Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Hermann Apfelböck,
- 07.10.2011, godz. 15:17
Mysz czy klawiatura? Bez wątpienia, mysz okazuje się niezbędna do obsługi graficznego interfejsu Windows. Jednak najważniejsze funkcje można przywoływać znacznie szybciej za pomocą klawiatury. Zapoznaj się z najczęściej używanymi skrótami klawiaturowymi zdefiniowanymi domyślnie w środowisku Windows i popularnych aplikacjach.
Skróty klawiaturowe - jak je tworzyć
Zobacz też:
Problem w tym, że nie sposób zapamiętać wszystkie domyślne skróty klawiaturowe zdefiniowane w systemie Windows, przeglądarkach internetowych i aplikacjach biurowych. Jest tylko jedno rozwiązanie. Trzeba ograniczyć się do podstawowych poleceń.
Zamieszczona poniżej tabela przedstawia najważniejsze skróty klawiaturowe z Windows i przeglądarek internetowych, których warto się nauczyć. Obsługa jest dziecinnie prosta. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać pierwszy klawisz ujęty w nawiasy proste, a następnie nacisnąć drugi (i ew. trzeci) klawisz lub wykonać inną czynność, jak opisano w tabeli.
Windows zapewnia różne możliwości definiowania własnych skrótów klawiaturowych i modyfikowania domyślnych przydzieleń klawiszy.
- Skróty do plików lub aplikacji umieszczone w interfejsie Windows można łatwo opatrywać skrótami klawiszowymi. Wystarczy kliknąć ikonę skrótu prawym przyciskiem myszy, wskazać polecenie Właściwości i przeskoczyć na kartę Skrót. Następnie trzeba umieścić kursor myszy w polu Klawisz skrótu i nacisnąć żądaną kombinację klawiszy. Ustawiony w ten sposób skrót klawiaturowy obowiązuje w całym systemie Windows.
- Wiele aplikacji pozwala przypisywać klawisze szybkiego dostępu do dowolnych funkcji, aby umożliwić ich błyskawiczne przywoływanie. Takie skróty klawiaturowe działają z reguły tylko w obrębie programu, w którym je zdefiniowano. Na przykład w starszych wersjach edytora Word zakłada się je po kliknięciu menu Narzędzia | Dostosuj i przycisku Klawiatura na karcie Polecenia. Natomiast w Wordzie 2010 trzeba przywołać menu Plik | Opcje. Następnie przejdź do sekcji Dostosowywanie Wstążki i kliknij przycisk Dostosuj (obok napisu Skróty klawiaturowe). Sprawdź w pomocy danej aplikacji, w którym miejscu kryje funkcję tworzenia skrótów klawiszowych.
- Specjalne narzędzia takie jak Clavier+ znacznie rozszerzają możliwości systemu. Clavier+ potrafi uzależnić działanie skrótu klawiaturowego od tego, czy w danej chwili jest uruchomiona określona aplikacja, a nawet przydzielać uruchamianym programom pewne zadania.
- Aplikacja AutoHotkey w swojej obecnej wersji przeobraziła się z menedżera skrótów klawiaturowych w obszerne środowisko programistyczne. Do zrealizowania prostego zadania, jakim jest zdefiniowanie klawiszy szybkiego dostępu, wystarcza jeden prosty wiersz w kodzie źródłowym.