Przydatne oprogramowanie narzędziowe


Kopiowanie plików i folderów

TeraCopy (http://codesector.com, na płycie wirtualnej) pozwala wyjątkowo szybko kopiować pliki dużych rozmiarów na inne nośniki danych. To narzędzie jest bezpłatne do użytku prywatnego. Potrafi kopiować po kilka plików jednocześnie. Przydaje się do archiwizowania zasobów, a także do przegrywania większych folderów na zewnętrzny dysk twardy. Aby zapewnić dużą szybkość kopiowania, program wykonuje te czynności w trybie asynchronicznym. Użytkownik może wstrzymać operację kopiowania w dowolnym momencie, a potem wznowić ją od tego samego miejsca bez ryzyka utraty danych. Ponadto można ponawiać nieudane operacje kopiowania. Alternatywnie możesz pominąć problem. Dzięki temu nie musisz rozpoczynać wszystkiego znowu od samego początku, np. gdy nie uda się odczytać jednego z plików lub zabraknie miejsca na nośniku docelowym.

Bezpłatny UltraDefrag (http://ultradefrag.sourceforge.net, na płycie wirtualnej) defragmentuje całe dyski – nie pomija nawet zablokowanych plików systemowych. Wysoki stopień fragmentacji daje się we znaki przede wszystkim podczas wykonywania operacji na wielu plikach i na dużych plikach, wydłużając czas dostępu do danego pliku. Chcąc skrócić czas defragmentowania, możesz wykluczyć określone pliki i foldery. Oprócz szybkiego defragmentowania jest dostępny tryb pełnego defragmentowania, w którym narzędzie konsoliduje wszystkie pliki niezależnie od stopnia fragmentacji. Uwaga! Odradzamy defragmentowanie dysków SSD, bo w nośnikach tego typu czynność ta nie przynosi żadnych korzyści, a skraca żywotność pamięci flash, której komórki wytrzymują określoną liczbę operacji zapisu.

Program UltraDefrag potrafi defragmentować nawet zablokowane pliki takie jak plik hibernacji i plik stronicowania.

Program UltraDefrag potrafi defragmentować nawet zablokowane pliki takie jak plik hibernacji i plik stronicowania.

Pakiet narzędzi dla administratorów

WSCC (Windows System Control Center, www.kls-soft.com, na płycie wirtualnej) to zestaw narzędzi systemowych dla zaawansowanych użytkowników Windows. Wgrywa ponad 250 narzędzi Microsoft Sysinternals i NirSoft. Zawiera menedżer aktualizowania tychże narzędzi. W ich skład wchodzą narzędzia plikowe, sieciowe, diagnostyczne, a także programy do łamania haseł, nasłuchiwania w sieci bezprzewodowej itd.

Rozpakuj archiwum do pustego folderu. Pakiet nadaje się do umieszczenia na pendrivie. Gdy uruchomisz plik Wscc.exe i potwierdzisz ustawienia domyślne, aplikacja rozpocznie poszukiwanie narzędzi w internecie i wyświetli spis znalezionych programów. Zainicjuj ich pobranie, klikając Install i Yes. Gdy operacja dobiegnie końca, poszczególne narzędzia pojawią się w głównym oknie pakietu, które jest podzielone na trzy rubryki główne (Sysinternals Suite, NirSoft Utilities i Windows) i wiele rubryk podrzędnych. Do każdego z narzędzi jest dostępny zwięzły, angielskojęzyczny opis. Aby je uruchamiać, wystarczy klikać niebieski przycisk.

Zestaw narzędzi Microsoft Fix it Solution Center zapewnia wygodne rozwiązania wielu problemów.

Zestaw narzędzi Microsoft Fix it Solution Center zapewnia wygodne rozwiązania wielu problemów.

Przywracanie usuniętych plików

Przypadkowo skasowane pliki są usuwane tylko logicznie, a więc ulegają utracie tylko informacje o ich lokalizacji na powierzchni nośnika. Treść pliku nadal znajduje się na swoim miejscu, dopóki nie zostanie napisana przez inne dane. Zazwyczaj nie trzeba na to długo czekać, bo miejsce po usuniętym logicznie pliku jest oznaczone jako wolne. Im szybciej zauważysz stratę i podejmiesz odpowiednie kroki, tym większa szansa odzyskania omyłkowo usuniętych zasobów. Jeżeli nie uda ci się ich przywrócić za pomocą funkcji Windows takich jak Kosz, Poprzednie wersje (Windows 7) czy Historia plików (Windows 8 i 8.1), a nie masz do dyspozycji zapasowej kopii, możesz spróbować szczęścia, korzystając z oprogramowania do odzyskiwania plików, np. Recuva (www.piriform.com, na płycie wirtualnej) i PhotoRec (www.cgsecurity.org, na płycie wirtualnej).

Zainstaluj narzędzie Recuva na dysku, na którym nie ma utraconych danych. Wybierz w polu listy (w lewym górnym narożniku) nośnik, na którym znajdują się omyłkowo skasowane pliki, i potwierdź przyciskiem Skanuj. W głównym panelu okna pojawi się lista znalezionych plików. Możesz zawęzić wyniki do plików określonej kategorii (np. Obrazy, Muzyka, Wideo, Dokumenty), wskazując ją w polu listy, które znajduje się po lewej stronie przycisku Opcje. Alternatywnie możesz wpisać w polu tekstowym rozszerzenie poszukiwanych plików (np. *.rtf lub *.png) albo początek ich nazwy (np. sprawozdanie*). Miej na uwadze, że próba przywrócenia zostanie uwieńczona sukcesem tylko w wypadku plików, które są oznaczone zieloną kropką, a w kolumnie Stan widnieje napis Znakomity. Zaznacz pola wyboru przy żądanych plikach i kliknij przycisk Odzyskaj, po czym podaj nośnik docelowy. Alternatywnie wystarczy zaznaczyć nazwy plików (jest tu możliwe zaznaczanie wielokrotne przy naciśniętym klawiszu [Shift] lub [Ctrl]) kliknąć prawym przyciskiem myszy i wskazać polecenie Odzyskaj podświetlone.

Naprawianie systemu narzędziem Microsoft Fix it Solution Center

Za pomocą pakietu diagnostycznego Fix it Solution Center można szybko i wygodnie usuwać niektóre problemy w systemie Windows. W tzw. Bazie Wiedzy dostępnej pod adresem http://support.microsoft.com/search/ Microsoft wyszczególnia wiele komplikacji występujących podczas używania Windows i objaśnia, jak sobie z nimi poradzić. Jednak mało kto korzysta z tej przydatnej dokumentacji. Znacznie szybciej można rozwiązywać problemy za pomocą pakietu narzędzi Microsoft Fix it Solution Center, które są dostępne nawet w wersji online – pod adresem http://support.microsoft.com/fixit/pl-pl. Wskaż dziedzinę problemu i kliknij przycisk Uruchom teraz w wierszu opisującym problem, który chcesz rozwiązać. W dalszej kolejności wystarczy zastosować się do wskazówek wyświetlanych na ekranie.