Rynek hostingowy w Polsce: ewolucja, zamiast rewolucji

Rewolucji nie było. Firmy home.pl i nazwa.pl postawiły na odświeżenie swojej oferty serwerów wirtualnych. Największym wygranym wydaje się być jednak zenbox.pl, który ze swoim nowatorskim modelem rozliczeń zdobywa kolejnych klientów w blogosferze. Sprawdziliśmy, co takiego wydarzyło się w ostatnim roku na rynku hostingowym w Polsce?


Ostatnie miesiące przyniosły kilka nowości w ofercie serwerów wirtualnych. Na odświeżenie swojej oferty hostingowej zdecydowały się m.in. home.pl i nazwa.pl. Ten pierwszy wprowadził na rynek nowe plany hostingowe Business Cloud. Oferta ta obejmuje razem cztery warianty serwerów – dwa z linii ekonomicznej (Business Web, Business Starter) oraz dwa profesjonalne (Business Cloud Server, Business Cloud Unlimited).

Rynek hostingowy w Polsce: ewolucja, zamiast rewolucji

Active.office lajt to zmodyfikowana wersja menedżera Active.office dedykowana dla urządzeń mobilnych.

Business Cloud od home.pl

Nową rodzinę serwerów wirtualnych od home.pl charakteryzuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Ochroną antywirusową objęte są skrzynki poczty e-mail oraz wszystkie pliki na serwerze. Do dyspozycji klientów oddano również nowe, rozszerzone mechanizmy zarządzania backupem danych Użytkownik ma stały dostęp do kopii zapasowych stron www i baz danych, dzięki czemu może samodzielnie przywracać utracone dane, bez potrzeby kontaktu z administratorem. Dostęp do kopii jest możliwy przez protokół FTP, a w przypadku pakietów profesjonalnych - również przez SSH.

Zobacz również:

  • Bezpieczny i stabilny hosting z SSL to podstawa dobrze prosperującej witryny
  • Awaria w OVH - użytkownicy zgłaszają problemy! [Aktualizacja]

Klienci, którzy wybiorą jeden z planów profesjonalnych, mogą od teraz przechowywać swoje dane także w bazie Microsoft SQL Server. To doskonała wiadomość dla tych, którzy dotychczas swoje projekty opierali głównie na MySQL i PostgreSQL. W przypadku Business Cloud Server masz do dyspozycji jedną bazę Microsoft SQL Server, i dwie bazy w planie Business Cloud Unlimited, o rozmiarze 1 GB każda. Zarządzanie tymi bazami możliwe jest za pomocą narzędzia myLittleAdmin.

Dodajmy, że w ofercie home.pl nadal dostępne są serwery Windows pozwalające na uruchamianie dynamicznych stron pisanych w ASP i ASP.NET i korzystających z baz danych Microsoft SQL Server i Microsoft Access.

Active Mini w nazwa.pl

Na odświeżenie swojej oferty hostingowej zdecydowała się również nazwa.pl. Firma twierdzi, że wprowadzone zmiany są efektem sugestii klientów. Paleta serwerów wirtualnych została rozszerzona o podstawowy pakiet Active Mini w cenie 300 zł rocznie. W ramach usługi otrzymasz 50 GB przestrzeni dyskowej, możliwość założenia do 25 kont e-mail oraz nielimitowany transfer danych.

Rynek hostingowy w Polsce: ewolucja, zamiast rewolucji

Active.office dołączany do serwerów Active w nazwa.pl łączy w sobie funkcje webowego klienta poczty (webmail), menedżera kontaktów, kalendarza i listy zadań.

W pozostałych planach hostingowych zwiększeniu uległy dostępna powierzchnia dysku oraz parametry (moc) serwera. W Active Biznes (dawny Active) pojemność dysku urosła z 50 GB do 100 GB. W Active Pro masz nawet 200 GB na swoje strony i skrzynki poczty e-mail, z kolei w planie Active Max przestrzeń dyskowa jest nielimitowana.

Od teraz strony internetowe publikowane w nazwa.pl ładują się szybciej. To efekt dwukrotnego (i więcej) zwiększenia dostępnej pamięci RAM dla każdego z serwerów wirtualnych. W przypadku serwerów Active Pro i Active Max rozmiar dostępnej dla klienta pamięci wynosi teraz 256 MB.

Hosting w 1&1

W 2014 rok z nową ofertą wkroczyła również firma 1&1 Internet. Nowe pakiety hostingowe dostępne są w czterech wariantach: Starter, Basic, Unlimited oraz Unlimited Plus. Najtańszy kosztuje niespełna 120 zł rocznie. Za pakiet Unlimited Plus zapłacisz 838,80 zł rocznie. Dwa najdroższe pakiety charakteryzuje brak limitu powierzchni oraz transferu danych. W pakiecie z hostingiem otrzymasz domenę .pl gratis przez cały czas opłacania usługi.