Snapchat: przewodnik dla początkujących

Snapchat to jedna z ulubionych aplikacji młodych ludzi. Nie oznacza to, że nie mogą używać jej starsi. Nasz poradnik pokaże każdemu, jak zacząć jej używać oraz do czego może posłużyć.


Snapchat zdobył sobie popualrność z wielu powodów, a jednym z nich jest jego intuicyjność. Jak wygląda w praktyce jego instalacja i użytkowanie?

Instalowanie Snapchat

Snapchat to aplikacja darmowa, którą można pobrać dla systemu Android ze sklepu Play Store, a dla iOS - AppStore. Po instalacji należy stworzyć darmowe konto użytkownika, podając przy tym swój adres e-mail oraz datę urodzenia. Można wówczas wybrać swoją "snapchatową" nazwę - zrób to mądrze, ponieważ później nie można jej zmienić. Po dokonaniu wyboru aplikacja poprosi Cię o dostęp do kontaktów w telefonie, aby sprawdzić, kto ze znajomych używa tej aplikacji.

Zobacz również:

  • Snapchat nie działa! Poważna awaria trwa już kilka godzin
  • Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 21.09.2021]
  • Masz Rolexa? Zamów pasującego do niego iPhone'a 13

Twój pierwszy snap

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji prosi ona o pokazanie się w przednim aparacie smartfona. Zobaczysz okrągłą ikonkę na dole ekranu - jej naciśnięcie pozwoli wykonać zdjęcie, a przytrzymanie - nagrać wideo. Nic nowego, w innych programach też to spotykamy - jednak popularność Snapchata leży w filtrach i efektach. Po ich dodaniu do zdjęcia otrzymujemy "snap" - czyli zdjęcie wzbogacone o te właśnie dodatki. Jak je dodawać? Gdy Twoja twarz znajduje się w polu widzenia, dotknij ją palcem i przytrzymaj. Pojawi się biała siatka, a następnie okrągłe ikonki na dole - to właśnie filtry (nazywane też "soczewkami"), które możesz przesuwać, a wybrane nakładać na swoją twarz (wystarczy nacisnąć). Warto zaznaczyć, że są one regularnie aktualizowane i pojawiają się nowe.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Pryz niektórych filtrach widnieje informacja, że dla osiągnięcia najlepszego efektu należy otworzyć usta lub unieść brwi. Inne pozwalają nie tylko zmienić wygląd, ale i zmodyfikować głos - co daje zabawne efekty przy nagrywaniu materiałów wideo.

Snapchat - zmiana twarzy

Jeden z filtrów pozwala na zamianę ze sobą dwóch twarzy na zdjęciu - przez długi czas funkcja ta była najbardziej popularnym rozwiązaniem w aplikacji. Aby było to możliwe, dwie osoby nie muszą stać obok siebie - równie dobrze można zastosować zdjęcie z galerii. Dokładnie wyjaśniamy to w osobnym poradniku "Jak zmienić twarze w Snapchacie?"

Snapchat - edytowanie snapów

Po zrobieniu snapa zobaczysz w prawym rogu nową ikonkę - umożliwia ona edycję, czyli dodawanie naklejek, tekstu oraz rysunków.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Znajdziesz także możliwość dodania drugiego filtra wraz z opcjami, których nie ma przy pierwszym.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Ikonka zegarka pozwala na ustalenie, jak długo twoim znajomi mogą widzieć Cię w takiej formie. Jest to kolejna ważna funkcja Snapchata - zdjęcia i klipy wideo są kasowane po upływie wskazanego czasu i to niezależnie od tego, czy zostały obejrzane, czy nie. Jak można je zachować? Jedyny sposób to zrobienie zrzutu ekranu.

Snapchat - wysyłanie snapa

Po zrobieniu snapa z pewnością zachcesz się nim z kimś podzielić. Naciśnij niebieską ikonkę ze strzałką i wybierz kontakt z listy lub dodaj snapa do swojej historii i naciśnij strzałkę ponownie.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Snapchat - komunikacja ze znajomymi

Snapchat służy nie tylko do wysyłania snapów, ale również może pełnić rolę komunikatora internetowego. Możesz używać go do wysyłania wiadomości tekstowych lub nawiązywania rozmów wideo - pojedynczych i grupowych. Jak? uruchom aplikację i wybierz kontakty po lewej stronie. Kliknij na dowolny, aby zacząć rozmowę tekstową, wysłać zdjęcie lub zacząć rozmowę głosową.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Na górze listy kontaktów zobaczysz opcję dodania do historii - nie są to snapy wysłane bezpośrednio do Ciebie, ale te, które możesz oglądać. Dostajesz tam także co jakiś czas wiadomości od producenta aplikacji - po prostu naciśnij, aby obejrzeć.

Snapchat - Odkrywaj

Snapchat może być użyteczny nawet dla osób, które nie znoszą robić selfie. Jeśli przesuniesz ekran aplikacji w prawo, znajdziesz Odkrywaj - czyli zgromadzone historie swoich znajomych oraz informacje od dużych marek, portali internetowych, magazynów oraz popularnych użytkowników aplikacji (coś jak Youtuberzy, ale tu zwą się oczywiście "Snapchatterami"). Jeśli coś Cię interesuje - po prostu naciśnij.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Snapchat - Mapy

Po otwarciu Snap Mapy zobaczysz ważne wiadomości i wydarzenia związane ze Snapem. Możesz zobaczyć też kolorowe strefy, które oznaczają zagęszczenie użytkowników Snapchata w danym miejscu oraz ciekawe miejsca na zrobienie snapa. Możesz dodawać swoje propozycje - aby pojawiły się na mapie, nie dodawaj snapów do "mojej" historii, ale "wspólnej" ("Our Story"). Dzięki mapie możesz łatwiej zlokalizować swoich znajomych.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

Jak włączyć mapy Snapchata? Pobierz najnowszą aktualizację aplikacji, a gdy masz otwartą kamerę w aplikacji, “Uszczypnij ekran dwoma palcami”, postaraj się go zmniejszyć, wtedy pokaże się Mapa Twojej lokalizacji. Wyraź zgodę na udostępnianie lokalizacji, klikając Zezwól, a następnie ustal kto może widzieć Twoją lokalizację tj. Tylko ja (tryb duszka), Moi znajomi lub Wybierz znajomych.

Snapchat - Trofea

Możesz zobaczyć swoje Trofea po naciśnięciu ikonki profilowej w lewym, górnym rogu, a następnie wybraniu ikonki trofeów. Zobaczysz, jakie udało Ci się już odblokować. System ich zdobywania przypomina ten znany z gier komputerowych.

Snapchat: przewodnik dla początkujących

A za co i jak można je zdobywać? Na przykład za zapisanie 10 snapów w Snapchat Memories, dodanie co najmniej 5 znajomych za pomocą Snap Mapy, czy udostępnianie snapów.

Snapchat - kasowanie konta

Jeśli stwierdzisz, że Snapchat nie jest Ci do szczęścia potrzebny, możesz go w każdej chwili skasować. W tym celu wejdź na stronę deaktywacji konta - tutaj. Możesz to zrobić z dowolnej przeglądarki. Następnie wpisz swój nick i hasło, potwierdź, że nie jesteś robotem. Wypełnij formularze i kliknij "wyślij" (submit). Zanim konto zostanie skasowane, musisz potwierdzić swoją decyzję i ponownie wpisać hasło. Wybierz skasowanie konta, potwierdź - i gotowe.

Dla pewności, możesz po wykonaniu powyższej operacji spróbować zalogować się na skasowane konto - nie powinno być to możliwe.