Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii


Zużycie pamięci

Każda otwarta strona internetowa i każde włączone rozszerzenie obciąża pamięć RAM. Wystarczą trzy karty z witrynami, które korzystają z JavaScriptu i kodu HTML5, aby pochłonąć nawet obszar pamięci rzędu 400 MB. Nie powinno to stwarzać problemów w nowoczesnych komputerach, lecz w leciwych modelach o łącznej pamięci 2 GB jest poważnym obciążeniem. Aby ustalić bieżące zużycie pamięci, wpisz about:memory w polu adresu. Kliknij przycisk Measure. Wartość na samej górze (tuż obok wpisu 100%) podaje obszar pamięci RAM, który zajmuje przeglądarka.

Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Na życzenie Firefox podaje bieżące obciążenie pamięci.

W komputerze o skromnych zasobach RAM lub przy dużym obciążeniu pamięci (przekraczającym 700 MB) warto zbadać włączone rozszerzenia. Stosowne zestawienie uzyskasz rozszerzeniem About-Addons-Memory. Wpisz about:addons-memory. Na ekranie pojawi się lista z wyszczególnieniem, ile pamięci pochłaniają poszczególne rozszerzenia. Zapotrzebowanie rzędu kilkudziesięciu megabajtów leży w granicach normy, lecz kilkaset megabajtów wskazuje na wyciek pamięci w rozszerzeniu. Warto je wyłączyć i poczekać, aż autorzy udostępnią poprawioną wersję.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Najlepsze rozszerzenia do Microsoft Edge
Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

W razie problemów z Firefoksem wystarczy go zresetować z poziomu tego menu. Ponowne instalowanie zazwyczaj nie jest konieczne.

Reset Firefoksa

Gdy zdarzy ci się całkowicie sparaliżować Firefoksa (np. błędnymi ustawieniami na stronie konfiguracyjnej about:config), wcale nie musisz go ponownie instalować. Resetując przeglądarkę, przywrócisz ustawienia domyślne, odrzucisz wszystkie dodatki i utworzysz nowy profil użytkownika. Dane użytkownika takie jak zakładki, historia odwiedzanych witryn, zgromadzone hasła, dane formularzy i pliki cookie pozostaną w kopii zapasowej. Firefox zaimportuje je po restarcie do nowego profilu. Aby zresetować przeglądarkę, wskaż menu Otwórz menu | Pomoc | Informacje dla pomocy technicznej, kliknij przycisk Zresetuj program Firefox i potwierdź tę czynność. Po dłuższej chwili Firefox uruchomi się ponownie z nowym profilem i wczyta zapisane dane użytkownika. Teraz możesz usunąć folder ze starym profilem.

Więcej przydatnych porad do Firefoksa zamieszczamy w materiałach "Firefox, Chrome, Internet Explorer - najlepsze porady do przeglądarek internetowych", "Tajniki przeglądarek - porady do Chrome’a, Firefoksa i Internet Explorera" i "Optymalne wykorzystanie przeglądarek internetowych - jak wycisnąć więcej z Chrome’a, Firefoksa i Internet Explorera"