Przekształcamy monitor w telewizor

Monitory LCD o dużych przekątnych kuszą rozmiarem matrycy i wygodą pracy, którą gwarantuje wysoka rozdzielczość. Są już przystępne cenowo, a dzięki coraz częstszemu wyposażeniu w nowoczesne złącza (HDMI) doskonale sprawdzają się w kinie domowym. Postanowiliśmy stworzyć poradnik mówiący o tym jakie są możliwości przekształcenia wyświetlacza LCD tak aby pełnił także rolę telewizora.


Monitory LCD o dużych przekątnych kuszą rozmiarem matrycy i wygodą pracy, którą gwarantuje wysoka rozdzielczość. Są już przystępne cenowo, a dzięki coraz częstszemu wyposażeniu w nowoczesne złącza (HDMI) doskonale sprawdzają się w kinie domowym. Postanowiliśmy stworzyć poradnik mówiący o tym jakie są możliwości przekształcenia wyświetlacza LCD tak aby pełnił także rolę telewizora.

Coraz popularniejszymi produktami są dostępne w sklepach 22 i 24 calowe monitory LCD. Z relacji sprzedawców i waszych głosów pojawiających się na naszym forum internetowym wiemy iż mniejsze modele LCD o przekątnej 20" nie cieszą się dużą popularnością. Nie dziwi nas to, bo dysponują rozdzielczością taką samą (1680x1050 pikseli) jak modele 22", a są od nich tylko symbolicznie tańsze. Naturalnym jest, że klient wybierze model większy, na którym prezentowany tekst czy obraz będą wyraźniejsze. Pojawiają się także nowe modele (np. BenQ HD2200), które zwiastują nową kategorię monitorów o przekątnych ekranu 21,5". Modele te mają całkowicie nowe matryce o proporcjach ekranu odmiennych niż 22- i 24-ki. Zamiast 16:10 mamy do czynienia z ekranem o proporcjach 16:9. Rozdzielczość matryc 21,5" to 1920x1080 pikseli, a więc taka z jaką zapisane są filmy na płytach Blu-ray i taka sama jaką emituje większość nadawców oferujących możliwość oglądania programów HD (standard 1080i). Coraz większe przekątne ekranów i coraz lepsze wyposażenie LCD-ków w gniazda przyłączeniowe skłoniło nas do przygotowania swoistego kompendium prezentującego różne możliwość przekształcenia monitora w urządzenie pełniące funkcję nie tylko wyświetlacza komputerowego lecz także telewizora. Metod przekształcenia monitora LCD w telewizor jest kilka. Zależą od wyposażenia monitora w gniazda oraz cech użytkowych jakie stawiamy przed wyświetlaczem.

1. Podłączamy tuner telewizyjny do peceta

Zakładając, że na monitorze LCD będziemy oglądali telewizję mając włączony komputer powinniśmy zdecydować się na inwestycję w tuner telewizyjny podłączany do peceta. Jest to konieczne ponieważ opisywane przez nas monitory nie dysponują własnymi tunerami telewizyjnymi pozwalającymi na odbiór kanałów TV. Możemy zainwestować w tuner zewnętrzny (interfejs USB lub PCMCIA i Express Card w przypadku modeli do notebooków) lub wewnętrzny (złącza PCI lub PCI Express x1). Uniwersalnym produktem będzie model z interfejsem USB 2.0, bo można go podłączyć zarówno do notebooka jak i desktopa. Po instalacji tunera w komputerze będziemy mogli oglądać obraz telewizyjny na ekranie monitora. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że pecet pełni także rolę cyfrowego magnetowidu (wszystkie tunery dysponują funkcją zapisu obrazu telewizyjnego na dysk komputera). Dodatkowo plusem jest możliwość odbioru sygnału TV dobrej jakości nawet jeśli nasz monitor będzie wyposażony jedynie w analogowe gniazdo VGA. W przypadku gdy zainwestujemy w tuner telewizyjny PC umożliwiający odbiór kanałów TV nadawanych w standardach DVB-T (cyfrowa telewizja naziemna) lub DVB-S/S2 (telewizja satelitarna) uzyskamy także możliwość oglądania kanałów nadawanych w wysokiej rozdzielczości (720p lub 1080i). W tym przypadku należy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Kupując tuner DVB-T zwróćcie uwagę czy pozwala na odbiór kanałów DVB-T przesyłanych przy wykorzystaniu kodowania MPEG4 (taki standard będzie obowiązywał w Polsce), natomiast większość kanałów HD odbieranych z satelity jest płatnych i dostępnych jedynie po wykupieniu odpowiedniej karty warunkowego dostępu. Taką kartę należy umieścić w specjalnym czytniku CI (Common Interface) w związku z tym, jeśli chcecie na pececie oglądać kodowane programy płatne (np. Cyfrę+ czy Cyfrowy Polsat) to musicie kupić tuner komputerowy DVB-S z czytnikiem kart CI.

Plusy:

  • Możliwość jednoczesnego oglądania telewizji i pracy przy komputerze.
  • Możliwość wykorzystania komputera w roli cyfrowego magnetowidu
  • Współpraca z każdym monitorem
  • Łatwe podłączenie do anteny telewizji naziemnej lub kablówki

Minusy:

  • Oglądanie telewizji wymaga uruchomienia komputera
  • Tylko specjalne tunery DVB-T (z kodowaniem MPEG4) i DVB-S/S2 pozwolą na oglądanie kanałów HD

Polecane tunery:

AverMedia AVerTV Hybrid Express Slim

Informacje:http://www.sklep.geoinf.pl Cena: 219 zł.

Przekształcamy monitor w telewizor

AverMedia AVerTV Hybrid Express Slim

Fantastyczna karta, która spodoba się posiadaczom nowoczesnych notebooków wyposażonych w interfejs Express Card. Karta AverMedia ma niewielkie gabaryty pozwalające na jej całkowite ukrycie w slocie notebooka. Dzięki temu nie trzeba jej za każdym razem wyjmować z gniazda przy przenoszeniu komputera. Nie ma możliwości abyśmy przypadkowo uszkodzili kartę, bo poza gniazdo nie wystają elementy dodatkowe. Minusem jest brak obsługi pilotem bezprzewodowym, który wymagałby zastosowania odbiornika podczerwieni zwiększającego gabaryty karty (AverMedia ma w swojej ofercie taki model lecz jego rozmiary są już sporo większe).Tuner pozwala na odbiór kablowej i naziemnej telewizji DVB-T. W tym ostatnim przypadku istotna jest obsługa zarówno kodowania MPEG2 jak i MPEG4. Dodatkowo tuner wyposażono w możliwość odbioru stacji radiowych FM. Pomimo niewielkich rozmiarów karta pozwala na przegrywanie na dysk notebooka materiałów audio-wideo ze źródeł zewnętrznych. Specjalny rozgałęziacz z wejściami S-Video, kompozyt i audio zapewnia odpowiednie połączenia. Wygodnym centrum obsługi tunera jest wzorowane na Media Center Microsoftu - AverMedia Windows Vista Media Center. Programy telewizyjne odbierane są z doskonałą jakością, dobra jest także jakość nagrań, a zapis audycji z przesunięciem czasowym pozwala na pauzę aktualnie oglądanego programu. W komplecie dostaniemy antenę radiową i niewielką antenę do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.

Techno Trend TT-budget S2-3200+CI

Informacje:http://www.yansat.pl Cena: 419 zł

Przekształcamy monitor w telewizor

Techno Trend TT-budget S2-3200+CI

Karta do odbioru satelitarnych programów standardowej rozdzielczości oraz HD. Obsługuje standard transmisji sygnału HD - DVB-S2. Jest to o tyle istotne, że większość nadawców emitujących z satelity audycje HD korzysta z DVB-S2 i kodowania MPEG4 (H.264). Karta jest także wstecznie kompatybilna ze standardem DVB-S więc nie ma problemu z oglądaniem programów, które nadawane są w tym standardzie i najczęściej kodowane w MPEG2. Na karcie nie znajdziemy sprzętowego dekodera H.264 tak więc kupując ją należy sprawdzić, czy posiadany przez was komputer jest odpowiednio wydajny aby sprostać dekodowaniu tego wymagającego kodeka. Model ten można kupić w dwóch wersjach, jako samą kartę i opisywany przez nas zestaw z modułem CI (dostępu warunkowego do oglądania płatnych programów cyfrowej telewizji satelitarnej.). Ten ostatni pozwala, po dokupieniu odpowiedniej karty CAM (umieszczana w złączu PCMCIA) i karty abonenckiej (np. Cyfra+) oglądać programy dostępne na stacjonarnych dekoderach danej platformy cyfrowej. Karta stosunkowo mocno obciąża procesor komputera, choć trzeba przyznać, że jakość obrazu zarówno na kanałach SD jak i HD jest wzorowa. W zestawie znajdziemy przydatny pilot zdalnego sterowania.