Serwery NAS dwudyskowe. Jak kupować pamięć masową do domu

Serwery NAS kojarzą się głównie z biznesem i profesjonalnymi zastosowaniami. Tymczasem na rynku dostępny jest ogromny wybór urządzeń skierowanych do użytkowników indywidualnych. Pozwalają one na efektywne i przyjemne zarządzanie prywatną bazą multimediów, nie rujnując przy tym domowego budżetu.


Nawet domowe urządzenie powinno spełniać kilka podstawowych kryteriów w zakresie wydajności i wyposażenia. Wszystko po to, aby jego wykorzystanie było przyjemne i intuicyjne. Dlatego też nie warto decydować się na najtańsze konstrukcje. Sensownie skonfigurowany serwer NAS będzie kosztował przynajmniej 700 zł (bez dysków). Jednocześnie większość użytkowników zadowoli się maszynami, których cena nie przekroczy 1500 zł. Właśnie w tym przedziale cenowym mieszczą się urządzenia w naszym teście dwudyskowych serwerów NAS do domu.

Serwery NAS dwudyskowe. Czym jest właściwie NAS

Serwer NAS można przyrównać do miniaturowego komputera lub zaawansowanego dysku sieciowego. Jest to urządzenie wyposażone we własny system, którego głównym zadaniem jest przechowywanie danych i kopii zapasowych z komputerów roboczych. Na rynku dostępne są różne warianty serwerów NAS. Przez wzgląd na bezpieczeństwo danych, najpopularniejsze modele to te wyposażone w 2 lub 4 nośniki, pozwalające na tworzenie macierzy RAID przy zachowaniu rozsądnej ceny zakupu. Posiadanie serwera NAS pozwoli zabezpieczyć dane, odciążyć komputery robocze, a także uzyskiwać dostęp do zapisanych mediów z wielu urządzeń – również zdalny.

Zobacz również:

  • Najlepsze drukarki laserowe do domu i małego biura 2023. Przegląd najciekawszych modeli
  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Serwery NAS są zazwyczaj sprzedawane bez dysków. Przez wzgląd na obecność złączy SATA, możliwe jest zainstalowanie niemal dowolnego nośnika. Najlepszym wyborem wydają się być dyski HDD w specjalistycznych wersjach przeznaczonych do pracy z serwerami (np. WD RED czy Seagate IronWolf). Charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością podczas pracy ciągłej.

Serwery NAS dwudyskowe. Domowa baza multimediów

Użytkownicy indywidualni najchętniej używają serwerów NAS w roli urządzeń do przechowywania multimediów. Sprzęt pozwoli na zabezpieczenie domowej bazy zdjęć, filmów oraz plików muzycznych. Ponadto większość NAS-ów ma specjalne oprogramowanie umożliwiające efektywne transkodowanie i strumieniowanie treści multimedialnych. Pracę domowego serwera NAS można wiec w pewnym sensie przyrównać do komputera Media Center. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest oglądanie zapisanych filmów na wielu telewizorach i monitorach. Dlatego warto zweryfikować czy upatrzony model obsługuje transkodowanie wideo w stosowanej przez nas rozdzielczości (np. 4K).

Serwery NAS dwudyskowe. Praca w chmurze i monitoring

Niemal każdy dostępny na rynku NAS może służyć jako podstawa do stworzenia prywatnej chmury. Dzięki temu zasoby mogą być odtwarzane bezpośrednio z urządzeń przenośnych, a także zapisywane na nich. Administrator serwera może wedle uznania przyznawać uprawnienia i dostępy dowolnej liczbie użytkowników. Dedykowane aplikacje mobilne pozwalają również na rozszerzenie funkcjonalności NAS-a. Dzięki nim możliwe jest chociażby wykorzystanie smartfona jako pilota multimedialnego do zdalnego sterowania odtwarzaniem multimediów.

Ponadto serwery NAS mogą pracować jako rejestratory wideo, stanowiąc tym samym element domowego systemu monitoringu. W podstawowej, bezpłatnej wersji licencji oprogramowanie do nadzoru ograniczone jest do maksymalnie kilku kamer IP, jednak w domowych warunkach jest to zazwyczaj wystarczające. Mobilne aplikacje i usługi chmurowe pozwolą na bieżące ustawianie i podgląd nagrań wykonywanych w pamięci serwera z poziomu smartfona lub tabletu.

Serwery NAS dwudyskowe. Wydajność i ekonomia

Serwery NAS nie należą do demonów wydajności. Ich sprawna praca jest oparta na optymalizacji procesów pod kątem kilku podstawowych usług. Nawet skromna konfiguracja może zapewnić sprawną pracę podczas operacji zapisu i odczytu danych. Największą bolączką może się okazać odtwarzanie i zapisywanie materiału wideo. Producenci najczęściej korzystają z aplikacji Media Center takich jak KODI. Oferują one ogrom możliwości konfiguracyjnych i dodatkowych opcji pracy, jednakże nie zapewniają takiej optymalizacji jak dedykowane rozwiązania. Szukając rozsądnego serwera NAS, należy zwracać uwagę na urządzenia wyposażone w przynajmniej 1 GB pamięci RAM.

Dobór procesora jest sprawą trudniejszą. W zaawansowanych modelach stosowane są jednostki Intel Pentium lub mocniejsze. Domowe serwery NAS mogą korzystać z Celeronów, Alpine czy Realteków, które zazwyczaj okazują się wystarczające. Wobec szerokiej oferty rynkowej najlepiej unikać urządzeń z egzotycznymi jednostkami oraz takich w których specyfikacji nie określono zastosowanego procesora.

W wyniku zastosowania ekonomicznych podzespołów i dobrej optymalizacji serwery NAS mogą poszczycić się bardzo niskim zapotrzebowaniem prądowym. Moc niezbędna do zasilenia urządzenia tego typu jest zazwyczaj przynajmniej 5 razy niższa od wymaganej przez przeciętny komputer stacjonarny. Dobrym rozwiązaniem jest transferowanie możliwie największej ilości zadań na serwer. Domowy NAS może zarządzać monitoringiem czy pobieraniem P2P wyręczając w tym komputer i zdecydowanie obniżając rachunki za prąd.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: