SmartTV - jak wybrać właściwy model

Przy zakupie telewizora już od dawna nie należy kierować się tylko rozmiarem ekranu. Odbiorniki najnowszej generacji mają do zaoferowania możliwość komunikowania się z innymi urządzeniami poprzez sieć i wiele dodatkowych funkcji.


Najnowsze modele płaskich telewizorów łączy z ich kineskopowymi przodkami praktycznie tylko nazwa. Różnice polegają nie tylko na wielkości i formacie obudowy, lecz również na dostępnych złączach i funkcjach, w które są wyposażone nowoczesne odbiorniki.

Podczas gdy przed laty interaktywność telewizorów ograniczała się do telegazety i menu wyszukiwania kanałów, obecne modele są w stanie wyczarować na ekranie bogaty wachlarz treści internetowych. Między innymi można oglądać filmy z serwisu YouTube, przeglądać witryny internetowe i utrzymywać kontakt ze znajomymi poprzez portale takie jak Facebook i Twitter. Ponadto użytkownik ma dostęp do online’owych bibliotek wideo, internetowych stacji radiowych i specjalnych aplikacji.

Jednak ta różnorodność przynosi nie tylko same korzyści. Utrudnia wybór odpowiedniego modelu, bo na podjęcie decyzji o zakupie mają wpływ nie tylko parametry typowe dla odbiorników telewizyjnych takich jak przekątna ekranu, rodzaj i właściwości matrycy, jakość obrazu i dźwięku, wbudowane tunery i obsługa trybu 3D. Ponadto istotne stały się kryteria, które w gruncie rzeczy mają niewiele wspólnego z oglądaniem telewizji. Czy odbiornik jest wyposażony w przeglądarkę internetową z prawdziwego zdarzenia? Czy dołączono najważniejsze aplikacje? Do jakich usług online ma dostęp użytkownik?

Aby ułatwić ci dobranie właściwego modelu, wymieniamy w poniższym materiale dodatkowe funkcje, w które są wyposażone odbiorniki Smart TV najważniejszych producentów, i podpowiadamy, co dają one w praktyce.

SmartTV - jak wybrać właściwy model

Większość dostępnych obecnie odbiorników Smart TV jest wyposażonych we wbudowany moduł WLAN lub można go dokupić i podłączyć do gniazda USB.

W co powinien być wyposażony odbiornik Smart TV

Odbiornik Smart TV łączy w sobie cechy konwencjonalnego telewizora do oglądania emitowanych audycji z cyfrowym magnetowidem, odtwarzaczem treści multimedialnych i podstawowymi możliwościami komputera do przeglądania internetu.

Największy problem w tym, że brakuje normy ustalającej, jakie właściwości powinien mieć Smart TV. Wskutek tego każdy producent podąża swoją własną drogą, co utrudnia potencjalnemu nabywcy wybór urządzenia odpowiadającego jego potrzebom. Panasonic wprowadza swój sprzęt na rynek, nadając mu nazwy Smart Viera i Viera Connect, Sony lansuje swoje urządzenia jako Sony Internet TV, a producenci LG, Philips i Samsung stosują utartą nazwę Smart TV.

Różnice w wyposażeniu. Producenci wprowadzają nowe usługi i aplikacje, lecz z drugiej strony usuwają bez ostrzeżenia niektóre właściwości. Może się zdarzyć, że w egzemplarzu z 2013 r. zabraknie funkcji, które były dostępne w tym samym modelu z 2012 r. Chcąc zaoszczędzić sobie niemiłej niespodzianki, warto poświęcić odrobinę czasu i wypróbować swojego faworyta w sklepie.

Dodatkowe funkcje wymagają podłączenia do internetu

Aby móc korzystać z wielu dodatkowych funkcji inteligentnego telewizora, musisz podłączyć go do domowej sieci. Na szczęście większość producentów wyposaża swoje najnowsze modele w moduł WLAN lub dołącza go w postaci klucza USB. Zatem nie musisz przeciągać kabli sieciowych przez całe mieszkanie, aby podłączyć telewizor do swojej lokalnej sieci.

Konfigurowanie WLAN. Dokładny sposób wykonania tej czynności zależy od danego modelu, lecz zasadniczo przebiega podobnie. Po podłączeniu telewizora uruchom kreator, który krok po kroku przeprowadzi cię przez wszystkie etapy konfigurowania. Aby umożliwić komunikację z siecią bezprzewodową, musisz podać metodę szyfrowania ustawioną w ruterze, a także hasło chroniące dostęp do sieci. Aby uzyskać te informacje, musisz przywołać stronę konfiguracyjną swojego rutera w przeglądarce internetowej.

Alternatywy sieci WLAN. Ale co począć, jeśli wybrany przez ciebie model nie został wyposażony we wbudowany moduł WLAN? Jeżeli nie wchodzi w grę podłączenie kablem sieciowym LAN, masz dwie możliwości - zewnętrzną kartę WLAN na USB lub przejściówkę LAN-WLAN. Z pierwszej z nich możesz skorzystać, jeśli producent telewizora ma w ofercie taką kartę. Druga natomiast sprawdza się zawsze, bo rozwiązania tego typu są niezależne od producenta. Godne polecenia są m.in. Netgear WNCE2001, Buffalo WLAE-AG300N-EU czy Hama 2in1-WLAN-Adapter.

SmartTV - jak wybrać właściwy model

Popularne serwisy internetowe takie jak YouTube, Facebook czy Twitter są obsługiwane praktycznie przez wszystkie telewizory Smart TV.

Podstawowe usługi online są dostępne we wszystkich Smart TV

Gdy telewizor jest podłączony do sieci, użytkownik ma do dyspozycji wiele usług online. Liczba i rodzaj tych ofert zależy od producenta odbiornika.

Podstawowe serwisy internetowe, do których należą m.in. Facebook, Twitter i YouTube, są dostępne w niemalże wszystkich dostępnych obecnie modelach. W wypadku ostatniego z wymienionych nie trzeba nawet przywoływać witryny portalu. Wystarczy uruchomić stosowną mini-aplikację. Interfejs i elementy sterowania są dostosowane do telewizora, co znacznie upraszcza wyszukiwanie i odtwarzanie treści wideo.

Oprócz tego jest wiele innych aplikacji online, z których można korzystać w niemalże wszystkich nowoczesnych urządzeniach Smart TV. Należą do nich różne portale z aktualnościami, prognozą pogody i mediatekami. Koneserów muzyki może zainteresować fakt, że telewizory Samsunga produkowane od początku października 2012 r. obsługują serwis Spotify.

SmartTV - jak wybrać właściwy model

W sklepach z aplikacjami poszczególnych producentów użytkownicy znajdą dodatkowe mini-aplikacje i gry. Większość jest obecnie bezpłatna.

Rozszerzanie możliwości Smart TV za pomocą mini-aplikacji

Wzorując się na smartfonach, tabletach i systemie Windows 8, nowoczesne telewizory stawiają na mini-aplikacje. Za ich pomocą użytkownik może w wyjątkowo prosty sposób rozszerzać funkcjonalność swojego odbiornika. Wystarczy odwiedzić internetowy sklep danego producenta, przejrzeć spis oferowanych aplikacji i zainstalować najciekawsze.

Na przykład entuzjastów piłki nożnej zapewne zainteresuje bezpłatna aplikacja iLiga. Jeśli zamierzasz odtwarzać w telewizorze muzykę z obcojęzycznych stacji radiowych, chętnie skorzystasz z aplikacji Shoutcast Radio. A gdy zechcesz wyświetlać na ekranie swoje zdjęcia opublikowane w portalu Picasa, zainstalujesz aplikację Google’a o tej samej nazwie.

Większość mini-aplikacji w sklepie producenta jest dostępnych bezpłatnie. Oprócz nich są jeszcze aplikacje komercyjne. Chcąc je nabyć, musisz założyć konto i podać dane karty kredytowej.

Masz dostęp nie tylko do aplikacji zwiększających funkcjonalność swojego odbiornika, lecz także do gier - od prostych zręcznościówek (takich jak np. Angry Birds) po zaawansowane wyścigi takie jak np. Asphalt 5.

Pod dość istotnym względem sklepy producentów telewizorów dorównują naśladowanym przez siebie wzorom Apple’a i Google’a. Gdy zdecydujesz się na określony model telewizora, jesteś zdany na aplikacje jego producenta - nie uda ci się używać oprogramowania z innych źródeł.

SmartTV - jak wybrać właściwy model

W skład podstawowych narzędzi odbiornika Smart TV wchodzi przeglądarka internetowa, która pozwala serfować w publicznej sieci za pomocą telewizora.

Wbudowana przeglądarka internetowa

Odbiorniki Smart TV są wyposażone w pełnowartościową przeglądarkę internetową, aby użytkownicy mogli serfować w sieci. Pełnowartościowa oznacza, że działa w gruncie rzeczy tak jak jej odpowiedniki w komputerze z systemem Windows, smartfonie lub tablecie. Możesz przywoływać dowolne witryny, wpisując adresy URL, a ponadto zapisywać często odwiedzane strony jako zakładki. Mimo to internetowe wędrówki za pomocą telewizora nie są zbyt wygodne. Największe niedogodności to sposób wyświetlania stron na ekranie i nieporęczne nawigowanie.

Leżąc na kanapie w odległości dwóch metrów (lub większej) od odbiornika, trzeba bardzo wytężać wzrok, aby odczytać treści tekstowe na stronach, bo przeważnie są sformatowane drobną czcionką. Oferowana przez wszystkie telewizory funkcja powiększania stron internetowych okazuje się niedostatecznym rozwiązaniem. Im większy tekst, tym częściej trzeba przewijać treści. Wówczas ciężko oprzeć się porównaniu z ekranem dotykowym lub komputerem z konwencjonalnym monitorem i myszą.

Ten, kto choć raz próbował wprowadzić dłuższy adres internetowy za pomocą pilota, wie, jak często zakradają się błędy. Również nawigowanie w obrębie witryn internetowych bywa mozolnym zadaniem, gdy nie ma do dyspozycji myszy. Wyjątek stanowią odbiorniki wyposażone w specjalny pilot przeznaczony do serfowania w internecie.

Sprytny pilot do sprytnego telewizora

Trudno wyobrazić sobie telewizor bez pilota zdalnego sterowania. I zapewne nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. Niemniej jednak nowoczesne piloty mogą zaskoczyć nowatorskimi rozwiązaniami. Podczas gdy w zwykłym pilocie wystarcza możliwość zmiany kanału, regulowania głośności i przywoływania menu konfiguracyjnego, pilot do Smart TV służy ponadto do sterowania wielu dodatkowymi funkcjami. Aby nie przeładowywać głównego pilota zbyt wieloma możliwościami, coraz więcej producentów dostarcza dodatkowy pilot zdalnego sterowania.

Na przykład Samsung stworzył smukły pilot TM1250 wyposażony w gładzik, który w znaczny sposób upraszcza nawigowanie w witrynach i aplikacjach. Zamiast naciskać nieustannie przyciski pilota, poruszasz kursor koniuszkami palców - prawie tak jak w zwykłym laptopie. Podobny zakres funkcji zapewnia także Viera Touch Pad Controller - dodatkowy pilot dołączony przez Panasonic do topowych modeli serii WT50 i VT50.

Również LG wyposaża swoje odbiorniki Smart TV w urządzenie tego rodzaju. Określony mianem Magic Remote przypomina kontroler Nunchuk konsoli Nintendo Wii. Działa niczym wskaźnik laserowy. Pozwala bardzo precyzyjnie ustawiać kursor. Kółko przewijania umożliwia wygodne przesuwanie przeglądanych treści.