Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach

Mysz czy klawiatura? Bez wątpienia, mysz okazuje się niezbędna do obsługi graficznego interfejsu Windows. Jednak najważniejsze funkcje można przywoływać znacznie szybciej za pomocą klawiatury. Zapoznaj się z najczęściej używanymi skrótami klawiaturowymi zdefiniowanymi domyślnie w środowisku Windows i popularnych aplikacjach.

Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach

Skróty klawiaturowe obowiązujące globalnie w Windows - cz. 1

Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach

Skróty klawiaturowe obowiązujące globalnie w Windows - cz. 2

Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach

Skróty klawiaturowe obowiązujące w Eksploratorze i aplikacjach

Skróty klawiaturowe w Windows i aplikacjach

Skróty klawiaturowe obowiązujące w przeglądarkach internetowych i nie tylko

Przyzwyczaiwszy się do jakiegoś skrótu klawiaturowego, np. [Ctrl +] powiększający widok stron internetowych, uznasz konwencjonalny sposób przywołania danej funkcji myszą za zbyt uciążliwy lub wręcz niemożliwy do przyjęcia. Polecenie klawiaturowe, którego raz się nauczysz, prędzej czy później staje się naturalny. Nie trzeba się zastanawiać. Palce same reagują na zbyt mały lub zbyt duży widok witryny, odruchowo naciskając odpowiednie klawisze.

Problem w tym, że nie sposób zapamiętać wszystkie domyślne skróty klawiaturowe zdefiniowane w systemie Windows, przeglądarkach internetowych i aplikacjach biurowych. Jest tylko jedno rozwiązanie. Trzeba ograniczyć się do podstawowych poleceń.

Zamieszczona poniżej tabela przedstawia najważniejsze skróty klawiaturowe z Windows i przeglądarek internetowych, których warto się nauczyć. Obsługa jest dziecinnie prosta. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać pierwszy klawisz ujęty w nawiasy proste, a następnie nacisnąć drugi (i ew. trzeci) klawisz lub wykonać inną czynność, jak opisano w tabeli.

Dla wirtuozów klawiatury

Windows zapewnia różne możliwości definiowania własnych skrótów klawiaturowych i modyfikowania domyślnych przydzieleń klawiszy.

- Skróty do plików lub aplikacji umieszczone w interfejsie Windows można łatwo opatrywać skrótami klawiszowymi. Wystarczy kliknąć ikonę skrótu prawym przyciskiem myszy, wskazać polecenie Właściwości i przeskoczyć na kartę Skrót. Następnie trzeba umieścić kursor myszy w polu Klawisz skrótu i nacisnąć żądaną kombinację klawiszy. Ustawiony w ten sposób skrót klawiaturowy obowiązuje w całym systemie Windows.

- Wiele aplikacji pozwala przypisywać klawisze szybkiego dostępu do dowolnych funkcji, aby umożliwić ich błyskawiczne przywoływanie. Takie skróty klawiaturowe działają z reguły tylko w obrębie programu, w którym je zdefiniowano. Na przykład w starszych wersjach edytora Word zakłada się je po kliknięciu menu Narzędzia | Dostosuj i przycisku Klawiatura na karcie Polecenia. Natomiast w Wordzie 2010 trzeba przywołać menu Plik | Opcje. Następnie przejdź do sekcji Dostosowywanie Wstążki i kliknij przycisk Dostosuj (obok napisu Skróty klawiaturowe). Sprawdź w pomocy danej aplikacji, w którym miejscu kryje funkcję tworzenia skrótów klawiszowych.

- Specjalne narzędzia takie jak Clavier+ znacznie rozszerzają możliwości systemu. Clavier+ potrafi uzależnić działanie skrótu klawiaturowego od tego, czy w danej chwili jest uruchomiona określona aplikacja, a nawet przydzielać uruchamianym programom pewne zadania.

- Aplikacja AutoHotkey w swojej obecnej wersji przeobraziła się z menedżera skrótów klawiaturowych w obszerne środowisko programistyczne. Do zrealizowania prostego zadania, jakim jest zdefiniowanie klawiszy szybkiego dostępu, wystarcza jeden prosty wiersz w kodzie źródłowym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: