Raspberry Pi - najlepsze zastosowania mini-komputera

Platforma Raspberry Pi daje majsterkowiczom ogromne pole do popisu. Stworzone na jej podstawie rozwiązania z powodzeniem podołają codziennym obowiązkom, a ponadto doskonale nadają się do realizowania nietypowych projektów. Przedstawiamy najciekawsze pomysły wykorzystania tego urządzenia.


Niskie zużycie energii elektrycznej, niezbyt wysokie koszt nabycia, a mimo to ogromna liczba możliwych zastosowań. Stworzony przez brytyjską instytucję Raspberry Pi Foundation mini-komputer, którego rozmiary nie przekraczają wielkości karty kredytowej, potrafi prawie wszystko. Poniżej opisujemy projekty, które pomagają radzić sobie z codziennymi zadaniami, a także kreatywne propozycje wykorzystania tego urządzenia.

Nieuniknione wydatki

Wyposażona w wiele gniazd podłączeniowych płytka Raspberry Pi jest do nabycia już w cenie niespełna 200 zł. Mini-komputer dysponuje pamięcią RAM o pojemności od 256 do 512 MB, a także zespolonym elementem składającym się z procesora ARM i jednostki graficznej, którą można nawet przetaktować. W zestawie brakuje za to zasilacza. Jego rolę może przejąć chociażby niepotrzebna ładowarka do komórki (o parametrach 5V, 1A, np. model od iPhone’a) lub aktywny koncentrator USB. Zasilenie Raspberry Pi odbywa się poprzez złącze MicroUSB. Oprócz tego potrzebna jest karta pamięci SD na potrzeby systemu operacyjnego. Jej pojemność powinna wynosić co najmniej 2,5 GB.

Raspberry Pi - najlepsze zastosowania mini-komputera

Raspbian to pełnowartościowa wersja Linuksa do mini-komputera Raspberry Pi.

Raspberry Pi jako komputer z Linuksem

Mimo swojej stosunkowo mizernej wydajności Raspberry Pi jest w stanie sprawdzić się jako zastępca domowego komputera w biurowych zastosowaniach. Umożliwia to system operacyjny Raspbian "Wheezy", który powstał na podstawie linuksowej dystrybucji Debian i jest dostępny do bezpłatnego pobrania. Na pulpicie, który przypomina nieco obszar roboczy systemu Windows, znajdziesz wiele preinstalowanych programów obsługiwanych za pomocą podłączonej klawiatury i myszy. Inne aplikacje, których możesz potrzebować, trzeba pobrać z internetu. Jak większość oprogramowania systemu Linux są udostępniane bezpłatnie. W celu publikowania programów stworzono internetową platformę The Pi Store, która oferuje m.in. różne narzędzia, aplikacje biurowe i odtwarzacze multimedialne.

Wprawdzie użytkownicy nie powinni oczekiwać, że ich mini-komputer pobije rekordy wydajności, lecz Raspbian na pewno sprawdzi się jako udoskonalona maszyna do pisania lub podstawa dalszych eksperymentów. Chcąc ustalić, jak duże rezerwy wydajnościowe tkwią w Raspberry Pi, możesz wypróbować stworzoną na potrzeby jego architektury wersję gry Minecraft.

Raspberry Pi - najlepsze zastosowania mini-komputera

System operacyjny Raspbmc.

Raspberry Pi jako centrum multimedialne

Wiele nowoczesnych telewizorów jest już wyposażonych w funkcję odtwarzania popularnych formatów audio i wideo. Jeśli nie masz jeszcze odbiornika TV z obsługą internetu i multimediów, Raspberry Pi pozwoli ci stosunkowo tanio uzyskać stosowne funkcje na ekranie swojego telewizora. Przystosowany specjalnie do tego celu system operacyjny Raspbmc jest udostępniony do bezpłatnego pobrania, a wystarczy tylko kilka kliknięć, aby przenieść go na kartę SD. Niemniej jednak zaleca się zainstalować go na szybkim, kieszonkowym dysku USB (pendrive), aby uzyskać szybsze czasy dostępu. Opcję takiej instalacji należy wskazać w programie instalacyjnym. Oprócz tego Raspberry Pi powinien być połączony kablem LAN z internetem, bo w trakcie instalowania jest pobierana najnowsza wersja odtwarzacza i centrum multimedialnego XBMC.

Po zakończeniu czynności instalacyjnych, które trwają około dziesięciu minut, na ekranie pojawi się interfejs odtwarzacza w pełnej krasie i rozdzielczości Full HD. Telewizor powinien być jednak podłączony poprzez gniazda HDMI, aby uzyskać optymalną jakość obrazu i dźwięku. Od tej pory możesz odtwarzać za pomocą odbiornika TV treści multimedialne (filmy, utwory MP3, zdjęcia) zapisane na zewnętrznych twardych dyskach, pamięci USB i serwerach NAS. Wprawdzie w utworzonym przedstawioną metodą zestawie brakuje pilota zdalnego sterowania, lecz bezpłatna aplikacja Official XBMC Remote dostępna w wersjach do systemów iOS i Android pozwala używać do tego celu swojego smartfona.

Raspberry Pi jako energooszczędny NAS

Systemy NAS, a więc serwery plików podłączone do sieci, są obecnie drogie i zużywają stosunkowo dużo energii elektrycznej. Również w tym wypadku może przyjść z pomocą mini-komputer Raspberry Pi i posłużyć za znacznie mniej kosztowną alternatywę. Co prawda, 100-Mbitowe złącze, w które jest wyposażona płytka, ogranicza prędkość transmisji danych do ok. 10 MB/sek., lecz w większości wypadków wystarcza to do korzystania z takich treści jak filmy, fotografie i utwory muzyczne. Dzięki temu, że obsługuje popularne protokoły transmisji danych takie jak np. FTP, SSH i tradycyjne udostępnianie zasobów w sieciach lokalnych, pliki zgromadzone na nośnikach podłączonych do Raspberry Pi można przywoływać prawie z każdego urządzenia multimedialnego w całym mieszkaniu. Wydajność, którą zapewnia mini-komputer, wystarcza nawet do jednoczesnego pobierania plików poprzez sieć BitTorrent.

Raspberry Pi w roli serwera NAS okazuje się niepokonany, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Sam mini-komputer pobiera pomiędzy 2,5 a 3,5 wata mocy. Jeżeli podłączysz do niego zewnętrzny twardy dysk USB, łączny pobór mocy zwiększy się o dodatkowe 2 do 8 watów. Tymczasem pobór mocy w konwencjonalnych serwerach NAS przekracza nawet 50 W.

Szafa grająca i radio internetowe

Także użytkownicy, którzy nie chcą rezygnować ze słuchania muzyki przy wyłączonym pececie, znajdą w Raspberry Pi ciekawe rozwiązanie. Bezpłatny program MPD (Music Player Daemon) przekształci twój miniaturowy komputer w serwer muzyki i odtwarzacz radia internetowego. Do nawigowania w poszczególnych utworach swojej kolekcji i do wybierania strumienia radiostacji internetowej użyjesz swojego smartfona w połączeniu z darmową aplikacją MPoD lub MPDroid. W obu programach zbiory muzyczne są prezentowane w przejrzysty sposób, a obok albumu jest widoczna jego okładka.

Alternatywnie można skorzystać ze wspomnianego wcześniej centrum multimedialnego XBMC do odtwarzania utworów i zarządzania swoją kolekcją fonograficzną. Aplikacja ta obsługuje nawet protokół bezprzewodowej transmisji danych Apple Air Play, więc nawet piosenki przechowywane w iPhone lub iPadzie trafią do sprzętu stereo bez konieczności podłączania tych urządzeń przenośnych za pomocą kabla.

Raspberry Pi jest wyposażony w dwa gniazda wyjściowe sygnałów audio. Możesz podłączyć go kablem HDMI do wzmacniacza lub kablem z wtyczką typu minijack (3,5 mm) bezpośrednio do głośników. Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem okazuje zastosowanie głośników podłączanych do portu USB. W tym wypadku szafa grająca własnej roboty pobiera zaledwie 5 W - to rezultat nie do pokonania.

Cztery opisane powyżej zastosowania można nawet ze sobą łączyć. W ten sposób stworzysz np. serwer plików, który jednocześnie pełni funkcję centrum multimedialnego i odbiornika internetowych stacji radiowych, a w razie potrzeby posłuży nawet jako prosty sprzęt biurowy do wprowadzania i edytowania dokumentów tekstowych.

Jeszcze więcej zastosowań

Jednak na tym nie kończy się gama zastosowań mini-komputera Raspberry Pi. Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych rozwiązań powstałych z użyciem tego urządzenia. A na końcu materiału znajdziesz odnośnik do instrukcji, która pomoże ci skonstruować własnymi siłami obudowę na swój jednopłytkowy komputer.

- automat do gier. Umieszczony w obudowie miniaturowego automatu gier w stylu retro Raspberry Pi przywraca wspomnienia z dziecięcych lat. Na niewielkim ekranie widać akcję gry, a do sterowania przewidziano analogowy joystick wraz z przyciskami.

Raspberry Pi - najlepsze zastosowania mini-komputera

Raspberry Pi w roli laptopa.

- laptop. Choć właściwie została zaprojektowana z myślą o smartfonie Motorola Atrix stacja dokująca jest w stanie przeobrazić Raspberry Pi w laptop z monitorem, klawiaturą i gładzikiem.

- superkomputer. Łącząc ze sobą 64 miniaturowe komputery, studenci z Uniwersytetu w Southampton stworzyli superkomputer. Obudowę wytworzono z klocków Lego.

- automat otwierający wrota. Oto wyjątkowo praktyczne rozwiązanie dla zapalonych majsterkowiczów. Pozwala otwierać bramę garażową za pomocą iPhone’a i asystentki Siri. Za stronę techniczną odpowiada Raspberry Pi.

- Raspberry Pi w przestrzeni kosmicznej. Nasz miniaturowy bohater był już nawet w kosmosie. Umieszczony w balonie wyleciał na wysokość trzydziestu kilometrów. Ze stratosfery wysyłał badaczom na żywo rejestrowane przez siebie zdjęcia naszej planety.

- tania alternatywa dla Apple Time Capsule. Urządzenie archiwizujące Time Capsule jest praktyczne, lecz drogie. Wykorzystując Raspberry Pi, można znacznie taniej zrealizować mechanizm tworzenia zapasowych kopii danych z komputera Mac.

- serwer VPN. Jako nieustannie włączony serwer VPN, Raspberry Pi może w każdej chwili zapewniać połączenie zabezpieczone przez podsłuchiwaniem.

- urządzenie dostępowe do sieci Tor. Za pośrednictwem wirtualnej sieci Tor Raspberry Pi może zapewniać anonimowe połączenia internetowe i chronić tożsamość użytkownika, przekazując ruch sieciowy pomiędzy routerami wewnątrz sieci.

- tani interfejs WLAN. W podstawowej konfiguracji Raspberry Pi nie zapewnia dostępu do sieci bezprzewodowych. Na szczęście można za niewielkie pieniądze wyposażyć go w odpowiedni moduł WLAN.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: