Serwery do zadań specjalnych
-
- 18.03.2014, godz. 09:12
Platforma e-biznes
W Kei.pl prywatne serwery wirtualne dostarczane są w ramach oferty „Platforma e-biznes”. Jest to połączenie klasycznego hostingu, zarządzanego przez dostawcę i obsługiwanego z poziomu wygodnego panelu zarządzania, z elastycznością i funkcjonalnością serwerów VPS, których zasoby mogą być zwiększane wraz ze rozwojem biznesu.

Dla platform wirtualnych e-biznes oraz serwerów dedykowanych Kei.pl udostępnia panel administracyjny Webas. Pozwala on na wygodne zarządzanie skrzynkami poczty e-mail, konfiguracją serwisów WWW, baz danych i FTP oraz ustawieniami zapory sieciowej.
Na etapie zamawiania usługi sam określisz dostępne zasoby serwera, miejsce na dysku oraz limit transferu danych. W ramach serwera masz możliwość założenia nielimitowanej liczby kont e-mail oraz FTP. Otrzymasz również dostęp do graficznych statystyk strony oraz webowego klienta poczty (webmail). Rozliczenie za usługę odbywa się w cyklu kwartalnym, półrocznym lub rocznym.
Platforma e-biznes w Kei.pl to doskonała propozycja dla osób i firm, które wymagają gwarantowanych zasobów VPS, a jednocześnie nie mają wiedzy ani czasu na samodzielną administrację serwerem internetowym.
Serwery Cloud
Coraz większa grupa dostawców hostingu oferuje serwery VPS, które mogą być dowolnie konfigurowane przez klienta. Sam zdecyduj, ile rdzeni procesora, pamięci RAM oraz powierzchni dyskowej ma mieć twój serwer. Wybierz więcej pamięci RAM, jeśli twoja aplikacja webowa intensywnie korzysta z bazy danych. Jeśli decydujesz się uruchomić serwis społecznościowy lub portal randkowy, potrzebujesz dużej przestrzeni dyskowej, na której użytkownicy będą przechowywać swoje zdjęcia, materiały wideo czy muzykę. Co ważne, zmiana parametrów serwera jest możliwa w trakcie korzystania z usługi.

Na etapie zamawiania serwera Cloud w homecloud.pl możesz określić konfigurację sprzętową maszyny (procesor, RAM, przestrzeń dyskowa), zainstalowany system operacyjny, liczbę adresów IP oraz typ panelu zarządzania.
W 1&1 usługa taka sprzedawana jest pod nazwą Dynamiczny Cloud Serwer i umożliwia uruchomienie serwera VPS na podstawie indywidualnych ustaleń klienta. Najmocniejsza konfiguracja obejmuje sześć rdzeni procesora AMD, z zegarem taktowanym średnio 2,0 GHz na rdzeń, do 24 GB pamięci RAM oraz nawet 800 GB przestrzeni dyskowej. Do wyboru masz system Linux lub Windows z zainstalowanym panelem Parallels Plesk 11.
Zarządzanie serwerami
Serwerem VPS i dedykowanym zarządza się tak samo, jak własnym serwerem zainstalowanym w lokalnej serwerowni. Zasadnicza różnica polega na tym, że wszystkie czynności związane z wdrażaniem i utrzymaniem serwera wykonasz zdalnie.

Panel Direct Admin umożliwia wygodne zarządzanie serwerem internetowym, nawet jeśli nie znasz podstaw administrowania systemem Linux.
Protokół SSH umożliwia zdalny dostęp do powłoki (wiersza poleceń) systemu Linux. Zdalne zarządzanie serwerem w środowisku graficznym możliwe jest z wykorzystaniem usługi VNC (Linux, Windows) oraz Pulpit zdalny (Windows).
Dostawcy hostingu udostępniają niskopoziomowy panel zarządzania, który ułatwia wdrażanie serwera nawet wówczas, gdy nie zainstalowano na nim systemu operacyjnego. Panel dla serwerów dedykowanych w homecloud.pl umożliwia zdefiniowanie macierzy RAID. Instalator obsługuje różne rodzaje RAID, w zależności od liczby dysków w komputerze. Kreator ułatwia i przyśpiesza partycjonowanie dysków, a także wybór i instalację systemu operacyjnego z własnego lub kilku udostępnionych przez dostawcę hostingu obrazów ISO.
Z kolei Parallels Power Panel (PPP) to podstawowe narzędzie do zarządzania serwerami VPS, obsługiwane z poziomu przeglądarki internetowej. Narzędzie to udostępniane jest m.in. przez nazwa.pl i umożliwia zatrzymanie i restart serwera, naprawę i reinstalację systemu operacyjnego, wyświetlenie dzienników zdarzeń oraz historii operacji na VPS-ie. Parallels Power Panel pozwala na zarządzanie procesami i uruchamianymi usługami, a także nawiązanie zdalnego połączenia z serwerem przez protokół SSH.
Dedykowany panel sterowania
Serwerem VPS lub dedykowanym możesz zarządzać również z poziomu panelu sterowania, który usprawnia i upraszcza wykonywanie podstawowych zadań administracyjnych, m.in. definiowanie nowych serwerów WWW, zakładanie skrzynek e-mail pracownikom, zarządzanie rekordami DNS, monitorowanie zasobów serwera itd.
Panel sterowania pozwala zarządzać serwerem w sposób zbliżony do tego, w jaki tworzysz i konfigurujesz usługi na serwerze wirtualnym (hosting współdzielony). Dzięki temu dużą liczbę zaawansowanych zadań administracyjnych wykonasz z poziomu przeglądarki internetowej, bez konieczności samodzielnego konfigurowania systemu i uruchamianych w nim usług sieciowych. Najczęściej wybierane panele sterowania to Parallels Plesk Panel, cPanel, DirectAdmin, ISPConfig oraz WHMCS.

Zarządzanie usługami internetowymi z poziomu panelu cPanel.
VPS: przykładowe oferty
Oferta VPS w IQ.PL obejmuje cztery konfigurację serwerów z pełnym dostępem do powłoki systemu (root VPS) oraz kolejne cztery w wariancie zarządzanym (managed VPS). Przykładowa konfiguracja ROOT 3 obejmuje procesor taktowany zegarem 3,6 GHz, 3 GB gwarantowanej pamięci RAM z opcją jej rozszerzenia o kolejny 1 GB (Vswap) oraz 50 GB przestrzeni dyskowej. W cenie usługi (99 zł miesięcznie) otrzymasz cztery adresy IP do wykorzystania oraz 500 GB miesięcznego transferu danych. Na serwerze zainstalujesz jeden z kilku obrazów dystrybucji Linuksa m.in. CentOS, Debian, Ubuntu i OpenSUSE. Zarządzanie usługą odbywa się przez panel ProVPS dostępny przez przeglądarkę internetową.

Oferta serwerów VPS w IQ.PL. Do wyboru masz aż osiem konfiguracji sprzętowych, w wariancie z administrowaniem i bez niego, w cenie od 49 zł miesięcznie.
W wariancie zarządzanym MANAGED 2 moc serwera wynosi 200% rdzenia procesora (taktowanie zegarem 4,8 GHz), 6 GB gwarantowanej pamięci RAM oraz 150 GB dysku na własne dane. W cenę usługi (379 zł) wliczono 4 godziny miesięcznej administracji serwerem ze strony IQ.PL oraz dostęp do panelu sterowania ProVPS oraz Direct Admin.