Rootowanie Androida - jak zrootować telefon z Androidem?

Rootowanie Androida to proces niosący ze sobą pewne ryzyko, lecz w zamian oferujący możliwość znacznego poszerzenia funkcjonalności smartfona. Jeżeli się na niego zdecydujesz, podpowiadamy, jak się do tego zabrać.


AKTUALIZACJA

Przy okazji omawiania rotoowania warto też wspomnieć o innym rozwiązaniu w postaci Android Debug Bridge (w skrócie ADB), czyli interfejsie, który pozwala na komunikację i zarządzenie urządzeniem pracującym pod kontrolą Androida. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie wielu niedostępnych standardowo zadań, takich jak np. usuwanie niechcianych aplikacji preinstalowanych przez producenta. Chcąc skorzystać z tego narzędzia, przy podłączeniu smartfona do komputera za pomocą kabla USB należy włączyć tryb debugowania w Opcjach deweloperskich, czego można dokonać w następujący sposób: przejdź do „Informacje o telefonie” w Ustawieniach>naciśnij 7x "Numer kompilacji">po powrocie do ustawień w nowej pozycji „Opcje programistyczne” zaznacz „Debugowanie USB”. Kolejne kroki to podłączenie smartfona do PC, uruchomienie ADB, sprawdzenie poprawności połączenia i ewentualne doinstalowanie sterowników. Jeżeli wszystko będzie w porządku, możesz przy wykorzystaniu konsoli oraz odpowiednich komend przenieść się w świat "androidowych deweloperskich sztuczek". O tym, jak przejść wspomniane kroki dowiesz się z zalinkowanej wcześniej strony, jak również wyszukując informacji na ten temat w internecie (są też instruktażowe filmiki internautów na YouTube).

____________________________

Jeżeli twój telefon pracuje pod kontrolą systemu Android, oznacza to, że posiadasz system, który - w przeciwieństwie do iOS - pozwala Ci na większą personalizację urządzenia. Co więcej, jego możliwości możesz znacznie rozszerzyć. Firma Google i producenci sprzętu blokują bowiem dostęp do plików i funkcji systemowych po to, aby niewprawny użytkownik nie wprowadził zmian negatywnie wpływających na system operacyjny. Chcesz mieć dostęp do tych nowych możliwości? W takim wypadku niezbędne będzie odblokowanie Twojego urządzenia. I właśnie tutaj pojawia się groźnie brzmiące hasło "rootowanie Androida".

Rootowanie - co to jest?Rootowanie - co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, użytkownik smartfona z Androidem nie ma standardowo możliwości wprowadzania istotnych zmian w funkcjonalności tego systemu operacyjnego. Aby móc tego dokonać, musi najpierw uzyskać prawa do korzystania z konta Root (jest to nazwa konta administratora w systemach Linux, które zapewnia dostęp do plików i funkcji systemowych). To zaś wiąże się z przeprowadzeniem tzw. rootowania smartfona z Androidem.

Rootowanie - co nam daje w praktyce?

Root Androida ma wiele zalet, które znacznie wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Poniżej przedstawiamy najbardziej istotne z nich:

1. Root Androida umożliwia znacznie większą i lepszą kontrolę nad smartfonem (jak na przykład możliwość ingerowania w system plików).

2. Daje możliwość wgrywania tzw. Custom ROM-ów. Czyli alternatywnej, nieoryginalnej wersji wewnętrznego oprogramowania (firmware), która jest najczęściej dostarczana przez osoby prywatne lub firmy trzecie. Czym się różni? W porównaniu do oryginalnego oprogramowania oferuje większą funkcjonalność lub bardziej obszerne możliwości pod względem konfiguracji. Rootowanie Androida pozwala na znaczące "odchudzenie" obecnego systemu i upodobnienie smartfona do urządzenia z linii Nexus, którego podstawową zaletą jest "czysty" Android.

3. Zrootowany Android daje możliwość korzystania z oferujących wiele ciekawych możliwości aplikacji, które do rozwinięcia w pełni skrzydeł wymagają systemu po takim właśnie zabiegu. Doskonałym przykładem takiego programu jest AirDroid. Pozwala on na bezprzewodowy dostęp do telefonu z poziomu komputera (przez WiFi lub sieć komórkową), umożliwiając m.in. takie czynności jak:

- korzystanie z ułatwiającego znacznie życie menedżera plików

- obsługę wiadomości SMS

- robienie zdjęć i nagrywanie filmów

- wykonywanie zrzutów ekranu

- instalację plików apk

- zdalne śledzenie telefonu (co może być używane m.in. do kontroli rodzicielskiej lub znalezienia zagubionego/skradzionego urządzenia)

- transfer danych pomiędzy dwoma urządzeniami przenośnymi

- zarządzanie aplikacjami i wszystkimi działającymi procesami

Z pewnością przydatne będą też tutaj aplikacje, które pozwalają - w porównaniu do swoich "zwykłych" odpowiedników - na większe możliwości w zakresie blokowania reklam.

4. Rootowanie telefonu daje możliwość ingerowania w parametry pracy procesora, co może przełożyć się na zwiększenie wydajności smartfona lub wydłużenie jego czasu pracy na baterii (kosztem wspomnianej wydajności - poprzez obniżenie taktowania procesora i napięć). Jednak w takiej sytuacji polecamy tego typu operacje wyłącznie użytkownikom znającym się na rzeczy - w przeciwnym przypadku można pogorszyć wydajność urządzenia, a w najgorszym wypadku - uszkodzić procesor.

5. Rootowanie Androida to także możliwość wykonania pełnej kopii zapasowej telefonu i w razie problemów (np. przy testowaniu różnych nowych rozwiązań) skorzystanie z niej do przywrócenia poprzedniego stanu urządzenia.

Aktualizacja: 19 września 2017 09:17