Smart TV w domowej sieci

Połączenie z internetem i aplikacje przekształcają telewizor w interaktywną centralę multimedialną w domowym salonie. Jednak, aby to było możliwe, trzeba podłączyć odbiornik TV do sieci lokalnej.


Najnowsza generacja telewizorów płaskoekranowych wyróżnia się bardzo obszernym wachlarzem funkcji internetowych, komunikacyjnych i multimedialnych. Pozwalają użytkownikowi przeglądać zasoby internetu, uruchamiać i używać aplikacje, odtwarzać filmy internetowego serwisu YouTube, korzystać z online’owych wypożyczalni wideo i odgrywać treści transmitowane strumieniowo. Jednak każda z tych możliwości wymaga podpięcia odbiornika Smart TV do sieci lokalnej. Wówczas można przesyłać poprzez swoją domową sieć takie materiały jak fotografie, filmy i utwory muzyczne z komputera do telewizora. Nawet aktualizację wewnętrznego oprogramowania (firmware’u) odbiornika Smart TV można przeprowadzić, korzystając z sieci lokalnej. Dlatego podłączenie telewizora do tejże sieci staje się tak samo oczywiste jak kabel do anteny satelitarnej czy do gniazda zasilania.

Złącze sieciowe w odbiorniku Smart TV to konieczność

Za pośrednictwem złącza sieciowego odbiornik Smart TV nawiązuje kontakt z ruterem internetowym i ze wszystkimi pozostałymi urządzeniami podłączonymi do domowej sieci, np. z komputerem w pokoju roboczym lub z serwerem NAS gromadzącym kolekcję muzyki i filmów. Telewizory typu Smart TV potrafią nie tylko przywoływać dane z internetu, lecz także odtwarzać cyfrowe media z urządzeń w obrębie sieci lokalnej i wymieniać się treściami multimedialnymi z tymi urządzeniami.

Większość modeli Smart TV jest wyposażonych w gniazdo, za pośrednictwem którego można podłączać je do sieci kablowych LAN. Ponadto jest możliwość podpinania odbiornika do bezprzewodowej sieci WLAN. Niektóre telewizory mają wbudowany moduł WLAN przeznaczony do tego celu. Inne podłącza się do sieci (dołączonym przez producenta lub dokupionym) zewnętrznym modułem WLAN w postaci klucza USB. Najlepiej przyłączyć telewizor do rutera lub przełącznika ethernetowego (switcha) przy użyciu konwencjonalnego kabla sieciowego. Tradycyjne podłączenie przewodem ethernetowym zapewnia najwyższą prędkość transmisji danych. Na dodatek nie jest prawie wcale podatne na zakłócenia. Za pośrednictwem kabla sieciowego można przesyłać strumieniowo nawet film w rozdzielczości Full HD (tryb 1080p) z komputera do odbiornika TV bez obawy, że będzie się zacinał podczas odtwarzania. Co więcej, połączenie kablowe jest bezpieczniejsze, bo pozwala stworzyć zamknięty obwód sieciowy, do którego nie uzyskają dostępu nieupoważnieni z zewnątrz - pod warunkiem właściwego skonfigurowania rutera.

Ogromną wadą sieci o stałym połączeniu jest konieczność przeciągnięcia kabla sieciowego do telewizora. Zależnie od lokalizacji odbiornika być może nie obejdziesz się bez wiercenia otworów w ścianach. Poza tym bardzo łatwo potknąć się o położony w poprzek pokoju kabel, a upadek grozi obrażeniami ciała.

Połączenia bezprzewodowe w domowej sieci

Chcąc podłączyć swój telewizor Smart TV do sieci lokalnej i do internetu, wcale nie musisz kłaść kabla, ani tym bardziej montować gniazd sieciowych w ścianach. Sieć bezprzewodowa zapewni ci ogromną swobodę podczas ustawiania odbiornika telewizyjnego. Radiowe podłączenie do sieci WLAN okazuje się wyjątkowo praktyczne, tym bardziej że w większości domostw i tak jest ruter, więc nakład pracy ogranicza się do skonfigurowania ustawień sieci bezprzewodowej w telewizorze.

Przyjęły się dwa warianty wyposażania odbiornika Smart TV w osprzęt WLAN. W niektórych telewizorach moduły WLAN są montowane fabrycznie wewnątrz obudowy, w innych podłącza się opcjonalny moduł zewnętrzny. Ostatni z wymienionych wkłada się po prostu do gniazda USB, a następnie konfiguruje z poziomu menu ustawień w telewizorze. Pomijając typ i umiejscowienie karty WLAN, oba wymienione warianty nie różnią się od siebie pod względem sposobu użytkowania.