Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Rozszerzenia to jedna z podstawowych zalet Firefoksa – a zarazem jego pięta achillesowa, bo nieporadne dodatki mogą rozłożyć przeglądarkę na łopatki. Podpowiadamy, jak przywrócić sprawne działanie Firefoksa, gdy odmawia posłuszeństwa.


Rozszerzenia – im mniej, tym lepiej

Większość dostępnych dodatków jest tworzona przez hobbystów. Mozilla Foundation zapewnia ogólną dokumentację deweloperską i zalecenia dotyczące stosowania konkretnych metod. Nawet optymalnie zaprogramowane rozszerzenia mają znaczny wpływ na wydajność przeglądarki. Dodatki do blokowania reklam, które wczytują do pamięci obszerne listy filtrujące i stosują je podczas wizualizowania stron, spowalniają Firefoksa. To samo dotyczy rozszerzeń deweloperskich analizujących strukturę stron, CSS i skrypty Javy. Internauci godzą się na niższą wydajność w zamian za większą funkcjonalność. Jednak nie powinni obarczać przeglądarki zbyt dużą kolekcją rozszerzeń. Sprawdzaj kilka razy do roku, czy potrzebujesz wszystkie elementy wyszczególnione w rubryce Otwórz menu | Dodatki | Rozszerzenia.

Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Rozszerzenia, choć przydatne, znacznie obniżają wydajność przeglądarki. Dlatego warto regularnie porządkować ich listę.

Specjalne rozszerzenia deweloperskie takie jak Firebug, których używasz okazjonalnie w celu testowania i analizowania witryn, możesz wyłączyć i stosować tylko w razie potrzeby. Lepiej nie stosować kilku równocześnie filtrów reklamowych takich jak Adblock Plus i Ghostery. Zamiast tego warto wybrać jedno narzędzie i dostosować reguły filtrowania. Lista EasyPrivacy chroni przed pikselami zliczającymi i śledzeniem.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Najlepsze rozszerzenia do Microsoft Edge
Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Aby wyłączyć krnąbrne rozszerzenia, trzeba uruchomić Firefoksa w trybie awaryjnym.

Tryb awaryjny – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Gdy Firefox odmawia posłuszeństwa po zainstalowaniu lub zaktualizowaniu rozszerzenia, skorzystaj z trybu awaryjnego. Pozwala uruchamiać przeglądarkę z wyłączonym kompilatorem JIT JavaScriptu, bez przyspieszania sprzętowego i jakichkolwiek rozszerzeń. Aby go przywołać, przytrzymaj naciśnięty klawisz [Shift] podczas klikania ikony Firefoksa. Alternatywnie wskaż menu Otwórz menu | Pomoc | Uruchom ponownie z wyłączonymi dodatkami. Pojawi się okno dialogowe z przyciskiem Uruchom w trybie awaryjnym. Teraz możesz wyłączyć lub odinstalować problematyczne rozszerzenia.

Wtyczki to zupełnie inna kategoria dodatków. Pełnią funkcję pośredników między przeglądarką i zewnętrznym oprogramowaniem takim jak Adobe Flash czy Java. Są wyszczególnione w menu Otwórz menu | Dodatki | Wtyczki. Tryb awaryjny nie ma na nie wpływu, bo działają poza Firefoksem. Możesz je wyłączyć bez konieczności uaktywniania tego trybu.

Rozszerzenia do Firefoksa – porady na wypadek awarii

Wtyczki można wyłączać bez konieczności przywoływania trybu awaryjnego.