Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Rozszerzenia to jedna z podstawowych zalet Firefoksa – a zarazem jego pięta achillesowa, bo nieporadne dodatki mogą rozłożyć przeglądarkę na łopatki. Podpowiadamy, jak przywrócić sprawne działanie Firefoksa, gdy odmawia posłuszeństwa.


Rozszerzenia – im mniej, tym lepiej

Większość dostępnych dodatków jest tworzona przez hobbystów. Mozilla Foundation zapewnia ogólną dokumentację deweloperską i zalecenia dotyczące stosowania konkretnych metod. Nawet optymalnie zaprogramowane rozszerzenia mają znaczny wpływ na wydajność przeglądarki. Dodatki do blokowania reklam, które wczytują do pamięci obszerne listy filtrujące i stosują je podczas wizualizowania stron, spowalniają Firefoksa. To samo dotyczy rozszerzeń deweloperskich analizujących strukturę stron, CSS i skrypty Javy. Internauci godzą się na niższą wydajność w zamian za większą funkcjonalność. Jednak nie powinni obarczać przeglądarki zbyt dużą kolekcją rozszerzeń. Sprawdzaj kilka razy do roku, czy potrzebujesz wszystkie elementy wyszczególnione w rubryce Otwórz menu | Dodatki | Rozszerzenia.

Rozszerzenia, choć przydatne, znacznie obniżają wydajność przeglądarki. Dlatego warto regularnie porządkować ich listę.

Rozszerzenia, choć przydatne, znacznie obniżają wydajność przeglądarki. Dlatego warto regularnie porządkować ich listę.

Specjalne rozszerzenia deweloperskie takie jak Firebug, których używasz okazjonalnie w celu testowania i analizowania witryn, możesz wyłączyć i stosować tylko w razie potrzeby. Lepiej nie stosować kilku równocześnie filtrów reklamowych takich jak Adblock Plus i Ghostery. Zamiast tego warto wybrać jedno narzędzie i dostosować reguły filtrowania. Lista EasyPrivacy chroni przed pikselami zliczającymi i śledzeniem.

Aby wyłączyć krnąbrne rozszerzenia, trzeba uruchomić Firefoksa w trybie awaryjnym.

Aby wyłączyć krnąbrne rozszerzenia, trzeba uruchomić Firefoksa w trybie awaryjnym.

Tryb awaryjny – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Gdy Firefox odmawia posłuszeństwa po zainstalowaniu lub zaktualizowaniu rozszerzenia, skorzystaj z trybu awaryjnego. Pozwala uruchamiać przeglądarkę z wyłączonym kompilatorem JIT JavaScriptu, bez przyspieszania sprzętowego i jakichkolwiek rozszerzeń. Aby go przywołać, przytrzymaj naciśnięty klawisz [Shift] podczas klikania ikony Firefoksa. Alternatywnie wskaż menu Otwórz menu | Pomoc | Uruchom ponownie z wyłączonymi dodatkami. Pojawi się okno dialogowe z przyciskiem Uruchom w trybie awaryjnym. Teraz możesz wyłączyć lub odinstalować problematyczne rozszerzenia.

Wtyczki to zupełnie inna kategoria dodatków. Pełnią funkcję pośredników między przeglądarką i zewnętrznym oprogramowaniem takim jak Adobe Flash czy Java. Są wyszczególnione w menu Otwórz menu | Dodatki | Wtyczki. Tryb awaryjny nie ma na nie wpływu, bo działają poza Firefoksem. Możesz je wyłączyć bez konieczności uaktywniania tego trybu.

Wtyczki można wyłączać bez konieczności przywoływania trybu awaryjnego.

Wtyczki można wyłączać bez konieczności przywoływania trybu awaryjnego.