Serwery do zadań specjalnych

Prowadzisz sklep internetowy, popularny blog lub serwis społecznościowy, któremu z miesiąca na miesiąc przybywa użytkowników? Wybierz serwer VPS, dedykowany lub w chmurze wszędzie tam, gdzie klasyczny hosting współdzielony to za mało.


Serwer wirtualny to podstawowa usługa internetowa świadczona przez operatorów hostingu. W pakiecie otrzymasz miejsce na blog, stronę WWW lub sklep internetowy, komplet skrzynek e-mail dla swoich pracowników oraz możliwość rejestracji własnej domeny. Zasoby fizycznego serwera są współdzielone przez wielu użytkowników, stąd inna nazwa tej usługi - hosting współdzielony.

Wybierz serwer wirtualny, jeśli prowadzisz małą firmę lub dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie w sieci. To doskonała propozycja dla osób i firm, które chcą zaznaczyć swoją obecność w internecie, ale nie zamierzają wydawać na to dużych pieniędzy. Hosting współdzielony ma swoje ograniczenia, których pozbawione są serwery VPS oraz dedykowane.

VPS

Wirtualne serwery prywatne (Virtual Private Server, VPS) stanowią pomost między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Zasoby fizycznego komputera dzielone są na kilka mniejszych maszyn wirtualnych, z których każda działa jak niezależny serwer internetowy.

Dostawca przydziela gwarantowane zasoby serwera VPS, zawsze do dyspozycji użytkownika, oraz dostępne chwilowo, gdy zasoby fizycznego serwera nie są w pełni wykorzystywane.

W taki dynamiczny sposób z reguły przydzielana jest nieużywana pamięć RAM. Na przykład konfiguracja serwera VPS Standard w homecloud.pl obejmuje 2048 MB gwarantowanej pamięci RAM, podwajanej w trybie RAM boost, gdy fizyczny serwer nie jest w pełni obciążony.

Pod względem funkcjonalności wirtualnym serwerom prywatnym znacznie bliżej do serwerów dedykowanych niż klasycznych usług hostingowych. Możesz swobodnie zarządzać serwerem, instalować oprogramowanie oraz uruchamiać i konfigurować własne usługi sieciowe.

Dedykowany na wyłączność

Serwer dedykowany to usługa internetowa, która polega na wynajęciu fizycznego urządzenia (serwera) o ściśle określonej konfiguracji sprzętowej. W odróżnieniu od VPS-u fizyczne zasoby serwera są udostępniane na wyłączność i niewspółdzielone z pozostałymi klientami hostingodawcy.

Wynajęcie serwera dedykowanego stanowi alternatywę dla zakupu sprzętu i inwestycji we własną infrastrukturę IT. Serwer uruchamiany jest w specjalizowanym centrum danych, które zapewnia komputerowi optymalne parametry pracy oraz dostęp do łączy internetowych wielu operatorów. Stworzenie warunków pracy zbliżonych do tych, jakie może zaoferować hostingodawca, wymaga znaczących i nie zawsze uzasadnionych nakładów.

Przykładem może być infrastruktura Centrum Danych Kei.pl, nad którą czuwa zespół wykwalifikowanych specjalistów. Dostęp do serwerowni mają tylko wybrani pracownicy, a wymagany poziom bezpieczeństwa zapewniają również telewizja przemysłowa (CCTV) oraz system gaszenia gazem, który minimalizuje straty w razie pożaru.

W centrum danych utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, która gwarantuje stabilną i wydajną pracę serwerów. Nadmiarowe systemy zasilania gwarantują nieprzerwane działanie komputerów i sieci nawet podczas wielogodzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Do zadań specjalnych

Na serwerze VPS oraz dedykowanym masz możliwość swobodnego zarządzania konfiguracją systemu operacyjnego, zainstalowanym oprogramowaniem oraz uruchamianych w nim usług. Pozwala to w pełni wykorzystać udostępnione zasoby serwera oraz wdrażać funkcjonalności, których nie udałoby się zaimplementować, korzystając ze standardowych bibliotek i narzędzi środowiska hostingu współdzielonego.

Serwery dedykowane stosowane są w projektach internetowych, które wymagają indywidualnego podejścia oraz wysokiej mocy serwera, takich jak duże sklepy internetowe, serwisy społecznościowe, portale randkowe, serwery gier czy portale korporacyjne itd.

VPS stanowi doskonałe rozwiązanie tam, gdzie hosting współdzielony już nie wystarcza, a wynajęcie serwera dedykowanego jest zbyt kosztowne lub niepotrzebne na tym etapie rozwoju biznesu firmy.

Projekty na miarę

W ramach hostingu współdzielonego operator dostarcza w pełni skonfigurowane środowisko do uruchamiania stron internetowych i aplikacji webowych. Serwer wirtualny umożliwia hostowanie stron pisanych w językach PHP, Perl i Pythonie, korzystających ze standardowego zestawu bibliotek i narzędzi. W wypadku „szytych na miarę” projektów internetowych to jednak zdecydowanie za mało.

VPS i serwer dedykowany umożliwia stworzenie środowiska programistycznego do uruchamiania dynamicznych aplikacji webowych pisanych z wykorzystaniem frameworków Django (Python), Ruby on Rails czy Node.js. Konfiguracja systemu, serwera sieci web oraz bazy danych może być indywidualnie dostosowana do potrzeb realizowanego projektu internetowego.

VPS zarządzany

Użytkownik samodzielnie administruje serwerem VPS. Otrzymuje pełny dostęp do konta root, które ma pełne uprawnienia do zarządzania konfiguracją systemu operacyjnego, zainstalowanym na nim oprogramowaniem i usługami.

Wybrani operatorzy hostingu udostępniają serwery VPS w tzw. modelu zarządzanym (managed VPS). Opiekę nad serwerem sprawuje wówczas świadczący usługi. Rozwiązania tego typu nazywane są również hostingiem dedykowanym. Klient otrzymuje gwarantowane zasoby serwera, ale zarządzanie usługami sieciowymi (WWW, poczta, domeny) odbywa się z poziomu panelu administracyjnego, podobnie jak w klasycznym hostingu. Żadna z tych czynności nie wymaga wiedzy z zakresu administracji serwerami Linux lub Windows.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: