Słuchawki do biegania - jak wybrać sportowe słuchawki?

Słuchawki do biegania, czy ogólniej słuchawki sportowe, dostępne są w sklepach w wielu różnych wersjach różniących się marką, konstrukcją oraz funkcjonalnością. Przygotowaliśmy poradnik, który mamy nadzieję pomoże ci w wyborze słuchawek do biegania, które będą najlepiej odpowiadały twoim potrzebom.

AKTUALIZACJA

Myślę, że większość osób, które biegają przyzna, że muzyka, szczególnie przy dłużej trwających treningach faktycznie potrafi być dodatkowym bodźcem. Moim zdaniem jest to jednak za delikatnie powiedziane: dla mnie stanowi ogromne wsparcie. Aby jednak tak było należy przygotować odpowiednią playlistę. Jak ona ma wyglądać zależy oczywiście od preferencji biegacza i tego, jak biega (np. przy spokojnym dłuższym biegu towarzyszy mi głównie spokojna muzyka, natomiast do biegania z mocnymi zmianami tempa wolę wesprzeć się bardziej żwawymi pozycjami). Poniżej znajdziecie listę utworów sprawdzających się idealnie w moim przypadku jako motywacja przy ostrzejszych treningach i towarzyszących im chwilach zwątpienia:

1. Rocky Soundtrack Theme - Gonna Fly Now

2. Survivor – Eye of the tiger

3. Rammstein - Du Hast

3. Europe – The Final Countdown

Oczywiście aby osiągnąć zaplanowany efekt towarzyszyć im muszą przyzwoitej jakości słuchawki z mp3 do biegania.

______________________

Zaczynając przygodę z bieganiem prawdopodobnie wcześniej (o ile nie od razu) czy później zdecydujesz się na zakup słuchawek. Ten nieodłączny gadżet zdecydowanej większości biegaczy (wystarczy przyjrzeć się biegaczom na ulicy, aby stwierdzić, że tak faktycznie jest) to nie tylko źródło przyjemnej dla ucha muzyki. Świetnie bowiem motywuje do wysiłku i pozwala na poprawienie koordynacji ruchowej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na osiągnięcie zakładanego celu, którym jest zwiększenie wydolności organizmu. Decydując się na słuchawki do biegania warto zapoznać się z dostępną obecnie na rynku ofertą, aby wybrać te, które najlepiej spełnią twoje wymagania. Nie zawsze wiąże się to z dużymi wydatkami, ponieważ nie każdemu potrzebne są słuchawki sportowe mające szeroką funkcjonalność, czy najlepszej jakości dźwięk. Część biegających osób zadowoli bowiem dźwięk "tylko" na przyzwoitym poziomie oraz pewność, że słuchawki nie będą podczas treningów wypadały z ucha, co jednocześnie jednak oznacza, że modele za kilka-kilkanaście złotych (można takie kupić w sieciówkach) nie powinny znaleźć się w kręgu ich zainteresowań.

Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym tłumaczymy, z czym możesz spotkać się w sklepie, a także podpowiadamy, na które funkcje zwrócić uwagę i prezentujemy zestaw modeli zasługujących naszym zdaniem na Twoją uwagę. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie sluchawki do biegania kupić, przeczytaj koniecznie!

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: co różni zwykłe słuchawki od słuchawek typowo sportowych?

Słuchawki sportowe dla biegaczy powinna cechować bardziej wytrzymała konstrukcja, a to ze względu na warunki, w jakich będą wykorzystywane. Nie chodzi tutaj jednak tylko o wytrzymałość na uderzenia czy drgania, ale również o odporność na działanie potu, którym z pewnością często będą wręcz zalewane. Ponadto w przypadku osób, które nic nie robią sobie z warunków pogodowych, dobrze by było, aby były również wodoszczelne. Dzięki temu można biegac podczas mżawki czy nawet deszczu i mieć pewność, że słuchawki nie zostaną uszkodzone.

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: to jak biegamy, warunkuje zakup

To już po części wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie. O ile bowiem doświadczony biegacz, który często pokonuje bezdroża w strugach deszczu, najprawdopodobniej nawet nie spojrzy na słuchawki, które nie są wodoszczelne, o tyle osoba, która biega 1-2-razy w tygodniu po 20 minut z pewnością może spokojnie darować sobie zakup słuchawek posiadających tą cechę. Obydwa typu biegaczy z pewnością jednak docenią słuchawki biegowe, które nie wypadają z ucha.

Jak wybrać sportowe słuchawki do biegania: podział ze względu na budowę

Na rynku możesz obecnie wybierać przede wszystkim wśród słuchawek dousznych i w zasadzie na nich się tylko skupimy. Słuchawki do biegania nauszne są zdecydowanie mniej popularne i po prostu niewygodne do biegania. Douszne można podzielić na dwie grupy - "klasyczne" słuchawki douszne (potocznie nazywane "pchełkami") oraz douszne dokanałowe.

Słuchawki douszne sportowe mają spłaszczony kształt i umieszczane są w małżowinie usznej. Nie mamy tutaj do czynienia z pełnym uszczelnieniem kanału słuchowego (co prawda stosowane są piankowe lub gumowe uszczelnienia, lecz w praktyce ich efektywność nie jest zbyt wysoka), co powoduje, że dociera do nas hałas z zewnątrz, jak i to, że wszyscy naokoło mogą słyszeć, czego my słuchamy. Tego typu rozwiązanie może być jednak zaletą w przypadku biegaczy, którzy poruszają się po drogach lub chodnikach, ponieważ pozwoli im to np. na usłyszenie zbliżającego się samochodu. Z drugiej jednak strony oparcie na samej małżowinie nie gwarantuje dobrego trzymania, natomiast niepełne uszczelnienie wpływa na jakość dźwięku nie tylko poprzez dopuszczanie powstawanie zakłóceń zewnętrznym hałasem, ale również stratami w zakresie tak pożądanych przez nas niskich dźwięków (basów).

Słuchawki douszne dokanałowe cechują się mniejszą, bardziej dyskretną konstrukcją, pozwalającą na wejście głębiej w kanał słuchowy. Posiadają gumowe (różnych rozmiarów) lub piankowe wkładki, które zapewniają dobre trzymanie, a przede wszystkim zdecydowanie lepiej uszczelniają ucho od zewnętrznych hałasów (poziom tego uszczelnienia może się jednak różnić w zależności od konstrukcji konkretnych modeli), co działa oczywiście też w drugą stronę. To zaś oznacza, że użytkownik takich słuchawek będzie mógł się cieszyć zdecydowanie niższymi stratami basów a także lepszej jakości dźwiękiem w głośnym otoczeniu. Aby jednak to osiągnąć, będzie musiał umieścić odpowiednio głęboko słuchawkę w kanale słuchowym odpowiednio przy tym dobierając nakładki lub pianki termoaktywne.

Słuchawki dokanałowe nie mają jednak jedynie zalet. Posiadają bowiem także kilka niekorzystnych cech:

1. Wchodzą głębiej w kanał, co w przypadku niektórych osób może powodować dyskomfort, więc trzeba się do takich słuchawek przyzwyczaić

2. Występuje efekt mikrofonowy - kabel ocierając się o ubranie powoduje przekazywanie do ucha hałasu. Można zmniejszyć to niekorzystne zjawisko stosując klips oraz nosząc słuchawki metodą Over The Ear, co możecie zobaczyć na poniższym filmie:

3. Występuje efekt okluzji, czyli odbierania dźwięków metodą kostną (w ten sposób możemy słyszeć nasz oddech, czy tupot stóp). Z czasem można się jednak do tego przyzwyczaić.

4. Słuchawki takie powodują zwiększanie wydzielania woskowiny, ale efekt ten dotyczy jedynie osób bardzo intensywnie uprawiających biegi.

Aktualizacja: 21 września 2017 09:21

Zobacz również