Samsung Galaxy S5, LG G3 czy Sony Xperia Z2 ? Który smartfon jest lepszy?

Pojedynek pomiędzy najbardziej zaawansowanymi smartfonami Sony, Samsunga i LG pokazuje jak różne mogą być koncepcje budowy flagowego smartfona. Chociaż wszystkie korzystają z identycznej platformy Snapdragon 801 to są jednak bardzo różne. LG G3 ma świetny ekran QuadHD IPS i dopracowany aparat fotograficzny z laserowym autofocusem. Xpieria Z2 oferuje wodoszczelną obudowę i genialną stylistykę, która sprawia, że od razu wpada w oko. Samsung S5 wykorzystuje całkowicie innego rodzaju ekran AMOLED.


Runda 1. Obudowa

Smartfon LG chociaż wygląda jak metalowy to wykonany jest z lekkiego i bardzo trwałego poliwęglanu i ma zaokrąglony profil. To funkcjonalna konstrukcja, na której nie są widoczne drobne ryski czy odciski palców. Smartfon Sony ma aluminiowy szkielet i boki wykończone na wysoki połysk. Wygląda bardzo fajnie, ale widoczne są na nim odciski palców. Samsung Galaxy S5 ma charakterystyczną srebrną ramkę na brzegach obudowy. Obudowa nie jest wykończona na wysoki połysk a tylna klapka wyłożona jest materiałem, który minimalizuje ryzyko porysowania. Wygląda świetnie jest też praktyczna i trwała.

Wybieramy najlepszy smartfon z Androidem. Wybierzcie i Wy

Samsung S5 ma szerokość 72,5 mm, Sony Xperia Z2 - 73,3 mm, a LG G3 jest tylko o nieznacznie szerszy (74,6 mm). Różnice w długości obudowy pomiędzy LG G3 (146,8 mm) a Sony są minimalne (146,8 mm). Wyróżnia się za to Samsung, który jest o prawie pół centymetra krótszy (142 mm). Podsumowując smartfon Samsunga jest najmniejszy, ale to żaden wyczyn bo dysponuje najmniejszym ekranem. Pochwalić należy za to LG, w którym zastosowanie większego ekranu nie wpłynęło znacząco na zwiększenie rozmiarów smartfona. Co istotne ma on niższą wagę (149 g) od Xpierii Z2 (163 g).

Smartfony LG i Samsunga mają ściąganą tylną klapkę, Sony nie ma takiej możliwości dlatego gniazdo do karty SIM ma z boku obudowy. W LG czytnik kart SIM znajduje się pod baterią. Cechą charakterystyczną smartfona Sony są zaślepki umieszczone na prawie każdym gnieździe, które uszczelniają całą konstrukcję. Jedynie gniazdo słuchawkowe nie jest w nie wyposażone. Dzięki nim i wodoszczelnej konstrukcji obudowy Sony bez problemów znosi zanurzenie w wodzie o głębokości 1,5 metra przez pół godziny (IP58). Można nawet nim robić zdjęcia pod wodą. LG G3 nie ma niestety takiej funkcjonalności. Samsung bardziej się postarał i uszczelnił obudowę, która jest całkowicie odporna na kurz i można ją zanurzać w wodzie o głębokości metra (IP67). Smartfony LG i Sony mają wbudowane gniazdo mini USB 2.0, Samsung ma nowocześniejszy interfejs USB 3.0.

Werdykt

Wszystkie smartfony są starannie wykonane i świetnie wyglądają. LG G3 łączy prostotę z elegancją a przy tym zaskakuje niezwykle cienką ramką ekranu. Jednak wodoszczelne obudowy Sony i Samsunga są wg nas bardziej funkcjonalne. S5 co prawda nie jest tak szczelny jak smartfon Sony, ale ma odpinaną klapkę, jest mniej podatny na porysowania i o 20 gram od niego lżejszy. Dlatego według nas powinien dostać taką samą liczbę punktów jak Xperia Z2. Ostatecznie Sony i Samsung zajęły pierwsze miejsce za co otrzymują po 3 pkt, natomiast nieco gorszy okazał się LG G3 (2 pkt).