Safari - wyczyść pamięć podręczną skrótem klawiszowym [PORADNIK]

Od czasu do czasu warto wyczyścić pamięć podręczną w naszej przeglądarce. Posiadacze komputerów Mac mogą łatwo wyczyścić przeglądarkę Safari z wykorzystaniem skrótu klawiszowego. Szkoda, że mało kto o nim wie. Sprawdź, jak przyśpieszyć proces kasowania pamięci podręcznej w przeglądarce Safari na komputerach Mac.


Zdecydowana większość posiadaczy sprzętu Apple korzysta z dostarczonej wraz z systemem operacyjnym przeglądarki Safari. Oprogramowanie to dostępne jest niezależnie od rodzaju sprzętu, jaki posiadamy. Safari uruchomimy na smartfonie, tablecie czy komputerze.

Safari na macOS Big Sur

Safari na macOS Big Sur

W dzisiejszym materiale zajmujemy się komputerową wersją przeglądarki Safari, która dostępna jest na urządzeniach z systemem operacyjnym macOS.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [sierpień 2021]
  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]

Pliki cache odnoszą się do zawartości przeglądarki, która jest skrzętnie schowana przed użytkownikiem. Rozwiązanie to ma uniknąć skomplikowanych obliczeń po otwarci strony. Dzięki plikom cache witryny otwierają się szybciej, ponieważ nie trzeb pobierać całej zawartości.

Niestety w przypadku, gdy korzystamy z naszego komputera przez wiele miesięcy zgromadzimy w pamięci mnóstwo plików cache. Paradoksalnie spowoduje to spowolnienie pracy komputera. Dodatkowo stara pamięć cache czasami powoduje problem z wyświetlaniem się witryn po ich aktualizacji lub zmianie layouty.

Z tych właśnie powodów czasami warto wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Użytkownicy Safari mają ułatwione zadanie - przeglądarka pozwala na szybkie czyszczenie pamięci podręcznej.

Czyszczenie pamięci podręcznej w Safari - dwa proste sposoby

Apple zaimplementowało w Safari dwa sposoby na wyczyszczenie pamięci podręcznej. Poniżej pokazujemy jak z nich skorzystać.

1. Wyczyść pamięć podręczną Safari z wykorzystaniem skrótu klawiszowego

Na początek zaczynamy od szybszej i prostszej metody. Aby wyczyścić pamięć podręczną w przeglądarce safari wystarczy nacisnąć i przytrzymać na klawiaturze przyciski Command + Alt + E.

2. Wykorzystanie klasycznej metody z menu kontekstowym

Alternatywnie możemy wykorzystać klasyczną metodę, która jest nieco dłuższa, ale nadal zajmie nam zaledwie kilkadziesiąt sekund.

  • Uruchom przeglądarkę Safari
  • Otwórz Preferencje klikając Safari na pasku górnym (możesz wykorzystać skrót Command + ,)
  • Przejdź do zakładki Prywatność
  • Wybierz Zarządzaj danymi witryn
  • Wybierz Usuń wszystko
Otwieranie Preferencji w Safari

Otwieranie Preferencji w Safari

Z tego poziomu możesz również wyczyścić pamięć podręczną danej witryny.

Czyszczenie plików pamięci podręcznej w Safari

Czyszczenie plików pamięci podręcznej w Safari

To wszystko, co musisz zrobić. Jak widać czyszczenie danych pamięci podręcznej z przeglądarki Safari na komputerach Mac nie jest zbytnio skomplikowane.

Korzystasz z Safari? Sprawdź najlepsze rozszerzenia dla tej przeglądarki.