Raspberry Pi jako przenośny mini-komputer

W miniaturowym komputerze działa pełna dystrybucja systemu Linux. Zatem nasuwa się pomysł, aby używać Raspberry Pi jako pomocnika do zadań biurowych. Podpowiemy, jak to zrobić, a nawet jak zaopatrzyć się w swoiste biuro na wynos.


Interfejs HDMI pozwala podłączać Raspberry Pi do zewnętrznych ekranów takich jak monitory i odbiorniki TV. Wyposażone we właściwy system operacyjny i pewne akcesoria to sprytne, kieszonkowe urządzenie okaże się skromnym tytanem pracy, a nawet sprawdzi się w roli przenośnego komputera.

1. Lista wymaganych składników

Jeśli Raspberry Pi ma ci służyć jako substytut komputera stacjonarnego lub chcesz go używać do zastosowań biurowych, musisz nabyć kilka elementów. Oprócz jednopłytkowego komputera i karty SD o odpowiedniej pojemności (powinno wystarczyć 16 GB) trzeba kupić zasilacz ze złączem microUSB. Ponadto koniecznie zalecamy zaopatrzyć się w obudowę. Ułatwi transportowanie mini-komputera i zapobiegnie uszkodzeniu go w podróży. Na dodatek należy kupić kabel HDMI i kabel ethernetowy. Pierwszym podłączysz Raspberry Pi do dowolnego ekranu, drugi zaś pozwoli nawiązać połączenie internetowe tam, gdzie nie ma do dyspozycji sieci WLAN. Chcąc rozszerzyć funkcjonalność swojego kieszonkowego komputera, rozważ nabycie kabla przejściowego z HDMI do DVI. Podłączysz nim swoje przenośne biuro do monitorów starszego typu.

Nawet najnowsza wersja Raspberry Pi nie jest wyposażona w moduł WLAN. Chcąc uzyskiwać bezprzewodowy dostęp do internetu, trzeba nabyć kartę WLAN w postaci przystawki wsuwanej do portu USB. Jeśli Raspberry Pi ma pełnić funkcję przenośnego komputera, warto zaopatrzyć go w mysz i niewielką klawiaturę. Jeżeli chcesz korzystać ze wszystkich trzech urządzeń jednocześnie, nie obejdziesz się bez huba USB (lub klawiatury z wbudowanym hubem USB), bo w miniaturowym komputerze są tylko dwa gniazda USB.

Raspberry Pi jako przenośny mini-komputer

Za pomocą stacji dokującej Motorola Atrix Lapdock przeistoczysz Raspberry Pi w komputer przenośny. Możesz przymocować obudowę mini-komputera do tylnej ściany stacji dokującej, jak widać na zdjęciu.

2. Dodatkowe akcesoria do zastosowania w terenie

Po zebraniu elementów opisanych powyżej masz do dyspozycji miniaturowy komputer, który w ciągu kilku minut może podjąć pracę w dowolnym miejscu – pod warunkiem, że uzyskasz dostęp do źródła prądu i monitora. Jeśli zdecydujesz się zainwestować jeszcze trochę pieniędzy i poświęcisz trochę czasu, możesz zdobyć zestaw, który jest niewielki i lekki, a jednocześnie umożliwia pracę w terenie.

Do tego celu potrzebna jest stacja dokująca Atrix Lapdock firmy Motorola. Atrix to nazwa smartfona, który został stworzony na podstawie platformy Android, a zaprezentowany w 2011 r. Niestety, nie zyskał wielkiej popularności. Producent zaoferował do tego smartfona odpowiednią stację dokującą, lecz nie cieszyła się dużym popytem, zalegając na sklepowych półkach. Składa się z ekranu o wysokiej rozdzielczości i 11-calowej przekątnej. Po jego odchyleniu użytkownik ma dostęp do klawiatury w układzie QWERTY. Tę stację dokującą można wykorzystać do stworzenia przenośnego komputera na bazie Raspberry Pi. Między innymi dlatego wzrosło zainteresowanie nią w ostatnim czasie.

Zwróć jednak uwagę na to, że nie można podłączyć wspomnianej stacji bezpośrednio do mini-komputera. Atrix Lapdock jest wyposażone we wtyczkę USB micro B i wtyczkę HDMI micro. Raspberry Pi dysponuje natomiast standardowymi złączami. Rozwiązanie tego problemu leży po stronie użytkownika. Mając zdolności manualne i stosowną wiedzę techniczną, można we własnym zakresie zlutować sobie odpowiedni kabel. W przeciwnym razie trzeba poszukać gotowych rozwiązań. Rozejrzyj się w sklepie z akcesoriami elektrotechnicznymi za czterema poniższymi elementami. Potrzebny ci kabel z wtyczką USB A i wtyczką USB micro B, przejściówka z gniazdem USB micro B na gniazdo USB micro B, kabel z wtyczką HDMI i wtyczką HDMI micro, a także przejściówka z gniazdem HDMI micro na gniazdo HDMI micro. Za pomocą tych przewodów i przejściówek uda ci się podłączyć Raspberry Pi do stacji dokującej.

Należy jednak zwrócić uwagę na pewien szczegół techniczny. Stacja dokująca sprawdza stan interfejsu HDMI. Dopiero gdy wykryje, że podłączono do tego portu jakieś urządzenie, włącza zasilanie gniazd USB. Dlatego do zrealizowania twojego przedsięwzięcia nie nadają się wszystkie kable HDMI, lecz tylko te, które są wyposażone w złącza typu HotPlug. Napięcie z zewnętrznego zasilacza stacji dokującej Atrix Lapdock wystarcza do zaspokojenia potrzeb ekranu i mini-komputera. W opisany sposób złożysz komputer przenośny o niekonwencjonalnych wymiarach. Do jego uruchomienia i działania wymagany jest jeszcze system operacyjny.

Raspberry Pi jako przenośny mini-komputer

Nietypowe złącza – chcąc podłączyć Raspberry Pi do stacji dokującej Motorola Atrix Lapdock trzeba zlutować własny kabel lub skorzystać z kilku przejściówek.