Serwisy społecznościowe - jak bezpiecznie z nich korzystać

Według opublikowanych danych, już prawie połowa użytkowników serwisów społecznościowych padła ofiarą ataku cyberprzestępców. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby w większości przypadków uniknąć ryzyka.


Serwisy społecznościowe w Polsce to obecnie ok. 250 różnego rodzaju stron zrzeszajacych ludzi. Korzysta z nich 16 mln użytkowników. Większość z nich powierza witrynom bardzo dużą ilość prywatnych informacji. Administratorzy społeczności wiedzą, gdzie internauci mieszkają, ile mają lat, co ich interesuje. Bez tych danych witryny nie byłyby w stanie funkcjonować.

Niesie to jednak spore ryzyko. Z opublikowanych w maju br. danych firmy Symantec wynika, że 44% użytkowników serwisów społecznościowych padło ofiarą ataków cyberprzestępców - otrzymało za pośrednictwem takich witryn, jak Facebook czy nk.pl, spam i złośliwe oprogramowanie.

Zobacz również:

 • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

To, co jest największą siłą społeczności, jest także ich najgorszą wadą. Prywatne informacje, które pozwalają użytkownikom znajdywać nowych znajomych i stanowią pretekst do webowych dyskusji, są także łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Spamerzy, phisherzy czy zwykli złodzieje potrafią wykorzystać prawie każdy opublikowany przez internautę szczegół.

Chroń swoją prywatność

Serwisy społecznościowe - jak bezpiecznie z nich korzystać

Wielu internautów zakłada, że wszystkie treści w serwisach społecznościowych są bezpieczne. Tymczasem łatwo natknąć się na podejrzaną aplikację (np. ta oferująca jakoby przycisk "Nie lubię!"), za pośrednictwem której oszuści uzyskują dostęp do twojego profilu. Źródło: Sophos

Oczywiście nie oznacza to, że fani wirtualnych społeczności powinni natychmiast zrezygnować z internetowych kontaktów. Większość dużych witryn pozwala na zmianę ustawień prywatności. Użytkownik może wybrać, które informacje są widoczne publicznie, a które są udostępniane wyłącznie znajomym. Pewnych danych może wreszcie nie podawać wcale - nie są przecież obowiązkowe.

Które dane mogą być publikowane bez obaw? Prezentowanie nazwy użytkownika, imienia i nazwiska, małego zdjęcia (wyłącznie twarzy), ogólnych zainteresowań (pływanie, rower, szachy) czy odnośnika do własnej strony WWW albo blogu jest bezpieczne. Niektóre osoby idą dalej i publikują informacje o swojej pracy wraz z pełnym CV. Jest to wskazane w niektórych społecznościach nastawionych na kontakty biznesowe (np. w GoldenLine).

Bardziej szczegółowe informacje powinny być widoczne tylko w profilach znajomych. Szczególnie należy chronić takie szczegóły, jak relacje rodzinne, datę urodzin, zdjęcia inne niż profilowe (np. z wakacji), e-mail, loginy komunikatorów, adres domowy, numer telefonu. Dwa ostatnie elementy są wyjątkowo cenne dla cyberprzestępców. Jeśli serwis tego nie wymaga, najlepiej nie podawać ich wcale.

Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem?

Złośliwe oprogramowanie (malware) coraz częściej pojawia się w serwisach społecznościowych. Jego autorzy są bardzo sprytni - zapraszają ludzi do znajomości, rozsyłają im spreparowane aplikacje czy groźne linki, rzekomo prowadzące do stron z bezpłatnymi filmami czy grami. Aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem, należy:

 • przyjmować wyłącznie zaproszenia od osób, które się zna lub które się w jakiś inny sposób zweryfikowało,
 • zawsze mieć aktualny program antywirusowy oraz zaporę sieciową,
 • donosić na osoby łamiące regulamin serwisu społecznościowego, na przykład wysyłające niepożądane wiadomości,
 • uważać na nietypowe komunikaty pochodzące od zaufanych znajomych (ich konta mogły zostać przejęte lub zainfekowane),
 • nie klikać bez zastanowienia każdego linku, który pojawi się w oknie przeglądarki.

Źródło: www.net-security.org

Dzieci w serwisach społecznościowych

Rodzice powinni zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa dzieci w serwisach społecznościowych. Są one oczywiście ostrzejsze niż te, które są skierowane do dorosłych.

 1. Dziecko nie powinno ujawniać swoich lub rodziców danych osobowych, w szczególności adresu zamieszkania, numeru telefonu, a nawet imienia i nazwiska. Najlepiej posługiwać się wyłącznie nickiem.
 2. Inne informacje, których nie należy publikować, to miejsce pracy rodziców, ich stan majątkowy, zwyczaje domowników, planowane wyjazdy. Jeśli dziecko ma wątpliwości, powinno zasięgnąć porady rodziców.
 3. Dziecko nie może ujawniać swojego hasła do konta obcym osobom.
 4. Rodzice muszą uświadomić dziecku, że spotkania w tzw. realu z osobami poznanymi przez Sieć mogą odbywać się wyłącznie za ich zgodą.
 5. Rodzice powinni też zwrócić dziecku uwagę, aby na publikowanych w Internecie zdjęciach nie było szczegółów ułatwiających identyfikację (na przykład numerów rejestracyjnych samochodów).
 6. Jeśli dziecko jest w społeczności internetowej, rodzice mogą poprosić o pokazanie im, jak wygląda serwis. Powinni uzasadnić to zwykłą ciekawością.
 7. Warto przekonać dziecko, by informowało rodziców o wszystkich niepokojących sygnałach i zachowaniach. Pociecha musi być świadoma tego, że za szczerość nie grozi jej kara.

Źródło: www.bezpiecznyinternet.org, Fundacja Kidprotect


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: