Przydatne oprogramowanie narzędziowe


Tworzenie zapasowej kopii rejestru

Rejestr to główny magazyn ustawień konfiguracyjnych systemu Windows i zainstalowanych w nim aplikacji. Wystarczy nieopatrznie zmienić dane jednej wartości we wrażliwym obszarze rejestru lub usunąć jeden wpis, aby uniemożliwić ponowne wczytanie systemu Windows lub doprowadzić do poważnych problemów w działaniu oprogramowania. Podczas działania Windows poszczególne pliki rejestru dotyczące systemu i użytkownika są bezustannie w użyciu, więc są zablokowane przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji dyskowych. Dlatego nie można ich ot tak skopiować, aby utworzyć rezerwowy duplikat na wypadek awarii. Bezpłatny Registry Backup (www.tweaking.com/content/page/registry_backup.html, na płycie wirtualnej) potrafi sporządzać zapasowe kopie rejestru, więc nie musisz obawiać się utraty ustawień. Pozwala ręcznie inicjować archiwizowanie rejestru, a także zlecić automatyczne wykonywanie tej czynności wg określonego harmonogramu. Można tworzyć kopie całego rejestru lub wybranych fragmentów (plików). Na życzenie narzędzie samodzielnie usuwa najstarsze kopie. W razie potrzeby można przywrócić wcześniejszą wersję rejestru z kopii. Podobny zakres funkcji zapewnia MZ Registry Backup (www.mztweak.com/mzregistrybackup.html, na płycie wirtualnej).

Wise Registry Cleaner Free (www.wisecleaner.com, na płycie wirtualnej) oczyści rejestr, usuwając zbędne elementy – chociażby pozostawione przez niechlujnie odinstalowane programy. Porządkowanie może być przeprowadzane automatycznie. Alternatywnie możesz wybrać fragmenty rejestru, które chcesz uporządkować. Przed usunięciem wpisów uznanych za zbędne możesz je przejrzeć za pomocą wbudowanego edytora, a nawet je zmodyfikować. Zanim narzędzie dokona porządków, sporządzi na życzenie użytkownika zapasową kopię rejestru, aby mieć możliwość powrotu do wcześniejszej wersji w razie niepożądanych efektów ubocznych.

Detektyw pożeraczy miejsca – bezpłatny program TreeSize Free podpowie ci, które pliki i foldery pochłaniają najwięcej powierzchni dysku.

Detektyw pożeraczy miejsca – bezpłatny program TreeSize Free podpowie ci, które pliki i foldery pochłaniają najwięcej powierzchni dysku.

Rozwiązywanie problemów z plikami

Gdy dysk twardy pęka w szwach, narzędzie TreeSize Free (www.jam-software.com/treesize_free.html, na płycie wirtualnej) pomoże ci znaleźć winowajców. Wyświetla zestawienie objętości poszczególnych folderów. W ten sposób ułatwia poszukiwania plików i folderów, które pochłaniają najwięcej miejsca. Ponadto ustala rozmiar folderów, do których użytkownik nie ma dostępu. W odróżnieniu od Eksploratora Windows, który podaje tylko stopień zapełnienia danego dysku lub partycji, TreeSize Free oblicza ilość miejsca zajmowanego przez wszystkie pliki i podfoldery w obrębie określonej ścieżki. Podpowiada rozmiary poszczególnych folderów i zdradza ilość miejsca marnowanego przez system plików, w którym jest sformatowany wybrany dysk lub partycja. Zestawienie wszystkich wyników można wydrukować lub zapisać w postaci raportu na dysku twardym.

AllDup (www.alldup.de/en_index.htm, na płycie wirtualnej) wykrywa duplikujące się pliki na różnych nośnikach danych i usuwa je na życzenie użytkownika. Najpierw trzeba ustawić zakres poszukiwania, podając dyski, partycje lub foldery udostępnione w sieci lokalnej. Można szczegółowo definiować kryteria wyszukiwania za pomocą opcji filtrowania plików i folderów. Program AllDup wyposażono w przeglądarkę plików graficznych, a także dokumentów Worda, Excela i PDF, co przydaje się do szybkiego analizowania znalezionych duplikatów. Wykryte duplikaty można usunąć, umieścić w systemowym Koszu lub przenieść do oddzielnego folderu.

Gdy spróbujesz usunąć lub przenieść pliki lub foldery, system zgłasza niekiedy błąd. Informuje, że nie można usunąć pliku, bo jest używany przez inny program. Narzędzie LockHunter (http://lockhunter.com, na płycie wirtualnej) podaje nazwę aplikacji, które uniemożliwiają wykonanie żądanej operacji na pliku lub folderze, i usuwają tę blokadę. Gdy trafisz na plik, którego nie można przemieścić ani usunąć, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie What is locking this file? Teraz ujrzysz listę aplikacji, które blokują dany plik. Aby pozbyć się tej blokady, wystarczy kliknąć Unlock It!

Analizowanie konfiguracji sprzętowej

Podstawowe parametry swojego sprzętu ustalisz za pomocą programu Speccy (www.piriform.com, na płycie wirtualnej). Zapewnia przejrzyste zestawienie podzespołów sprzętowych, z którego dowiesz się więcej niż z wbudowanych modułów diagnostycznych Windows. Narzędzie to przydaje się także, gdy system działa niestabilnie. Przyczyną może być przegrzewanie się jednego z podzespołów. Analiza konfiguracji może potrwać do 30 sekund. Spis zawiera takie informacje jak typ procesora, pamięć RAM, typ płyty głównej i karty graficznej. Lista kategorii po lewej stronie służy jednocześnie jako menu nawigacyjne. Przy niektórych podzespołach pojawią się odczyty czujników temperatury. Zebrane w ten sposób informacje można wydrukować lub zapisać w pliku tekstowym na twardym dysku. Uwaga! W pliku raportu znajdzie się numer seryjny twojego egzemplarza systemu Windows.