Serwisy, które uprzyjemnią ci życie

Przedstawiamy przydatne tematyczne serwisy społecznościowe, które pozwolą nie tylko zdobyć informacje na temat różnych wytworów kultury, ale też zapisywać swoje postępy i wyznaczać sobie możliwe do zrealizowania cele – a w razie potrzeby na podstawie gustu same podpowiedzą odpowiedni film lub książkę na wolny wieczór.


Przeglądając gazety i magazyny lub patrząc na billboardy, a tym bardziej rzucając okiem na facebookową tablicę pełną wpisów znajomych, jesteśmy cały czas zasypywani informacjami o kolejnych potencjalnie interesujących pozycjach. Doba ma jednak tylko 24 godziny, więc nie obejrzymy każdego nowego filmu i serialu, który się pojawi, i nie przeczytamy każdej nowo wydanej książki. Jednak bywają dni, gdy nie ma się pomysłu, jak wypełnić wolny czas. Przydają się wtedy tematyczne serwisy społecznościowe: pozwalają przejrzeć nowości wydawnicze i dają dostęp do spersonalizowanych rekomendacji na podstawie skomplikowanych algorytmów.

Konto użytkownika na takiej stronie pozwala zwykle na utworzenie własnych list i późniejsze odhaczanie „zaliczonych” pozycji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć też inne wirtualne półki ze swoimi ulubionymi filmami lub książkami - dla siebie lub znajomych. Można również zdobyć w tym samym miejscu mnóstwo informacji na temat konkretnego tytułu, zarówno za pośrednictwem stron internetowych, jak i aplikacji mobilnych.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Poniżej przedstawiamy kilka kategorii, takich jak filmy, seriale, książki oraz gry, i wymieniamy przy każdej z nich kilka najciekawszych, rodzimych i zagranicznych typu serwisów social media, traktujących o danej tematyce. Na początku skupimy się jednak na największym serwisie społecznościowym świata, który do tego zadania nadaje się całkiem nieźle.

Serwisy, które uprzyjemnią ci życie

Facebook od wszystkiego

Większości osób Facebook kojarzy się z platformą do umieszczania kolejnych zdjęć kotów, grania w proste gry i śledzenia aktywności znajomych niewidzianych „w realu” od lat. Nie każdy jednak wie, że w swoim profilu można utworzyć całkiem niezłą wirtualną biblioteczkę cyfrowej aktywności. Po wejściu do profilu i kliknięciu przycisku Więcej na pasku nawigacji można przejść do sekcji poświęconych filmom, serialom, książkom czy grom.

Każda z sekcji wygląda podobnie i dzieli się na kilka kart, na przykład w wypadku filmów są to m.in. niewymagające wyjaśnień Obejrzane, Chcę obejrzeć oraz Polubienia. Można tutaj przeglądać uprzednio dodane pozycje, wyświetlane w formie klikalnych kafli ze zdjęciem. Są one jednocześnie łączem do oficjalnej strony fanowskiej danego tytułu w portalu. Facebook pozwala zaznaczyć filmy, które wpadły użytkownikowi w oko w trakcie oglądania zwiastunów przed projekcją w kinie lub odkryte na YouTubie.

Podobnie wygląda to w wypadku seriali, książek i gier. Jednak Facebook, grupujący wszystkie dziedziny, nie jest do tego idealnym narzędziem. Bazy danych mają pewne braki i dla kogoś, kto faktycznie chce wykorzystać internet do uporządkowania swojej aktywności, znacznie lepszym rozwiązaniem będą tematyczne serwisy społecznościowe – które zresztą często z Facebookiem ściśle się integrują. Pozwalają na znacznie szersze zarządzanie treściami dodanymi do profilu, mają niezłe wyszukiwarki i serwują jeszcze lepsze rekomendacje.

Filmy

Na jedno kliknięcie myszą dostępne są witryny poświęcone praktycznie każdemu z dzieł kinematografii, jakie kiedykolwiek powstało. Informują też o tytułach, które dopiero w ciągu najbliższych miesięcy lub lat trafią do kin. Serwisów agregujących informacje i serwujących rekomendacje jest całe mnóstwo, ale szukając kompletnych danych, wystarczy znać dwa takie zakątki w sieci.

Dla fanów polskiego kina takim miejscem będzie z pewnością Filmweb, jedna z największych tego typu baz danych w internecie. Dla osób znających angielski i szukających informacji na temat kina zagranicznego najlepszym wyborem będzie należący do Amazonu serwis Internet Movie Database, czyli IMDb.com. Oba proponowane przez nas serwisy są ogromnymi bibliotekami i serwisami społecznościowymi w jednym. Mają też swoje aplikacje do popularnych systemów mobilnych w smartfonach i tabletach.

Dzięki aplikacjom po zauważeniu na ulicy interesującego billboardu wystarczy wyjąć smartfon i kilkoma tapnięciami w ekran dodać film do tzw. watchlisty, czyli listy filmów, które planujemy obejrzeć. Można też natychmiast zdobyć informacje o obsadzie i reżyserze lub obejrzeć na ekranie komórki najnowszy zwiastun, a już po seansie jeszcze przed wyjściem z sali kinowej ocenić film i poinformować o swojej opinii znajomych. Oprócz tego mamy do dyspozycji bardzo trafnie odgadujące upodobania systemy rekomendacji.

Serwisy, które uprzyjemnią ci życie

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: