Smart TV - optymalne korzystanie z odbiornika

Znając właściwe sztuczki, możesz wycisnąć z telewizora lepszą jakość obrazu, usprawnić odtwarzanie filmów i zoptymalizować współpracę z urządzeniami zewnętrznymi. Przeczytaj, jak to zrobić.


Użytkownik, który wykosztował się na drogi, bo dobrze wyposażony i funkcjonalny odbiornik Smart TV, ma prawo oczekiwać, że spełni jego wysokie wymagania, dostarczając zadziwiająco wysoką jakość obrazu i soczysty, fascynująco brzmiący dźwięk. I choć obecne telewizory tego typu zapewniają bez wyjątku rozdzielczość Full HD i technologię symulowania dźwięku przestrzennego, niektóre modele rozczarowują swoją jakością obrazu tuż po włączeniu odbiornika. Przyczyną są źle dobrane ustawienia fabryczne, co można bardzo łatwo poprawić.

Właściwe ustawienie telewizora Smart TV

Najpierw należy wybrać najlepsze miejsce do umieszczenia telewizora. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odległość odbiornika plazmowego lub LCD od widzów. Gdy odstęp od kanapy jest zbyt mały, zapewne fragmenty obrazu będą wydawały ci się nieostre, a ponadto dostrzeżesz "postrzępione" krawędzie mimo optymalnej jakości obrazu, co znacznie odbiera przyjemność oglądania. Panuje ogólna zasada, że im dłuższa przekątna ekranu i im mniejsza rozdzielczość odtwarzanych treści, tym dalej należy siadać od odbiornika TV. W wypadku telewizora o przekątnej 26 cali zaleca się zachować odstęp od jednego do dwóch metrów. Jeśli masz odbiornik o przekątnej 42 cali, optymalna odległość wynosi od półtora do trzech metrów. Natomiast w wypadku 55-calowego telewizora minimalny odstęp to ok. dwa metry, a optymalny sięga od trzech do czterech metrów. Przy odtwarzaniu treści w rozdzielczości Full HD (tryb 1080p) obowiązuje krótszy z wymienionych dystansów. Za to średnia odległość jest zalecana podczas oglądania treści o nieco mniejszej rozdzielczości - 720p. Audycje emitowane w standardowej rozdzielczości PAL, a więc 576p, należy oglądać z zachowaniem najdalszego z podanych przez nas odstępów. W przeciwnym razie obraz może sprawiać wrażenie niezbyt ostrego.

Oprócz tego odbiornik TV nie powinien być usytuowany na tle okien ani naprzeciwko nich. Jeśli nie da się tego uniknąć, możesz zamontować w oknach rolety.

Smart TV - optymalne korzystanie z odbiornika

Optymalna odległość od odbiornika – im dłuższa przekątna ekranu i im mniejsza rozdzielczość odtwarzanych na nim treści, tym większy powinien być dystans pomiędzy widzem a telewizorem.

Optymalna wysokość. Niezależnie od tego, gdzie zamierzasz umieścić swój telewizor (możesz postawić go w regale lub na komodzie, bądź zawiesić na ścianie, mocując za pomocą specjalnego uchwytu), na wygodę oglądania ma wpływ nie tylko odległość od widza, lecz także wysokość ekranu. Ogólnie zakłada się, że wysokość odbiornika TV jest optymalna, gdy ok. dwie trzecie powierzchni ekranu leżą poniżej linii wzroku obserwatora.

Montaż na ścianie. Praktycznie każdy telewizor Smart TV jest przygotowany fabrycznie do zawieszenia na ścianie. Na tylnej ścianie obudowy znajdują się znormalizowane gwinty na śruby. Przymocujesz do nich uchwyt ścienny. Wprawdzie producenci odbiorników telewizyjnych oferują odpowiednie uchwyty, jednak w większości wypadków są drogie, a nie zawsze niekonieczne. Możesz zastosować tańszy model innej firmy. Dobierając uchwyt, zwróć uwagę na rozmiar, który powinien być podany w instrukcji obsługi telewizora lub w internetowej witrynie producenta. Uchwyt musi odpowiadać temu rozmiarowi, a ponadto być na tyle stabilny, aby utrzymał ciężar odbiornika telewizyjnego.

Montując telewizor na ścianie, przed wywierceniem otworów warto wypróbować kilka poziomów wysokości, np. ustawiając odbiornik na prowizorycznej półce lub podnosząc go z pomocą znajomych.

Zapobieganie przegrzaniu. Pamiętaj, że twój telewizor nie powinien stać w obudowanym miejscu, bo uniemożliwi to odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez odbiornik podczas eksploatacji. Firany, rośliny i elementy mebli mogą znacznie utrudniać wentylację. Jeśli telewizor jest umieszczony w regale, z góry i po bokach otworów wentylacyjnych powinna być wystarczająco duża przestrzeń, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza także podczas parnych, letnich dni.

Odpowiedni kabel do podłączania urządzeń

Najlepsze pod względem jakości, a zarazem najprostsze do zrealizowania połączenie kablowe do przesyłania sygnałów wizji i fonii zapewnia interfejs HDMI (High Definition Multimedia Interface). W tym standardzie cyfrowej transmisji, zastosowano kabel z 19-stykowymi wtyczkami, który obok sygnału wideo (w postaci cyfrowej) przesyła do telewizora równolegle dźwięk z urządzenia zewnętrznego służącego do dostarczania treści. Dużą zaletą HDMI jest fakt, że pojedynczy kabel wystarcza do połączenia odtwarzacza DVD lub Blu-ray (bądź konsoli gier) z odbiornikiem telewizyjnym.

Standard HDMI nie stosuje kompresji danych, więc w trakcie transmisji nie dochodzi do spadku jakości przesyłanych treści. Uchodząc za najbardziej popularny obecnie standard okablowania TV, doskonale nadaje się do odtwarzania filmów kinowych we wszystkich poziomach rozdzielczości (od zwykłej PAL po najwyższą Full HD). Nowoczesne odbiorniki telewizyjne są wyposażone w co najmniej dwa, a w wielu wypadkach nawet cztery gniazda HDMI.

Kolejną zaletą złącza HDMI okazuje się zgodność wsteczna ze standardem DVI. Korzystając z przejściówki DVI na HDMI można przesyłać sygnały wizji np. z komputera stacjonarnego lub laptopa poprzez złącze HDMI do telewizora.

Smart TV - optymalne korzystanie z odbiornika

Odbiornik Smart TV, odtwarzacz Blu-ray, tuner telewizji satelitarnej, nagrywarka z twardym dyskiem, a nawet konsola gier – niezależnie od typu podłączanych urządzeń standard HDMI zapewnia optymalną transmisję treści audio i wideo w wysokiej rozdzielczości.

Optymalny kabel HDMI do telewizora Full HD

Choć sprzedawcy mogą wmawiać ci coś innego, wcale nie potrzebujesz wyjątkowo drogiego kabla HDMI do podłączenia swojego odbiornika Smart TV. W większości wypadków równie dobrze sprawdza się tani kabel o długości jednego do dwóch metrów. Slogany reklamowe takie jak Specjalny kabel HDMI do Full HD lub Specjalny kabel do rozdzielczości 1080p mają na celu omamić potencjalnego nabywcę, aby kupił możliwie drogi produkt. Transmisja odbywa się cyfrowo, więc nie może być mowy o zakłóceniach sygnału. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby kabel służył ci długie lata, wybierz sztywny i solidnie wykonany. Zależnie od usytuowania telewizora godny polecenia ze względów estetycznych może okazać się przewód z oplotem tekstylnym.

Kable HDMI można z reguły stosować do pokonywania większych dystansów bez obawy pojawienia się zakłóceń, jednak w wypadku dłuższych kabli (powyżej 5 metrów, jednak szczególnie tych, których długość przekracza 10 metrów) warto zainwestować w model markowego producenta. W przeciwnym razie mogą występować błędy w transmisji danych, co objawi się migotaniem pojedynczych pikseli lub całych rzędów pikseli.

Dostrajanie parametrów obrazu

Aby telewizory Smart TV zachęcały do zakupu jak największą liczbę potencjalnych klientów, muszą prezentować się optymalnie w ostrym świetle pomieszczeń sklepowych. Dlatego ustawienia fabryczne wielu odbiorników płaskoekranowych są dobrane z myślą o warunkach panujących w większości placówek handlowych, a w większości domostw skutkują zbyt jasnym, jaskrawym obrazem. Aby uzyskać parametry obrazu odpowiednie do swojego mieszkania, trzeba zmienić ustawienia fabryczne w menu konfiguracyjnym telewizora.