Serwer FTP jako folder w Eksploratorze (Windows XP/Vista)

Jeśli jesteś operatorem bloga lub witryny internetowej, musisz często wgrywać pliki do serwera FTP. Robi się to za pomocą specjalnego klienta FTP. Jednak za pomocą pewnej sztuczki możesz utworzyć dysk FTP w Eksploratorze Windows i korzystać z niego jak ze zwyczajnego foldera lokalnego. I wszystko przy użyciu wewnętrznych narzędzi systemu Windows.

Stosowne czynności zademonstrujemy na przykładzie Windows XP, jednak w podobny sposób możesz to wykonać również w Windows Viście. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Moje miejsca sieciowe na pulpicie lub w menu Start i wskaż polecenie Mapuj dysk sieciowy. Na ekranie pojawi się okno dialogowe. Nie wpisuj w nim nic, lecz kliknij odnośnik Zapisz się, aby uzyskać magazyn online lub połącz się z serwerem sieciowym. Zostanie wyświetlony Kreator dodawania miejsca sieciowego.

Zakładanie foldera FTP. Zastosuj się do wskazówek kreatora. W pierwszym oknie kliknij przycisk Dalej. W drugim zaznacz Wybierz inną lokalizację sieciową i potwierdź przyciskiem Dalej. W trzecim oknie wpisz adres swojego serwera FTP, poprzedzając go łańcuchem ftp:// (np. ftp://ftp.mojserwer.pl). Potwierdź przyciskiem Dalej. Jeśli do zalogowania na serwerze jest potrzebna określona nazwa użytkownika, usuń zaznaczenie pola wyboru Zaloguj anonimowo i wpisz nazwę użytkownika w polu tuż obok. Po kolejnym kliknięciu przycisku Dalej wpisz dowolną nazwę, pod którą twój folder FTP ma figurować w oknie Moje miejsca sieciowe. W ostatnim oknie kreator poinformuje cię o pomyślnym utworzeniu nowego miejsca sieciowego. Kliknij przycisk Zakończ, aby otworzyć folder i nawiązać połączenie z serwerem FTP.

Zapamiętywanie haseł. Jeśli serwer FTP wymaga hasła, poprosi o jego podanie. Okno dialogowe zaoferuje możliwość zapisania hasła, abyś nie musiał wpisywać go za każdym razem przy następnych połączeniach. Zalecamy to zrobić tylko w wypadku, gdy z Twojego systemu nie korzysta nikt inny. W przeciwnym razie uzyska dostęp do twoich zasobów na serwerze FTP.

Nowy folder znajdzie się w oknie Moje miejsca sieciowe. Możesz wykonywać w nim wszystkie operacje niczym w folderach lokalnych - tworzyć pliki i podfoldery, kopiować je, przemieszczać, usuwać itd. Gdy folder FTP przestanie ci być potrzebny, wystarczy zaznaczyć go i usunąć.