Specyfikacja smartfona z Androidem - na co zwrócić uwagę? (cz. II)

Specyfikacja smartfonów z Androidem zaczyna się robić coraz bardziej skomplikowana. Procesor, RAM, port HDMI, żyroskop, system redukcji szumów - radzimy na co zwracać uwagę wybierając urządzenie. Dziś część druga - specyfikacja, która ma znaczenie czasami.

Motorola Flipout posiada bardzo mały ekran. To jeden z niewielu przykładów smartfonów, w których fizyczna klawiatura okazuje się przydatna.

Polecamy:

Zobacz też:

Nowsze wersje Androida posiadają zazwyczaj niewielkie usprawnieniena. Gingerbread (2.3) otrzymał m.in. lepszą klawiaturę ekranową i ulepszoną opcję zaznaczania tekstu.

Smartfon powinno dobrać się precyzyjnie do własnych potrzeb. Nie każdy potrzebuje wielkiego ekranu, ale też nie każdego zadowoli wolniejszy procesor. Postanowiliśmy pomóc radząc na co należy szczególnie zwrócić uwagę, a co może zejść na drugi lub jeszcze dalszy plan. Jeśli chcecie się dowiedzieć czego unikać przy podejmowaniu decyzji zapraszamy do pierwszej części cyklu, w której omówiliśmy specyfikację o najmniejszym znaczeniu. Dziś część druga:

Specyfikacja mająca znaczenie w niektórych przypadkach

Klawiatura fizyczna QWERTY: W czasach smartfonów z niewielkimi ekranami klawiatura QWERTY była bardzo przydatnym dodatkiem. W erze 3,5-calowych i większych ekranów ten element specyfikacji zszedł na dalszy plan. Większość producentów prawie w ogóle z niej zrezygnowała. Nielicznymi "przedstawicielami gatunku" są jeszcze HTC Desire Z, Samsung Galaxy 551, Motorola Flipout czy Milestone. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Android posiada naprawdę niezłą klawiaturę ekranową, a jeśli ta nam nie pasuje znajdziemy jeszcze dziesiątki innych w Android Markecie.

Bateria: Smartfony posiadają jedną zasadniczą wadę, która odstrasza posiadaczy starych telefonów - czas pracy na jednym cyklu ładowania. "Zwykłe" Nokie i Ericssony bez żadnego problemu wytrzymywały kilka, a nawet kilkanaście dni nie widząc ładowarki. Smartfony pewnie też by sobie radziły całkiem nieźle gdyby nie ich wielkie, dotykowe ekrany. To one zużywają większość energii potrzebnej do zasilania telefonu. Efekt? Przy wygaszonym ekranie smartfon także może działać wiele dni. Wystarczy go często włączać by wartość ta spadała do dnia, góra dwóch. Jeśli zależy wam na tym by nie ładować urządzenia codziennie koniecznie sprawdźcie jaką pojemność baterii ma wybierany przez was model i jak to się przekłada na czas rozmowy i czas czuwania. Im mniejszy ekran i większa pojemność baterii tym dłużej mamy szansę popracować z dala od ładowarki. Warto też rozejrzeć się za akcesoriami. Np. Samsung Galaxy S posiada ciekawą obudowę (Power Pack) z własnym akumulatorem.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie
  • PS5 Slim - wszystko co wiemy o konsoli Sony. Plotki i fakty

Metalowa obudowa: Czym się różni plastik od metalu wie każdy przedszkolak. Wiedzą to także producenci smartfonów chwaląc się swoimi świetnymi obudowami. Metalowa obudowa faktycznie jest znacznie przyjemniejsza w dotyku, sprawia wrażenie trwalszej i jest mniej podatna np. na zarysowania. Cena jaką za nią płacimy jest dość niska - kilkanaście gramów więcej do noszenia w kieszeni/torbie. Nie łudźmy się jednak, że aluminium na tylnej pokrywie uratuje nasz smartfon przed zniszczeniem np. podczas upadku. Rodzaj materiału to wyłącznie kwestia estetyczna. Jeśli nie masz nic przeciwko tworzywom sztucznym nie sugeruj się za bardzo "aluminiowym" wykonaniem obudowy.

Wersja systemu Android: Android cierpi na poważną chorobę - fragmentację. Urządzenia z systemem od Google można obecnie dostać w wersjach od 1.5 (zazwyczaj w postaci chińskiej tandety) aż po 2.3 i 3.1 - najnowsze wydania dla smartfonów i tabletów. Przeciętny nabywca nie może się w tym połapać i ciężko się dziwić. Na szczęście dla typowego użytkownika wersja systemu nie będzie najważniejsza. Celuj w cyfrę 2 na początku i tyle. Jeśli zastanawiasz się czy wybrać smartfon z systemem 2.1 czy z 2.3 kieruj się innymi kryteriami. Jedyne czego nie otrzymasz w 2.1 to pełnego wsparcia dla Flasha, kilku nieprzydatnych funkcji i paru tweaków służących optymalizacji.

Zobacz też pierwszą część cyklu: Specyfikacja smartfona z Androidem - na co zwrócić uwagę? (cz. I)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: