Sieć domowa w wersji turbo

Wygodna, wydajna i bezpieczna – jeśli twoja sieć bezprzewodowa ma odznaczać się tymi cechami, nie wystarczy po prostu połączyć ze sobą pecet, laptop, smartfon i telewizor. W poniższym materiale znajdziesz cenne wskazówki i narzędzia do optymalnego konfigurowania domowych sieci WLAN.


Optymalne używanie sieci jest możliwe dopiero wtedy, gdy współpracują ze sobą jej wszystkie składniki. Podstawowy element każdej sieci to router. Stanowi bramę, przez którą wszystkie urządzenia podpięte do sieci lokalnej uzyskują dostęp do internetu. Sposób ich wzajemnego połączenia ze sobą i z routerem ustala użytkownik. Poniżej przedstawiamy najlepsze technologie do założenia wydajnej sieci i objaśniamy, jak ją najlepiej skonstruować. Doradzamy, jak wycisnąć z niej maksimum możliwości, aby była w stanie sprostać także wymagającym zadaniom takim jak np. strumieniowanie multimediów.

1. Podstawowe elementy sprzętowe

Chcąc uzyskać najwyższą możliwą wydajność, trzeba wybrać kable LAN jako nośnik danych. Ułożenie przewodów w całym domu może okazać się trudnym przedsięwzięciem. Dlatego warto skorzystać z kilku technologii – transmisji kablowej, bezprzewodowej i poprzez sieć elektroenergetyczną. W ten sposób uzyskasz kompromis pomiędzy wydajnością, wygodą konfigurowania i kosztami założenia.

Transmisja kablowa

Kable LAN zapewniają najwyższą prędkość transmisji danych w domowej sieci. Gigabit LAN pozwala osiągnąć przepustowość na poziomie 900 Mbitów/s. Ta wartość znacznie przekracza przepustowość domowego łącza internetowego. Mimo to wszystkie komputery, które mają pobierać duże ilości danych, zaleca się podłączyć z routerem za pomocą kabla LAN. Pokaźne transfery zdarzają się także podczas tworzenia kopii zapasowych, więc Gigabit LAN jest najlepszym rozwiązaniem do obsługi serwera NAS. Kable LAN gwarantują także brak zakłóceń podczas transmisji, więc doskonale nadają się do podłączania urządzeń wykorzystywanych do strumieniowania treści multimedialnych. Wprawdzie kabel LAN jest w stanie przejąć transmisję kilku równoległych strumieni wideo w jakości Full HD, lecz chodzi o to, że filmy są odtwarzane bez zacinania się.

Instalacja – tania, lecz uciążliwa. Koszty infrastruktury LAN w domowej sieci są stosunkowo niskie. Większość nowoczesnych routerów, pecetów i laptopów jest wyposażonych w układ Gigabit LAN. W prawie wszystkich routerach są cztery gniazda przyłączeniowe kabli sieciowych. Poprzez ten przełącznik (switch) mogą więc komunikować się co najmniej cztery urządzenia. Jeśli chcesz podpiąć do sieci więcej urządzeń, zaopatrz się w przełącznik z ośmioma portami, np. TP-Link TL-SG1008D lub Netgear GS-108. Do zastosowań domowych wystarczą z powodzeniem kable Cat.5e z oznaczeniem UTP (Unshielded Twisted Pair, skrętka dwużyłowa nieekranowana). Nie musisz już martwić się o to, czy twój kabel jest skrosowany czy nie. Kable bez przeplotu nadają się nawet do bezpośredniego łączenia dwóch komputerów, bo wszystkie gniazda LAN zapewniają funkcję Auto MDI-MDIX, która samoczynnie wykrywa żyły przeznaczone do wysyłania i odbierania danych. Dobierając długość kabla, pomnóż odległość w linii prostej przez dwa. Maksymalna długość pomiędzy dwoma węzłami sieciowymi nie może przekraczać stu metrów. Najlepiej nabyć kabel na metry i samodzielnie opatrzyć go wtyczkami za pomocą specjalnej zaciskarki. W ten sposób uzyskasz kable optymalnej długości. Rozkładając je, zwróć uwagę na to, że nie powinny być zbyt napięte ani się załamywać. Nakład pracy wymagany do rozłożenia kabli to największa wada rozwiązania LAN. Jeśli nie chcesz, aby kable plątały się pod nogami, musisz schować je w listwach przyściennych lub pod wykładziną. Jeżeli urządzenia sieciowe znajdują się w różnych pomieszczeniach, nie obejdziesz się bez wiercenia otworów w ścianach – chyba że przygotowano twoje mieszkanie, instalując odpowiednie rury ma okablowanie.

Praktyczniejsze okazują się kable w postaci taśmy, w której wszystkie żyły są umieszczone w linii prostej jedna obok drugiej. Są płaskie i bardziej elastyczne od kabla okrągłego. Można je zaginać, aby poprowadzić wokół narożników lub kanciastych przedmiotów. Wstęga zmieści się nawet pod listwą przyprogową oddzielającą dwa pomieszczenia.

Sieć domowa w wersji turbo

Wydajny router to podstawowy element domowej sieci. Z urządzeniami przenośnymi komunikuje się poprzez sieć WLAN, zaś ze stacjonarnymi poprzez wbudowany przełącznik i kabel.