Serwery do zadań specjalnych


Serwery dedykowane - przykładowe oferty

Przykładowa konfiguracja serwera dedykowanego, tutaj EASY L G2 w homecloud.pl, obejmuje z kolei czterordzeniowy procesor Intel Xeon E3-1240v4 taktowany zegarem 3,4 GHz, 16 GB szybkiej pamięci RAM DDR3 oraz dwa dyski SATA o pojemności 1 TB każdy. Wynajęcie serwera dedykowanego kosztuje 289,99 zł miesięcznie przy zamówieniu usługi na rok. W cenie tej otrzymasz jeden adres IP do wykorzystania w swoich projektach internetowych.

Oferta serwerów dedykowanych w 1&1 Internet obejmuje aż dziewięć konfiguracji sprzętowych w cenie już od 89,90 przez pierwsze sześć miesięcy (promocja) i 129,90 zł miesięcznie później. Do wyboru masz serwery z procesorami AMD i Intel oraz dyskami SATA i SAS, które mogą być skonfigurowane w macierzy RAID, realizowanej programowo lub sprzętowo.

Polecana konfiguracja serwera XL 6 w 1&1 obejmuje 6-rdzeniowy procesor AMD Hexa-Core, 16 GB pamięci DDR3 ECC oraz dwa dyski twarde SATA o pojemności 1 TB każdy. Serwery podpięte są do szybkiego łącza 100 Mb/s bez limitu transferu. W cenie pakietu otrzymasz możliwość zainstalowania panelu Parallels Plesk 11 dla nieograniczonej liczby domen. Standardowa cena serwera wynosi 399,90 zł miesięcznie dla konfiguracji z systemem Linux oraz 489,80 zł w wariancie z Windows Server 2012 w wersji Standard.

Dodatkowe opcje serwerów dedykowanych

Niektóre oferty serwerów VPS wyróżniają się dodatkowymi opcjami. Oferta OVH.pl obejmuje trzy linie wirtualnych serwerów prywatnych. Rodzina serwerów VPS Classic obejmuje sześć efektywnych kosztowo konfiguracji sprzętowych. Jest to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy przechodzą z klasycznego hostingu na pierwszy, własny serwer internetowy.

Oferta serwerów VPS Low Latency skierowana jest do klientów, którzy uruchamiają usługi i strony internetowe dostępne dla użytkowników na całym świecie. Serwer VPS może działać w jednej z dziewięciu lokalizacji na świecie – czterech centrach danych w Europie (Frankfurt, Madryt, Mediolan, Paryż), kolejnych czterech w USA (Chicago, Dallas, Newark, San Jose) lub w Hong Kongu. Dzięki geolokalizacji serwery VPS są bliżej użytkowników, a strony internetowe otwierają się szybciej.

Z kolei rodzina serwerów Cloud w OVH.pl oferuje wysoką wydajność (dwa lub cztery rdzenie procesora 2,0 GHz, do 16 GB pamięci operacyjnej) oraz niezawodność (wirtualizacja na podstawie oprogramowania VMware ESXi).

Serwery VPS w OVH.pl są chronione przed atakami DDoS. Panel zarządzania WEB OVH umożliwia administrowanie jednym lub wieloma serwerami VPS. Istnieje możliwość przydzielania zasobów serwera według projektów i użytkowników, zgodnie z przypisanymi im zadaniami i uprawnieniami.

Wynajęcie na rok

Najkrótszy okresem wynajęcia serwera dedykowanego to jeden miesiąc. W przypadku zamówienia usługi na rok do dwóch lat ceny maleją nawet o kilkadziesiąt procent. W tym wariancie możesz również liczyć na obniżenie opłaty instalacyjnej do 1 zł. Licencja na oprogramowanie panelu zarządzania, dodatkowa pula adresów IP czy transfer danych z reguły płatne są oddzielnie. W przypadku VPS-ów instalacja nowego serwera jest darmowa.

Serwer w chmurze

Cloud computing to najnowszy trend technologiczny, który wyznacza kierunki rozwoju także w branży hostingowej. Serwer (instancja) w chmurze stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych VPS i serwerów dedykowanych. W porównaniu z tymi usługami, chmura obliczeniowa zapewnia mechanizmy skalowania wydajności (moc procesora, ilość pamięci RAM), szybszy dostęp do pamięci masowej oraz nowy sposób płatności, oparty na rozliczeniu w cyklu godzinowym. Płacisz wyłącznie za wykorzystane zasoby i czas pracy serwera (pay-as-you-go). Usługi w chmurze świadczą światowi giganci tacy jak Amazon EC2, Rackspace, Microsoft Azure oraz polska firma Oktawave.

Serwery uruchamiane w chmurze nazywane są instancjami. Każda taka instancja zapewnia gwarantowaną moc obliczeniową (procesor, pamięć RAM), umożliwiając udostępnianie stron i aplikacji internetowych. Pliki przechowywane są na wydzielonej macierzy dyskowej, która zapewnia szybki dostęp do danych, bez względu na obciążenie dysków przez innych użytkowników, jak w wypadku klasycznych serwerów VPS. Świadczący usługi w chmurze gwarantują nie tylko ilość dostępnej przestrzeni dyskowej, ale również czas dostępu i liczbę operacji na pamięci masowej.

W wypadku typowych VPS-ów możliwość zwiększania mocy serwera ograniczona jest przez fizyczne zasoby maszyny, na której są one uruchamiane. Dodatkowo w chmurze Oktawave udostępniono mechanizm automatycznego skalowania, który dostosowuje moc serwera do aktualnego wykorzystania przydzielonych mu zasobów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: