Serwery Minecraft - jak założyć własny serwer?

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, której nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Produkcja ta sporą część swojej popularności zawdzięcza możliwości gry wieloosobowej, która odbywa się na serwerach. A jak zrobić własny serwer Minecraft? Wyjaśnimy to w tym poradniku.


Własny serwer Minecraft - od tego trzeba zacząć

Wszystkie serwery Minecraft wymagają specjalistycznego oprogramowania, które jest całkowicie darmowe. Można pobrać je z oficjalnej strony gry. Pobranie jest zarazem zgodzeniem się na warunki umowy (EULA) pomiędzy licencjodawcą (Minercaft) a użytkownikiem końcowym (czyli Tobą). Niezbędna będzie także najnowsza wersja oprogramowania Java. Aby sprawdzić, którą się posługujesz na swoim komputerze, wejdź na oficjalną stronę oprogramowania - zostanie ona sprawdzona automatycznie. W przypadku Firefoxa w wersji 64-bit, a także niektórych wydań Chrome może to nie być. W takim wypadku możesz po prostu wejść na stronę pobierania i ściągnąc aktualną wersję Javy, a następnie ją zainstalować.

Strona pobierania Javy

Strona pobierania Javy

Aby stworzyć własny serwer Minecraft, zaopatrz się również w Hamachi (to popularna aplikacja do tworzenia sieci VPN, dzięki czemu powstaje wirtualna sieć LAN. Jej użytkownicy mogą w jej obrębie w swobodny sposób wymieniać między sobą pliki i dane), chyba, że posiadasz własne, publiczne IP.

Java

Java

Jak zrobić serwer Minecraft?

Rozpakuj archiwum pobrane ze strony Minecrafta. Powinno mieć w nazwie najbardziej aktualną wersje gry, np. minecraft_server.1.10.2.jar. Możesz przejrzeć zawartość, lecz aby całość ruszyła, otwórz systemowy notatnik i wpisz/wklej do niego:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.jar nogui

pause

Zapisz plik pod dowolną nazwą, ale z rozszerzeniem .bat, np. minecratfserver.bat lub serwer.bat. Parametry Xmx oraz Xms oznaczają, jak wiele pamięci RAM będzie wykorzystane (minimum i maksimum) - w podanym przykładzie to 1024 MB, czyli 1 GB. Dostosuj te parametry do mocy przerobowych swojej maszyny.

Pliki serwera Minecrafta

Pliki serwera Minecrafta

Gotowe? Kliknij dwa razy na stworzony plik. Jeśli w folderze z plikami serwera utworzy się plik tekstowy eula.txt. Otwórz go dowolnym edytorem (np. systemowym Notatnikiem) i zmień eula=false na eula=true. To potwierdzenie zapoznania się z warunkami użytkowania. Jeśli tego nie zrobisz, serwer zamknie się zaraz po uruchomieniu go!

Jak stworzyć serwer Minecraft z Hamachi?

Serwery Minecraft wymagają konfiguracji. Zaloguj się do Hamachi, a następnie wybierz z opcji Utwórz nową sieć (dział Sieć). Wpisz wybrane ID oraz hasło. Aby dołączyć do serwera wpisz adres IP znajdujący się obok przycisku logowania (znajdziesz go też w pliku server.properties - po otwarciu go Notatnikiem przepisz IP z linijki server-ip.). Połączenie powinno odbywać się za pomocą IPv4. Następnie w pliku "server.properties" możesz zmienić IP na IP uzyskane z Hamachi. Wpisz je w server-ip=.

IP serwera

IP serwera

Aby inni gracze dołączyli na Twój serwer Minecraft, muszą znajdować się w tej samej sieci Hamachi. Jak ją znajdą? Podaj im nazwę oraz hasło. Otwórz tryb gry jednoosobowej w Minecraft, wybierz świat przeznaczony do wspólnej zabawy i uruchom go. Gdy tylko będzie gotów, naciśnij ESC i wybierz z opcji Udostępnij w LAN. Wybierz reguły na czas trwania rozgrywki (Tryb gry oraz włączenie bądź wyłączenie komend) i rozpocznij wspólną zabawę.

Udostępnij w LAN

Udostępnij w LAN

Jak zrobic serwer Minecraft w multiplayer?

W głównym oknie gry wybierz Tryb Wieloosobowy, a następnie "Dodaj serwer" lub Link bezpośredni. Skopiuj adres IPv4 z Hamachi i wklej go do okienka adresu serwera wraz z pięcioma adresami portów. Dołącz swój serwer.

Lista dodanych serwerów i opcja dodania nowego

Lista dodanych serwerów i opcja dodania nowego

W sieci znajduje się wiele wideoprzewodników, które pokazują, jak zrobić darmowy serwer Minecraft. Jeśli podczas konfiguracji utkniesz w pewnym momencie, zawsze możesz sprawdzić, na czym polega twój błąd.

Serwery Minecraft

Serwery Minecraft różnią się pomiędzy sobą. Niektóre wyspecjalizowane są w trybie Przygody, inne w Survivalu, jeszcze inne zorientowane są na walki PvP. Tworzone przez miłośników gry wtyczki i silniki oraz nakładki i API, jak Bukkit, Spigot czy Sponge, umożliwiają rozwinięcie skrzydeł na różne sposoby - na przykład dają lepszą ochronę przed hakerami, blokują używanie niektórych komend czy też pozwalają na tworzenie minigier. Ich używanie wymaga jednak od osoby zakładającej serwer pewnego poziomu wiedzy.

Wtyczki Bukkit

Wtyczki Bukkit

Jeśli marzy Ci się większy serwer, wówczas pomyśl o wykupieniu zewnętrznego, na którym będziesz mógł niepodzielnie rządzić i ustanawiać własne reguły zabawy. Ceny za serwery Minecraft różnią się w zależności od wielu czynników, np. możliwej liczby graczy na serwerze, dostępnych GB, itp. Ponieważ ceny te ulegają ciągłym zmianom (często można spotkać promocje lub okazyjne zniżki), nie sposób podać jakiejś stałej "średniej", ale może być to koszt już od nawet kilkunastu złotych miesięcznie do nawet kilkuset. W tym drugim przypadku będzie to wykupienie dużego serwera na naprawdę wielu graczy.

Płatne serwery

Płatne serwery