Przydatne oprogramowanie narzędziowe

Odpowiednie narzędzia systemowe postawią na nogi niedomagający komputer z Windows. Za ich pomocą rozwiążesz problemy, odświeżysz swój system i zwiększysz jego wydajność.


Narzędzia systemowe przydają się w wielu sytuacjach, gdy nie można usunąć typowych bolączek Windows za pomocą wewnętrznych składników systemu takich jak Eksplorator, Menedżer urządzeń, Konfiguracja systemu (program Msconfig.exe) czy Menedżer zadań. Szybkie wygospodarowywanie wolnego miejsca na dysku twardym, zapasowa kopia rejestru lub omyłkowo usunięte pliki – narzędzia systemowe sprawdzają się w wykonywaniu tych i wielu innych zadań. Akcesoria software’owe, które przedstawiamy w dalszej części materiału obsługują środowiska Windows XP, Vista, 7, 8 i 8.1.

Oczyszczanie systemu Windows

Dwa z najbardziej pomocnych narzędzi do porządkowania systemu i wyrzucania niepotrzebnych plików są bezpłatne.

Łatwy w obsłudze CCleaner (www.piriform.com, na płycie wirtualnej) porządkuje system samodzielnie, wyręczając użytkownika w wielu czynnościach, które w przeciwnym razie musiałby wykonywać ręcznie. Program usuwa za jednym zamachem różne typy plików tymczasowych i osamotnione (nieprawidłowe) wpisy z rejestru. W ten sposób pozbywa się resztek po dawno odinstalowanych aplikacjach i zmniejsza rozmiar rejestru. Oprócz tego sprawdza na życzenie rozszerzenia przeglądarek internetowych. CCleaner specjalizuje się w ochronie prywatności użytkownika, zacierając ślady wykonywanych przez niego operacji. Koncentruje się w tym na popularnych przeglądarkach internetowych. Usuwa listy historii odwiedzanych witryn i pobierań, pliki cookie. Ponadto opróżnia bufor przeglądarki.

Po uruchomieniu programu przeskocz do rubryki Options, kliknij przycisk Settings i zaznacz opcję Polski (Polish) w polu listy Language. Gdy powrócisz do rubryki Cleaner, ujrzysz karty Windows i Programy. Na pierwszej z nich określisz zakres sprzątania w przeglądarce i systemie, zaznaczając żądane pola wyboru. Szczególną ostrożność zachowaj, zaznaczając pola w sekcji Zaawansowane na dole listy. Karta Programy gromadzi opcje porządkowania wielu innych aplikacji. Najpierw kliknij przycisk Analiza, a gdy program upora się z tym zadaniem, zainicjuj porządkowanie przyciskiem Uruchom Cleaner. Aby usunąć zbędne wpisy z rejestru, należy przeskoczyć do rubryki Rejestr, po czym kliknąć przycisk Skanuj by znaleźć problemy, a potem przycisk Napraw zaznaczone problemy.

W odróżnieniu od CCleanera drugi ze wspomnianych programów nie koncentruje się na ochronie prywatności użytkownika, lecz usuwaniu wszystkich śmieci dyskowych. Odkurzacz (http://franmo.pl, na płycie wirtualnej), bo o nim mowa, klasyfikuje pliki jako niepotrzebne na podstawie aktualizowanej bazy sygnatur. Na wszelki wypadek można utworzyć zapasową kopię zasobów uznanych jako śmieci przed ich usunięciem. Narządzie jest bezpłatne i dysponuje wyjątkowo przejrzystym interfejsem, więc jego obsługa nie wymaga wyjaśnień. W witrynie autora znajduje się ponadto bardzo szczegółowy podręcznik użytkownika.

Przydatne oprogramowanie narzędziowe

Bezpłatny Odkurzacz zwolni miejsce na dysku twardym, które jest niepotrzebnie zajmowane przez bezużyteczne pliki.