimate – najbardziej zaawansowana wersja programu, z której mogą korzystać również pracownicy biur rachunkowych - zawiera aż 218 ważnych funkcji i modułów. Spróbujmy zatem wymienić kilka narzędzi, które wyróżniają Druczka wśród programów oferowanych przez konkurencję.

Kameleon to uniwersalne okno programu, którego zawartość zmienia się w zależności od wybranego rodzaju faktury. Druczek umożliwia wystawianie wielu różnych typów faktur, w tym faktur uproszczonych, w procedurze marży oraz faktur za złom, z odwrotnym obciążeniem, gdy podatek VAT rozlicza nabywca itd. Szybka Akcja to moduł programu, który służy do seryjnego drukowania oryginałów i duplikatów faktur, zestawień pocztowych, list przelewów, wezwań do zapłaty itd.

W zakresie handlu i gospodarki magazynowej zwracają uwagę funkcje drukowania etykiet na drukarkach termotransferowych, możliwość definiowania przecen wybranych towarów z inteligentnym ustalaniem cen np. 9,95 zł oraz opcje automatycznego rozliczania kaucji za opakowania towarów niebezpiecznych.