Serwisy społecznościowe - jak bezpiecznie z nich korzystać


Metody oszustów

Serwisy społecznościowe - jak bezpiecznie z nich korzystać

Serwisy społecznościowe, takie jak nk.pl, stale edukują użytkowników w zakresie bezpieczeństwa internetowego.

W jaki sposób przestępcy mogą wykorzystać te dane? Wiele firm - np. towarzystw ubezpieczeniowych - stosuje je do weryfikacji klientów podczas rozmów telefonicznych. Operatorzy pytają o datę urodzin, nazwisko rodowe lub imię matki, adres zamieszkania. Oszust nie wyrządzi dużych szkód przez telefon. Może jednak uzyskać w call center dodatkowe, bardziej poufne informacje.

W społecznościach nie wolno oczywiście chwalić się swoim numerem konta czy jego stanem. Nie warto nawet publikować wpisu o tym, w jakim banku znajduje się konto. Sprytny phisher może połączyć tę informację z adresem e-mailowym użytkownika i wysłać mu wiadomość typu: "Dzień dobry, tu bank X. Prosimy o weryfikację loginu i hasła do konta". Obok znajdzie link do spreparowanej witryny.

Zobacz również:

 • Takiego zegarka jeszcze nie widzieliście! Szalony pomysł Facebooka!
 • Nasza Klasa jutro zniknie z sieci! Masz czas do północy

Wszystkie opisane wyżej porady sprawdzają się tylko wtedy, gdy użytkownik odpowiednio zarządza swoimi hasłami oraz pilnuje się podczas publikowania bieżących statusów. Serwisy społecznościowe chronią dostępu do danych użytkownka poprzez hasło, które musi składać się z co najmniej 12 znaków, zawierać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. $, # czy &). Jedno hasło powinno być wykorzystywane tylko w jednej, konkretnej witrynie, używanie tych samych haseł do wielu usług jest najczęściej popełnianym przez internautów błędem.

Porady dla zaawansowanych
 1. Śledź nowe funkcje. Serwisy społecznościowe regularnie wprowadzają nowe funkcje. Często są one domyślnie włączane wszystkim użytkownikom. Czytaj uważnie komunikaty o zmianach i wyłączaj to, co ci się nie podoba.
 2. Uważaj na geolokalizację. Geolokalizacja to obecnie jeden z najgorętszych trendów rozpalających wyobraźnię internautów. Ma jednak dużą wadę: poważnie zmniejsza poziom bezpieczeństwa, bo informuje wirtualnych znajomych o aktualnym miejscu pobytu użytkownika.
 3. Raz w miesiącu wysprzątaj swoje konto. Co kilka tygodni przeanalizuj profil. Sprawdź, jakie dane są widoczne publicznie. Rzuć okiem na to, co lubisz w Facebooku i jakie zewnętrzne aplikacje mają dostęp do konta. Jeśli coś jest zbędne albo podejrzane - zablokuj to.
 4. Kontroluj swoich znajomych. W ustawieniach prywatności Facebooka jest specjalna sekcja, w której można wybrać, jakie informacje są przesyłane do zewnętrznych aplikacji i stron WWW za pośrednictwem kont znajomych. Warto rzucić na ten dział okiem.
 5. Raz na tydzień wpisz swoje imię i nazwisko w Google'u. To najlepsza i najszybsza metoda, która sprawdza, jakie dokładnie dane są widoczne publicznie. Jeśli znajdziesz jakiś poufny szczegół wśród pierwszych 20-30 wyników w Google, możesz mieć pewność, że spamer czy oszust też go znajdzie.
 6. Słuchaj pracodawcy. Przestrzegaj zasad korzystania z serwisów społecznościowych wyznaczonych przez pracodawcę. Jeśli dojdzie do wycieku danych z firmy lub naruszenia jej wizerunku w Sieci, będziesz miał czyste sumienie.
 7. Zarządzaj swoją cyfrową tożsamością. Pozakładaj profile we wszystkich popularnych serwisach społecznościowych. Zarezerwuj loginy typu "imięnazwisko". Nieważne, że i tak nie będziesz z tych witryn korzystać. Cyberprzestępcy nie będą mogli się jednak pod ciebie podszyć.
 8. Przeczytaj regulamin serwisu. Zapewne jest bardzo długi i bardzo nudny. Warto jednak poświęcić tę godzinę czy dwie i prześledzić wszystkie zapisy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jest dozwolone, a co zabronione. Łatwiej rozpoznasz oszusta.
 9. Pamiętaj o podstawowych kwestiach, odwiedzając swój profil. Zwróć uwagę na to, kto głównie ogląda twój profil oraz statusy w Facebooku czy nk.pl. Czy są to bliscy znajomi, krewni, a może współpracownicy? Dostosuj swój język i treść wpisów do charakteru znajomości.
 10. Zabezpiecz komputer. Zainstaluj program antywirusowy i zaporę sieciową. Raz na tydzień rób pełne skanowanie, nie nadawaj uprawnień nieznanym programom. Pomożesz w ten sposób sobie i administratorom społeczności.