Radeon Fury X vs. GeForce GTX 980 Ti. Graficzne starcie potęg

Radeon Fury X vs. GeForce GTX 980 Ti. Runda 3. Wydajność

Obie karty graficzne wykonane są w technologii 28 nm. Nvidia GeForce GTX 980 Ti wyposażona jest w 8 mld tranzystorów i pokaźny rdzeń o powierzchni 601 mm2. Rdzeń AMD Fury X zajmuje 596 mm2, ale wyposażony jest w 8,9 mld tranzystorów, ma też więcej jednostek teksturujących (256) i cieniujących (4096). Największa różnica dotyczy jednak parametrów zastosowanych pamięci.

Nvidia GeForce GTX 980 Ti współpracuje ze standardowymi modułami GDDR5 (magistrala komunikacyjna o szerokości 384 bitów). AMD Radeon Fury X wykorzystuje najnowszej generacji pamięci HBM taktowane zegarem 1000 MHz o astronomicznej szerokości magistrali 4096 bitów. Pamięć HBM od GDDR5 różni się głównie sposobem ułożenia krzemowych modułów. W GDDR5 umieszczone są one obok siebie, podczas gdy w pamięciach HBM warstwowo. Dzięki temu pamięci High-Bandwidth Memory zajmują niewiele miejsca i mogą być umieszczone bliżej głównej jednostki obliczeniowej. To pozwala na zaprojektowanie krótkich ścieżek elektronicznych łączących pamięć z procesorem co przekłada się na znaczne skrócenie czasu dostępu. W sumie przyszłość należeć będzie do pamięci warstwowej, która idealnie wpisuje się w ogólny trend miniaturyzacji.

HBM vs GDDR5

HBM vs GDDR5

Przepustowość pamięci HBM jest ogromna, ale w kartach graficznych liczy się nie tylko szybkość, ale też pojemność pamięci zamontowanej na karcie graficznej. AMD w Fury X zdecydowało się na wykorzystanie modułów o łącznej pojemności tylko 4 GB. Nvidia GeForce GTX 980 Ti ma 6 GB pamięci i to w zupełności wystarczy do tego, żeby karta graficzna nie korzystała z dużo wolniejszej pamięci RAM zamontowanej w komputerze. Układ AMD Fury X teoretycznie może być do tego zmuszony, szczególnie gdy będziemy uruchamiać wymagające gry w wyższych rozdzielczościach. Tyle teoria, bo wyniki testów pokazują jednak coś innego.

W grach uruchamianych w rozdzielczości 1080p, przewaga GeForce GTX 980 Ti nad Radeonem Fury X jest wyraźna i wynosi około 10 %. Jedynie test 3DMark Fire Strike pokazał, że dystans dzielący obie karty graficzne jest jednak mniejszy.

W rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, szybkość renderowania najbardziej wymagających gier spadła do 43 – 48 kl./s z 61 - 66 kl./s uzyskiwanych w rozdzielczości 1080p (Crysis 3). Przewaga Nvidii nad kartą AMD jest jednak nadal zauważalna, choć zmalała do kilku procent. W teście 3DMark Fire Strike Extreme, GTX 980 Ti wypadł lepiej.

Praca w rozdzielczości 4K okazała się jednak domeną AMD Fury X, choć przewaga w grach nad GTX 980 Ti jest minimalna. 3DMark Fire Strike Ultra przyznał obu kartom graficznym zbliżoną ocenę, z minimalną przewagą AMD.

Podsumowując obie karty graficzne są bardzo wydajne i jak sprawdziliśmy pozwalają na komfortowe granie w rozdzielczości 1080p (powyżej 50 kl./s) i 2560p (powyżej 40 kl./s). Uruchomienie najbardziej wymagających gier w rozdzielczości 4K wymaga jednak czasami wybrania ustawień graficznych o oczko niższych od maksymalnych.

Wynik rundy: Zwycięstwo Nvidii GeForce GTX 980 Ti jest niekwestionowane za co przyznajemy jej 2 pkt.


Zobacz również