Sieć bezprzewodowa - jak zwiększyć jej zasięg

Jeśli nie zadowala cię zasięg twojej sieci WLAN w domu lub w biurze, możesz skorzystać z wielu sposobów, aby go zwiększyć. W poniższym poradniku opisujemy najbardziej popularne metody zwiększenia pola działania sieci bezprzewodowej.


Większość z opisywanych poniżej sposobów wymaga zmodernizowania dotychczasowego sprzętu lub nabycia nowych urządzeń. Jednak zanim sięgniesz po portfel, upewnij się, że nie uda ci się osiągnąć zamierzonego celu, zmieniając kanał w ruterze lub przestawiając to urządzenie w inne miejsce. Jeśli próby zwiększenia zasięgu w ten sposób okażą się bezowocne, zapoznaj się z poniższymi radami.

Zastąp ruter nowszym modelem

Sprzęt sieciowy Wi-Fi jest produkowany zgodnie z określonymi standardami ustanawianymi przez organizację IEEE. W ten sposób zapewnia się wzajemną współpracę urządzeń pochodzących od różnych producentów. Najbardziej znane spośród stworzonych dotychczas standardów to (od najstarszego do najnowszego) 802.11b, 802.11g, 802.11n i 802.11ac. Jeżeli masz starszy model rutera, który obsługuje tylko standard 802.11b lub 802.11g, warto rozważyć wymianę go na nowszy (802.11n lub 802.11ac), co pozwoli uzyskać nie tylko większy zasięg, lecz także szybszą transmisję danych. Stosując sprzęt z certyfikatem 802.11n lub 802.11ac, zanotujesz nieznaczne zwiększenie zasięgu, za to podwójną lub nawet jeszcze większą wydajność transmisji w porównaniu do urządzeń starszej generacji. Choć rutery bezprzewodowe z certyfikatem 802.11n i 802.11ac nie poszerzą w dużym stopniu zasięgu działania twojej bezprzewodowej sieci, powinny przynajmniej umożliwiać uzyskanie większych prędkości transmisji na dłuższych dystansach.

Aby ustalić, jaki standard obsługuje twój sprzęt, przeważnie wystarczy obejrzeć jego obudowę ze wszystkich stron. Na jednej ze ścian urządzenia powinna widnieć naklejka ze skróconą specyfikacją techniczną. Obok nazwy modelu i kilku innych parametrów ujrzysz zapewne obsługiwany standard. W przeciwnym razie wpisz model swojego rutera w wyszukiwarce internetowej i znajdź w ten sposób poszukiwane przez ciebie informacje. Jeżeli otrzymałeś ruter od swojego dostawcy internetu lub jest on wbudowany w modem dostarczony przez operatora internetu, być może konieczne okaże się skontaktowanie się z nim. A jeśli okaże się, że twój dostawca internetu nie zechce pomóc ci w zmodernizowaniu twojego rutera, zastanów się nad zmianą swojego operatora internetowego.

Jeżeli masz ruter bezprzewodowy w standardzie 802.11b lub 802.11g, twój nowy powinien oferować co najmniej 802.11n. A jeśli rzeczywiście twój sprzęt Wi-Fi jest zintegrowany z modemem zapewnionym przez operatora internetu, rozważ nabycie swojego własnego rutera o znacznie lepszych parametrach i podłączenie go do modemu. W ten sposób zwiększysz zakres swojej bezprzewodowej sieci.

Zmodernizuj karty sieciowe

Standardy bezprzewodowej transmisji danych 802.11b, -g, -n i -ac zapewniają zgodność w dół (a więc ze starszymi). Jeśli kupisz nowy ruter -n lub -ac, uda ci się podłączyć dotychczasowy sprzęt sieciowy. Jednak nie uzyskasz optymalnego zasięgu ani wydajności, dopóki wszystkie urządzenia nie będą stosowały tego samego standardu. Zatem sprawdź urządzenia (przynajmniej te, które mają zapewniać najdalszy zasięg) pod kątem ich certyfikatów. W wypadku komputerów stosowną informację znajdziesz w Panelu sterowania. Kliknij Centrum sieci i udostępniania | Zmień ustawienia karty sieciowej. W tabletach i smartfonach trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi lub poszukać specyfikacji w internecie.

Sieć bezprzewodowa - jak zwiększyć jej zasięg

Tak wyglądają przykładowe modemy służące do przesyłania danych za pomocą sieci elektroenergetycznej.

Urządzenia ze starszymi standardami Wi-Fi można zmodernizować na kilka sposobów. W pecetach i laptopach wystarczy kupić bezprzewodową kartę sieciową podłączaną do portu USB. Użytkownicy notebooków powinni wybrać możliwie mały model, aby nie wystawał za bardzo z obudowy. Alternatywa to model wkładany do gniazda PCMCIA (jeśli takowe jest w laptopie). Właściciele pecetów mogą też nabyć kartę umieszczaną w slocie PCI wewnątrz obudowy. Poszukaj ewentualnie kabla przedłużającego, aby umieścić antenę w optymalnym miejscu.

Zapaleni majsterkowicze mogą własnoręcznie sporządzić zwierciadła do anten swojego rutera.

Zdobądź antenę o dużym zysku

Większość ruterów i kart bezprzewodowych z antenami zewnętrznymi jest wyposażonych w tanie modele dookólne (emitujące sygnały z jednakowym natężeniem we wszystkich kierunkach). Zastępując taką antenę o niskiej wydajności modelem kierunkowym, który wysyła sygnał o jak największym natężeniu w określonym kierunku, możesz zwiększyć zasięg swojej sieci Wi-Fi - przede wszystkim jeśli korzystasz z niej w wąskich pomieszczeniach, a nadajnik/odbiornik znajduje się w dużej odległości od rutera. W tym wypadku warto rozważyć zakup anteny kierunkowej - najlepiej model zalecany przez producenta rutera i/lub karty sieciowej. Jeżeli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz spróbować samodzielnie wykonać paraboliczne zwierciadło anteny. Odpowiednie instruktaże znajdziesz w internecie (np. pod adresem www.isat.republika.pl/wifi.html i www.pcworld.com/article/150951/router_reflector_hack.html).

Wykorzystaj gniazdka zasilania jako punkty dostępowe

Chcąc dwu- a nawet trzykrotnie zwiększyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej, spróbuj wyposażyć ją w dodatkowe bezprzewodowe punkty dostępu. Tradycyjna i bardziej niezawodna metoda polega na rozmieszczeniu punktów dostępu i połączeniu ich ethernetowym kablem sieciowym (nieco więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części materiału). Jeśli jednak sprzęt w twoim domu lub biurze nie zapewnia gniazd ethernetowych, możesz wykorzystać sieć elektroenergetyczną. Umożliwiają to technologie PLC (Power Line Communication) i produkty z certyfikatem takim jak np. HomePlug.

Sieć bezprzewodowa - jak zwiększyć jej zasięg

Zapaleni majsterkowicze mogą własnoręcznie sporządzić zwierciadła do anten swojego rutera.

Wystarczy nabyć specjalne modemy, po czym umieścić je w gniazdkach zasilania i podłączyć do rutera. Alternatywnie możesz nabyć ruter z wbudowanym adapterem PowerLine. Jeśli takie rozwiązanie zadziała w połączeniu z twoją siecią, możesz włożyć więcej takich modemów w gniazda elektroenergetyczne w całym domu lub firmie, a następnie podłączyć je za pomocą kabla ethernetowego z komputerem lub z punktem dostępu sieci bezprzewodowej. A jeżeli okaże się to niewykonalne, możesz przynajmniej nabyć adapter z wbudowanym punktem dostępu WLAN, co pomoże ci zwiększyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej. Godne polecenia są rutery i modemy HomePlug m.in. producentów TRENDnet, D-Link, Linksys i ZyXEL.

Tak wyglądają przykładowe modemy służące do przesyłania danych za pomocą sieci elektroenergetycznej.

Zastosuj regenerator sygnału

Kolejna metoda zwiększenia zasięgu sieci WLAN polega na użyciu tzw. regeneratorów sygnału lub wzmacniaczy sygnału. W ten sposób uda ci się rozszerzyć obszar docierania sygnałów o maksymalnie 40 procent. Wspomniane powyżej urządzenie należy ustawić na obrzeżach pola działania sieci, jednak w miejscu, gdzie jest jeszcze dobry odbiór sygnału. Powinno regenerować sygnały pomiędzy ruterem i komputerami podłączonymi do sieci bezprzewodowej lub innymi urządzeniami WLAN. Wadą opisywanego rozwiązania jest znaczny spadek wydajności przy transmitowaniu danych z i do urządzeń podłączonych za pomocą takiego regeneratora lub wzmacniacza sygnałów. Niemniej jednak obniżenie prędkości może nie być problemem, jeśli komputery docelowe mają służyć do podstawowych czynności takich jak przeglądanie zasobów internetu. Za to regenerator lub wzmacniacz nie usatysfakcjonuje cię, gdy zechcesz przesyłać w sieci duże pliki lub strumienie materiału wideo.

Dodatkowy punkt dostępu

Najbardziej pewnym (lecz przeważnie najbardziej pracochłonnym) sposobem zwiększenia zasięgu sieci Wi-Fi jest umieszczenie w sieci dodatkowych punktów dostępu podłączonych za pomocą kabli. Tą metodą możesz nawet dwukrotnie zwiększyć zakres działania swojej sieci bezprzewodowej. Przypomina nieco opisane powyżej rozwiązanie z użyciem sieci elektroenergetycznej, lecz zapewnia większą wydajność transmisji. Za to wymaga pociągnięcia przewodów ethernetowych z rutera do każdego z punktów dostępowych. Jeśli więc budynek nie jest jeszcze wyposażony w infrastrukturę internetową, zadanie to może okazać się trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem.

Sieć bezprzewodowa - jak zwiększyć jej zasięg

Nowoczesne rutery sieci bezprzewodowych (na ilustracji: D-Link DHP-1320) oferują wyższą wydajność i większy zasięg niż modele działające w starszych standardach lokalnych sieci bezprzewodowych.

Przy zakupie punktu dostępowego pamiętaj, że urządzenie to różni się od rutera sieci bezprzewodowej. W całej sieci lokalnej wystarczy tylko jeden ruter. Zatem chcąc zwiększyć zasięg swojej sieci WLAN, kup zwyczajny punkt dostępu zamiast rutera. Ostatnie z wymienionych urządzeń pełni rolę węzła komunikacyjnego, które steruje ruchem w sieci. Łączy ją z modemem lub jest wyposażone w wewnętrzny modem. Natomiast punkt dostępu nie potrafi sterować ruchem sieciowym, lecz ma za zadanie zapewniać łączność z ruterem innym urządzeniom podłączonym do sieci lokalnej.