SSD vs SSHD - które rozwiązanie wybrać?

Zastanawiasz się, który typ pamięci masowej będzie najlepszy dla Twojego komputera PC lub laptopa? Wyjaśniamy zalety i wady dysków SSD i SSHD. Po przeczytaniu dowiesz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie.


Jeżeli szukasz nowego dysku lub kupujesz nowy komputer stacjonarny bądź laptopa, musisz wybrać odpowiednią ilość oraz typ pamięci masowej.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Wyjaśniamy różnice pomiędzy dyskami SSD, a SSHD i podpowiadamy, które rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

Czym jest dysk SSHD?

Oznaczenie SSHD to skrót od solid-state hybrid drive. Oznacza to, że mamy do czynienia z hybrydowym dyskiem półprzewodnikowym. W środku takiego rozwiązania znajdziemy tradycyjny talerzowy dysk twardy HDD oraz niewielką ilość szybszej pamięci. Najczęściej jest to dysk SSD wykonany z chipów pamięci zamiast wirujących talerzy, które znajdują się w tradycyjnych dyskach HDD.

Dysk SSHD nazwany został dyskiem hybrydowym, ponieważ w jego wnętrzu znajdziemy zarówno dysk twardy HDD, jak i dysk SSD (solid state drive). Urządzenie to jest wykrywane w systemie jako pojedynczy nośnik pamięci, a mały dysk SSD znajdujący się w środku wykorzystywany jest do tymczasowego przechowywania najczęściej używanych plików, aby przyśpieszyć czas dostępu, jaki potrzebny jest do ich otwarcia. Wszystkie inne dane zapisywane i przechowywane są na pojemnym, ale wolniejszym dysku talerzowym.

Obecnie w sklepach znajdziesz dyski SSD wykorzystujące dwa typy złączy - wolniejsze SATA oraz szybsze NVMe. Dyski SSHD ze względu na swoją konstrukcje są bardzo podobne z wyglądu do zwykłych dysków talerzowych. Wykorzystują również to samo złącze - SATA III ( 6 gigabitów) do połączenia z komputerem PC lub laptopem.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

NVMe to najnowszy standard. Przykładowy dysk znajduje się z prawej strony powyższego obrazka. Dyski wykorzystujące interfejs NVMe są znacznie węższe od tradycyjnych dysków talerzowych. Również ich masa jest sporo mniejsza. Ten typ pamięci masowej wkładany jest do gniazda M.2 w komputerze PC lub laptopie oferującym obsługę NVMe. Interfejs NVMe wykorzystują wydajniejsze dyski SSD.

Podstawowe modele w dalszym ciągu korzystają ze złącza SATA, dzięki czemu mogą być używane nawet w kilku letnim komputerze.

Dysk SSHD, tak jak już wyżej wspominaliśmy dostępne są tylko i wyłącznie w formacie SATA. Znaczna większość pamięci SSHD posiada rozmiary typowe dla laptopów określane jako 2,5". Musisz jednak zwrócić uwagę na wysokość. Istnieją dyski posiadające 9,5 mm wysokości oraz niższe 7 mm. Niektóre dyski SSHD nadal występują w rozmiarze 9,5 mm, co oznacza, że nie będą pasowały do każdego laptopa. Każdy dysk SSHD podłączysz do komputera stacjonarnego, ale możesz potrzebować adaptera na dysk 3,5". Domyślnie komputery stacjonarne wykorzystują większe dyski. Dużo nowszych obudów do komputerów PC posiada dedykowaną zatokę na dysk o rozmiarze 2,5".

Czy dysk SSHD jest lepszy od SSD?

Ceny dysków SSD ostatnimi czasy znacząco spadły. Obecnie nośnik o pojemności 250 GB, która jest w zupełności wystarczająca na system, aplikacje oraz podstawowe dokumenty dla większości użytkowników zapłacimy niecałe 200 zł. W tej cenie spokojnie znajdziemy wydajny model renomowanej firmy z interfejsem SATA. Jeżeli dobrze się postaramy znajdziemy również podstawowe modele na NVMe, które będą miały sporo wyższą wydajność. Pamiętać musisz jednak, że jedynie nowe konstrukcje obsługują ten typ pamięci masowej. Nośnik SSD o pojemności 480 GB-512 GB uda nam się zakupić w okolicach 300 zł. Podobnie, jak w przypadku mniejszych dysków znajdziemy również pamięci wykorzystujące interfejs NVMe. Dysk SSD o pojemności 1 TB to już wydatek rzędu 500-600 zł za model z interfejsem SATA. Szybsze dyski NVMe są jeszcze droższe.

Dyski SSHD oferują lepszy stosunek ceny do pojemności. Za mniej niż 300 zł zakupisz 1 TB dysk SSHD z interfejsem SATA III. Model posiadający pojemność 2 TB to wydatek niespełna 500 zł. Dyski te oferują spora ilośc przestrzeni na dane, ale musisz pamiętać, że nawet pomimo zastosowania dodatkowego dysku SSD o małej pojemności rozwiązanie to jest zauważalnie wolniejsze od dysków półprzewodnikowych. Wydajności dysków SSHD znacznie bliżej do tej, jaką znamy z dysków HDD. Mimo wszystko jest to najlepszy kompromis, jeżeli chcesz zachować równowagę pomiędzy przestrzenią dyskową, a wydajnością w przypadku, gdy nie możesz pozwolić sobie na konfigurację dwudyskową.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Dysk SSHD jest wolniejszy niż dysk SSD wykorzystujący złącze SATA, ale nadal jest szybszy od klasycznych dysków HDD. Zasadniczo, jeżeli chcesz posiadać dużą ilość pamięci masowej w rozsądnej cenie dysk SSHD jest dobrym wyborem. Jeśli zależy Ci na wydajności nie zastanawiaj się i wybierz dysk półprzewodnikowy SSD.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie konfiguracji dwudyskowej. Możesz wtedy pozwolić sobie na zakup dysku SSD o pojemności do 250 GB, aby zainstalować na nim system operacyjny, często używane programy oraz pliki, do których chcesz mieć szybki dostęp, a gry, zdjęcia, muzykę i filmy przechowywać na znacznie wolniejszym, ale dużo pojemniejszym dysku HDD. Niestety rozwiązanie to ma również swoje wady. Główną z nich jest problem z implementacją takiego rozwiązania w laptopach. Jest to możliwe tylko gdy posiadasz spory komputer do gier lub model biznesowy. Mimo wszystko nawet posiadając taki komputer nie zawsze może on oferować możliwość zastosowania konfiguracji dwudyskowej. W przypadku ultramobilnych laptopów z matrycami o przekątnej 14 cali lub mniejszych konfiguracje dwudyskowe są bardzo rzadko spotykane. Jeżeli uda Ci się znaleźć taki komputer najprawdopodobniej będzie on posiadał dwa dyski SSD.

Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w dużej mierze od tego, jaki komputer posiadasz lub kupujesz.

Odpowiedni wybór do laptopa

W przypadku laptopów tak, jak wcześniej wspomnieliśmy będziesz miał do dyspozycji prawdopodobnie tylko jeden slot na pamięć masową. Jeżeli chcesz zachować wysoką wydajność i płynność pracy kup komputer z mniej pojemnym dyskiem SSD. Jeżeli potrzebujesz dużej ilości pamięci masowej możesz wybrać model z wbudowanym dyskiem SSHD, ale mamy dla Ciebie lepsze rozwiązanie. Możesz połączyć zalety dysku SSD oraz SSHD kupując laptopa z dyskiem SSD oraz zewnętrzny dysk twardy HDD, na którym będziesz mógł przechowywać swoje pliki.

Dyski SSHD mimo inteligentnych rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie wydajności i przechowywanie często używanych plików w pamięci półprzewodnikowej i tak są o 2-3 razy wolniejsze od dysków SSD wykorzystujących interfejs SATA.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Jeżeli zdecydujesz się na zakup dysku SSHD pamiętaj, aby upewnić się wcześniej, że zmieści się on w Twoim laptopie. Przed zamówieniem sprawdź, czy wybrany model będzie pasował do Twojego laptopa. Niektóre ultraprzenośne notebooki nie posiadają żadnego złącza na dysk twardy 2,5" i wykorzystują dysków M.2 lub microSATA w rozmiarze 1,8".

Odpowiedni wybór do komputera stacjonarnego

W przypadku stacjonarnego komputera masz dużo większe możliwości. Większość jednostek posiada miejsce na wiele dysków, więc nie musisz stosować rozwiązań typu SSHD. To właśnie z tego powodu dyski hybrydowe tworzone są głównie w rozmiarze 2,5 cala stosowanym w komputerach przenośnych. Wiele nowych komputerów PC, które możesz zakupić już w standardzie oferuje dysk SSD, jak i wolniejszy dysk talerzowy HDD. W takiej konfiguracji system operacyjny (najczęściej Windows) instalowany jest na nośniku półprzewodnikowym o mniejszej pojemności zazwyczaj wynoszącej od 120 GB do 250 GB. Dysk twardy HDD wykorzystywany jest jako magazyn danych, które nie wymagają szybkiego nośnika danych. Przechowywać tam możesz Twoje zdjęcia, filmy, muzykę i wiele innych rzeczy.

Źródło: Macworld

Źródło: Macworld

Zaletą dysków SSHD zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach jest brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania i konfiguracji. Nośnik sam decyduje, gdzie przechowywać Twoje pliki, aby zapewnić jak największą wydajność działania.

Jeżeli uważasz, że dysk SSHD nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie sprawdź nasze porównanie dysków talerzowych HDD z półprzewodnikowymi dyskami SSD.