Skaner od podszewki

Są mniejsze, lżejsze, tańsze i pracują znacznie lepiej niż kiedykolwiek przedtem, jeśli obok Twojego komputera nie stoi jeszcze skaner, to najwyższy czas zrobić dla niego miejsce na biurku, gdyż stał się bardzo istotnym składnikiem zestawu komputerowego, przydatnym każdemu użytkownikowi.


Są mniejsze, lżejsze, tańsze i pracują znacznie lepiej niż kiedykolwiek przedtem, jeśli obok Twojego komputera nie stoi jeszcze skaner, to najwyższy czas zrobić dla niego miejsce na biurku, gdyż stał się bardzo istotnym składnikiem zestawu komputerowego, przydatnym każdemu użytkownikowi.

W sumie jeszcze nie tak dawno skanery należały do bardzo drogich urządzeń, przeznaczonych wyłącznie dla profesjonalistów. Użytkownicy o mniej zasobnych kieszeniach mogli liczyć najwyżej na bardzo niewygodne w użyciu skanery ręczne. Obecnie skaner stołowy o całkiem porządnych parametrach można kupić już za mniej niż 400 zł!

Większość dostępnych w sprzedaży skanerów to tzw. modele stołowe, zwane także płaskimi lub stacjonarnymi, choć możesz znaleźć także skanery przelotowe (tzw. wyżymaczki). Te ostatnie, ze względu na małą wagę i niewielkie rozmiary, stosuje się jednak zwykle w parze z komputerami przenośnymi. Świadomie nie wspominamy tu o skanerach do slajdów, które są zwykle dość drogimi, specjalistycznymi urządzeniami przeznaczonymi głównie do poligrafii.

Podstawy

Pomimo upływu czasu i wielu modyfikacji, podstawowe zasady działania skanerów pozostały niezmienione. Początkowo potrafiły skanować dokumenty jedynie jako czarno-białe obrazy w skali szarości. Kolory przyszły później wraz z innym istotnym ulepszeniem: rozdzielczością. Obecnie poziom rozdzielczości skanowania został zwiększony na tyle, że jakość ilustracji i szczegółów na nich jest lepsza niż kiedykolwiek.

Jednak prawdopodobnie najbardziej ucieszy Cię informacja, że ceny skanerów sukcesywnie spadają. Jeszcze cztery lata temu można było kupić "tani" skaner za ok. 1000 - 1500 zł. Technologia się rozwinęła, ale ceny skanerów zaczęły spadać.

Dodatkową zaletą postępu technologicznego jest zmniejszenie rozmiarów skanerów bez pogorszenia ich jakości i funkcjonalności. Starsze urządzenia A4 mogły skanować dokumenty nie większe niż ten format, mając obudowę przekraczającą A3. Nowoczesne skanery niewiele większe niż A4 potrafią skanować dokumenty tych samych rozmiarów. Co drugi użytkownik PC wie, jaka to oszczędność miejsca na biurku.

Skanery stołowe są rzeczywiście płaskie. Całe urządzenie ma zazwyczaj mniej niż 10 cm wysokości i jest nieco większe od kartki formatu A4. Po podniesieniu pokrywy skaner wygląda podobnie do kserokopiarki, ze swoją szklaną szybą, na której kładzie się dokumenty i świecącą białym światłem, ruchomą głowicą, skanującą dokument.

Aby zeskanować dokument, należy położyć go zadrukowaną stroną na szybę skanera, tak jak do kopiowania na kserokopiarce. Różnica jest taka, że skaner potrzebuje znacznie więcej czasu na skopiowanie strony dokumentu. Podczas skanowania tworzona jest elektroniczna kopia dokumentu przechowywana w komputerze jako obraz w cyfrowej postaci, który możesz dowolnie zmieniać.

Skaner pod strzechy

Do czego potrzebny jest skaner? Na przykład w biurze pozwala zamieniać dokumenty papierowe na elektroniczne, które następnie mogą być wypełniane lub uzupełniane na komputerze. Możesz zabezpieczyć wszystkie ważne informacje znajdujące się w faksach, listach, a nawet na małych karteczkach, na których zwykle zapisujesz różne numery telefonów.

Co więcej, skaner współpracujący z oprogramowaniem OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) potrafi zamienić tekst wydrukowany na kartce papieru na tekst w komputerze, który można zaimportować do edytora tekstu lub arkusza kalkulacyjnego i dalej go modyfikować. Z kolei, jeżeli potrzebujesz dołączyć do dokumentu grafikę, na przykład logo firmy, wystarczy, że zeskanujesz je z innego dokumentu i dołączysz do swojej pracy.

Użytkownikom domowym skaner może służyć nie tylko do zabawy, ale także do archiwizacji rodzinnych fotografii, które można nie tylko przechowywać na bezpieczniejszym nośniku, jakim jest na przykład płyta CD-R, ale także poprawić, usuwając na przykład efekt czerwonych oczu lub przy użyciu drukarki atramentowej i folii transferowej zrobić sobie prasowankę na koszulkę.

Jak one to robią?

Wszystkie skanery pracują na tej samej zasadzie: odbicia światła od dokumentu. Odbite światło dociera do optycznych elementów głowicy skanera i jest analizowane przez procesor, który rekonstruuje obraz w postaci elektronicznej.

Do zamiany dokumentu z papierowego na jego obraz elektroniczny skaner potrzebuje sześciu podstawowych komponentów: źródła światła białego (diody lub świetlówka), systemu luster do odbicia światła, soczewek do skupie-nia światła, elementów CCD (Charge-Coupled Device) przechwytujących odbite światło, konwertera ADC (Analog-Digital Converter) zamieniającego sygnał z elementów CCD na cyfrowy i silnika krokowego, który przesuwa wszystkie powyższe elementy wzdłuż skanowanego dokumentu.

Jak działa skaner?

Jak działa skaner?

Najbardziej znaczącym komponentem skanera są elementy CCD. Jeśli są dobrej jakości, skaner będzie tworzył równie dobre jakościowo obrazy. CCD składa się z tablicy elementów światłoczułych, wytwarzających prąd pod wpływem światła. Mogą one pochwycić światło padające pod różnym kątem, dające zróżnicowaną intensywność kolorów. Im większa intensywność, tym wyższe napięcie prądu emitowanego przez CCD i lepsze, bardziej realistyczne kolory wytworzone w elektronicznej wersji dokumentu.

Konkretna rozdzielczość obrazu jest zależna od liczby światłoczułych elementów w CCD. Im więcej jest tych elementów tym wyższa rozdzielczość i lepiej widoczne detale w zeskanowanym obrazie.

Rozdzielczość skanera, podobnie jak drukarki, jest wyrażana w punktach na cal (dpi - dots per inch). Zatem jeżeli mówimy, że skaner ma rozdzielczość 300 dpi i potrafi skanować dokumenty szerokie na 8 cali, takie jak strona formatu A4, to tablica CCD z 300 elementami na cal będzie liczyła ogółem 2400 elementów. Jeżeli masz lepszy skaner z rozdzielczością 600 dpi, to CCD w tym urządzeniu liczy sobie 4800 elementów.